Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ Τσουαμενί είναι ο μπαλαντέρ: Η Ρεάλ κερδίζει στη Γκραν Κανάρια

Ο Τσουαμενί είναι ο μπαλαντέρ: Η Ρεάλ κερδίζει στη Γκραν Κανάρια

Η Ρεάλ Μαδρίτης εξασφάλισε την πέμπτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα. Εκτός έδρας στην έδρα της UD Las Palmas, οι Μαδριλένοι επέστρεψαν από ένα γκολ πίσω στο σκορ και γύρισαν το παιχνίδι

Η Ρεάλ Μαδρίτης ταξίδεψε στην Γκραν Κανάρια χωρίς τον Μπέλινγκχαμ, ο οποίος ήταν τιμωρημένος. Εκτός από τον Άγγλο, από την αρχική ενδεκάδα έλειπαν επίσης οι Μεντί, Φέντε Βαλβέρδε, Τσουαμενί και ο τερματοφύλακας Κέπα (όλοι στον πάγκο). Ο Λουνίν στο τέρμα, ο Φραν Γκαρσία, ο Ντάνι Σεμπάλος, ο Καμαβίνγκα και ο Μπραχίμ Ντίαζ ήταν όλοι νέοι στην ομάδα που νίκησε αργά την UD Αλμερία με 3-2.

Η UD Λας Πάλμας έχει πραγματοποιήσει πολύ καλή εμφάνιση μέχρι στιγμής φέτος, κερδίζοντας τα δύο τελευταία παιχνίδια της χωρίς να δεχτεί γκολ. Κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης, η ομάδα του προπονητή Φρανσίσκο Γκαρσία Πιμιέντα ξεκίνησε δυναμικά και δημιούργησε τις πρώτες ευκαιρίες. Το σουτ του Μολέιρο στο ξεκίνημα της φάσης μόλις που αποκρούστηκε (3ο).

Στη συνέχεια ο Ροντρίγκο είχε μεγάλη ευκαιρία, αλλά αστόχησε και τον απέκρουσε ο Βαλές, ο οποίος αντέδρασε σωστά στην εστία των γηπεδούχων (4ο). Στη συνέχεια η Ρεάλ πλησίασε, κυρίως από στημένες φάσεις, αλλά το παιχνίδι παρέμεινε ισορροπημένο (η Λας Πάλμας είχε 53% κατοχή μπάλας στο πρώτο ημίχρονο).

Αρχικά δεν υπήρξαν μεγάλες ευκαιρίες, αλλά προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και οι δύο ομάδες πλησίασαν την αντίπαλη εστία: ο Καρντόνα σούταρε λίγο πάνω από την εστία για τη Λας Πάλμας (34′), ενώ στην άλλη άκρη εναρμονίστηκαν ο Ροντρίγκο και ο δυνατός Βινίσιους Τζούνιορ. Ωστόσο, δεν σημειώθηκε κανένα γκολ στα πρώτα 45 λεπτά

Ο Χάβι Μουνιόθ βάζει μπροστά τη Λας Πάλμας – Η Ρεάλ γυρίζει το ματς

Μετά την ανάπαυλα, η ισχυρή ανεβασμένη ομάδα ξεκίνησε καλύτερα. Ο Μουνίρ είχε αρχικά μια καλή ευκαιρία, αλλά ο Λουνίν απέκρουσε σωτήρια (47′). Λίγο αργότερα οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να πανηγυρίσουν: Μια γρήγορη επίθεση από τη δεξιά πλευρά διοχετεύτηκε αρχικά στον Σάντρο, ο οποίος νίκησε τον Ρούντιγκερ σε μονομαχία. Ο Χάβι Μουνιόθ μετέτρεψε τη σέντρα του για το 1:0 (53′).

Η απάντηση της Ρεάλ δεν άργησε να έρθει: Το υποτιθέμενο γκολ του Καρβαχάλ ακυρώθηκε ως οφσάιντ (57′), αλλά δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα με το γκολ του Βινίσιους Τζούνιορ λίγα λεπτά αργότερα: Ο Βραζιλιάνος που στήθηκε δυνατά από τον Καμαβίνγκα, σκόραρε στη δεξιά γωνία (65′).

Ο Τσουαμενί σκοράρει το νικητήριο γκολ

Η Λας Πάλμας είχε λίγα πράγματα στη συνέχεια, αλλά η Ρεάλ έπαιξε για να κερδίσει. Οι Μαδριλένοι ανταμείφθηκαν από τον Tchouameni, ο οποίος με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Kroos (84′) εξασφάλισε την πέμπτη συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα και πήρε προσωρινά προβάδισμα στην κορυφή της βαθμολογίας

Το επόμενο Σάββατο (4.15μμ) η Λας Πάλμας θα φιλοξενήσει την Granada FC. Η Ρεάλ Μαδρίτης έχει ήδη αγώνα ρεβάνς στην έδρα της FC Getafe την Πέμπτη (9μμ).