Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΓκαλά στη μονομαχία του Λονδίνου: Έξαλλη η Τσέλσι στην κούρσα για την...

Γκαλά στη μονομαχία του Λονδίνου: Έξαλλη η Τσέλσι στην κούρσα για την Ευρώπη

Η Τσέλσι FC κέρδισε επάξια με 5:0 τη Γουέστ Χαμ, έστω και στο συνολικό σκορ. Φαίνεται όλο και πιο πιθανό ότι οι Μπλε θα παίξουν διεθνώς την επόμενη σεζόν

Οι ευρωπαϊκές ελπίδες της Γουέστ Χαμ είχαν ήδη απομακρυνθεί στο βάθος πριν από την αναμέτρηση του Λονδίνου στο Στάμφορντ Μπριτζ, αλλά η Τσέλσι θα διατηρούσε τα χαρτιά της ασφαλή με μια εντός έδρας νίκη. Με αυτή τη γνώση, οι Μπλε ξεκίνησαν πολύ πιο ενεργά και ο Τζάκσον είχε την πρώτη ευκαιρία (10ο λεπτό).

Η ομάδα του Ποτσετίνο γινόταν όλο και πιο άνετη στην επίθεση, ενώ τα σφυριά ήταν εξαιρετικά διστακτικά. Τόσο το 21ο φετινό γκολ του Πάλμερ (15ο) όσο και το 2:0 του Γκάλαχερ (30ο) προηγήθηκαν μόνο από καθαρή άμυνα σε πρώτη φάση. Οι Μπλε ήταν ουσιαστικά ανενόχλητοι όταν ήρθε η ώρα να αξιοποιήσουν τις δεύτερες μπάλες

Γκολ της Αλουάδας σε αφθονία

Η ελκυστική Τσέλσι σκόραρε επίσης από κόρνερ με τον Μαντουέκε (36′), ενώ λίγο αργότερα ο Γκάλαχερ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι (38′). Το ίδιο έκανε και ο Μπόουεν δύο φορές για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι ήταν αδύναμοι στην επίθεση αλλά σπάνια επικίνδυνοι (16, 44). Με λίγη περισσότερη τύχη, θα μπορούσε να είχε γίνει το 3:2 στην ανάπαυλα. Αλλά δεν θα το άξιζε

Τα σφυριά θα έπρεπε μάλλον να είχαν ξεκινήσει αστραπιαία στο δεύτερο ημίχρονο – αλλά η Τσέλσι το έκανε. Ο Chalobah έβγαλε με πάσα τον Madueke, ο οποίος ανιδιοτελώς πλάσαρε για τον Jackson. 4:0, και πάλι ήταν κάπως πολύ εύκολο (48′).

Λίγο αργότερα, η Γουέστ Χαμ έδωσε μάχη: ο Έμερσον σούταρε πάνω από τα έξι μέτρα (53′) και ένα απευθείας ελεύθερο σουτ του Γουόρντ-Πρόουζ χρειάστηκε να αποκρούσει πάνω από το δοκάρι ο Πέτροβιτς (55′). Οι Μπλε ανέκτησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού λίγο αργότερα – και δεν τον έχασαν ποτέ

Μπόουεν για το τρίτο

Ο Μπάουεν κατάφερε ωστόσο το κατόρθωμα να χτυπήσει για τρίτη φορά το δοκάρι στις καθυστερήσεις (79′), πριν ο Τζάκσον ολοκληρώσει το διπλό του για να διαμορφώσει το τελικό 5-0 (80′).

Η Τσέλσι, η οποία εξακολουθεί να βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από την έκτη θέση του Europa League (δύο βαθμούς λιγότερους από τη Νιούκαστλ), προσπέρασε προσωρινά τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (ισοβαθμεί με ένα ματς στο χέρι) χάρη στην ηχηρή νίκη της στην αναμέτρηση του Λονδίνου, η οποία αντιμετωπίζει την Κρίσταλ Πάλας το βράδυ της Δευτέρας (21:00).