Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΔεν αρκεί το μπράβο του Λόφτους-Τσικ: Η Μίλαν χάνει πολλά πέναλτι

Δεν αρκεί το μπράβο του Λόφτους-Τσικ: Η Μίλαν χάνει πολλά πέναλτι

Η

Μίλαν δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το ολίσθημα της σημερινής πρωτοπόρου Γιουβέντους για να πλησιάσει. Οι Ροσονέρι έχασαν δύο πέναλτι απέναντι στην Μπολόνια, αλλά κατάφεραν εν τω μεταξύ να γυρίσουν το παιχνίδι – πριν η Μπολόνια κερδίσει και πέναλτι στις καθυστερήσεις

Μετά την ισοπαλία 1:1 της Γιουβέντους απέναντι στην Έμπολι, η Μίλαν είχε την ευκαιρία να καλύψει το έδαφος. Ωστόσο, το παιχνίδι ξεκίνησε αργά απέναντι στην Μπολόνια, η οποία είχε πρόσφατα τρία παιχνίδια χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα. Μόλις στο 19ο λεπτό οι “ροσονέρι”, που δεν είχαν αλλάξει από τη νίκη τους με 3-2 στο Ούντινε, είχαν τις πρώτες σοβαρές φάσεις προς την εστία με τους Ράφαελ Λέο και Καλάμπρια.

Ο Ζίρκζεϊ δίνει προβάδισμα στην Μπολόνια, μετά γίνεται άγρια

Ο Zirkzee ήταν ιδιαίτερα εντυπωσιακός για τους φιλοξενούμενους και ευθύνεται και για το προβάδισμα μετά από κάτι λιγότερο από μισή ώρα (29′) – ο Kjaer είχε προηγουμένως αποκρούσει δύο φορές τα σουτ του Fabbian.

Ακολούθησαν άγρια λεπτά: Ο Φέργκιουσον είχε σηκώσει το πόδι του στο πέναλτι της Μπολόνια, το κεφάλι του Kjaer λίγο χαμηλά. Ο διαιτητής Davide Massa αποφάσισε υπέρ των Rossoneri – και καταλόγισε πέναλτι. Προτού εκτελεστεί το πέναλτι, ο προπονητής των φιλοξενούμενων Τιάγκο Μότα εκνευρίστηκε τόσο πολύ με την απόφαση που του έδειξε αμέσως την κόκκινη κάρτα. Ο Skorupski ηρέμησε τα νεύρα του προπονητή του, καθώς απέκρουσε το πέναλτι του Giroud, το οποίο δεν ήταν πραγματικά καλά τοποθετημένο (42′).

Τρία λεπτά αργότερα, όμως, ο Πολωνός τερματοφύλακας χρειάστηκε να ψαρέψει την μπάλα από τα δίχτυα: Ο Loftus-Cheek είχε πλασάρει από κοντά μετά από γρήγορη επίθεση από τα δεξιά (45′). Οι ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου ισόπαλες με ένα γκολ έκαστη και με συνολικά έξι κίτρινες κάρτες.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το παιχνίδι ισορρόπησε σημαντικά. Παρ’ όλα αυτά, τόσο ο Ζίρκζεε (πάνω από το δοκάρι, 49′) όσο και ο Ρέιντερς (δοκάρι, 64′) είχαν ευκαιρίες να βάλουν τις ομάδες τους μπροστά στο σκορ

Ο Τέο χάνει το επόμενο πέναλτι

Στα τελευταία στάδια, η Μίλαν είχε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά οι γηπεδούχοι έχασαν και πάλι πέναλτι – ο Beukema είχε ανατρέψει τον Rafael Leao με σκληρό μαρκάρισμα στο πρόσωπο. Αυτή τη φορά, ο Τεό δεν κατάφερε να χτυπήσει το δοκάρι, αλλά ο Γάλλος έσωσε ο ίδιος τη συνέχεια (74′). Ωστόσο, οι πανηγυρισμοί γρήγορα καταλάγιασαν, καθώς ο εκτελών το πέναλτι δεν επιτρέπεται να είναι ο πρώτος παίκτης που θα αγγίξει ξανά τη μπάλα αν αυτή χτυπήσει στο δοκάρι – κάτι που συνέβη και σε αυτή την περίπτωση.

Ο Loftus-Cheek ωστόσο γύρισε το παιχνίδι υπέρ των Λομβαρδών με κεφαλιά (83′). Όμως το παιχνίδι είχε ακόμα μία σκηνή να επιφυλάξει: Ο αναπληρωματικός Terracciano κράτησε τον Kristiansen από τη φανέλα στο οριζόντιο δοκάρι και ο διαιτητής Massa καταλόγισε πέναλτι μετά από παρέμβαση του VAR – το τρίτο το βράδυ του Σαββάτου. Σε αντίθεση με τους Ζιρού και Τεό, ο Ορσολίνι το εκτέλεσε από το σημείο (90.2) – και εξασφάλισε τον βαθμό για την ομάδα-έκπληξη της φετινής Serie A, η οποία παραμένει στο επίκεντρο της δράσης