Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΑποτυχημένη η επιστροφή του Τερ-Στέγκεν: Ο 16χρονος αποτρέπει την ντροπή απέναντι στη...

Αποτυχημένη η επιστροφή του Τερ-Στέγκεν: Ο 16χρονος αποτρέπει την ντροπή απέναντι στη Γρανάδα

Η Μπαρτσελόνα έφτασε μια ανάσα από την ντροπή στο 13ο εντός έδρας παιχνίδι της La Liga: Οι Καταλανοί αναδείχθηκαν ισόπαλοι 3-3 από την προτελευταία Γρανάδα. Ο Marc-André ter Stegen είχε φανταστεί πολύ διαφορετικά την επιστροφή του μετά από τρίμηνη διακοπή

Σε μια σημαντική συνέντευξη κατά τη διάρκεια της εβδομάδας, ο Λεβαντόφσκι αρνήθηκε να θάψει ακόμα το όνειρο του πρωταθλήματος. Ωστόσο, με τον σύλλογο να βρίσκεται πλέον δέκα βαθμούς πίσω από την ουραγό Ρεάλ Μαδρίτης μετά την 24η αγωνιστική, ο στόχος αυτός δεν μοιάζει πλέον πολύ ρεαλιστικός. Ειδικά ενόψει της απογοητευτικής ισοπαλίας 3-3 της Μπαρτσελόνα με τη νεοφώτιστη Γρανάδα.

Η πρώτη καλή είδηση ήρθε πριν από τη σέντρα: Τρεις μήνες μετά την επέμβαση στην πλάτη του, ο ter Stegen επέστρεψε ανάμεσα στα δοκάρια της Μπαρτσελόνα και μάλιστα φόρεσε το περιβραχιόνιο του αρχηγού ελλείψει του Sergi Roberto.

Και ο Γερμανός διεθνής τερματοφύλακας είδε τον Γκουντογκάν να έχει σχεδόν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία μετά από εννέα λεπτά και μια ωραία σέντρα του Λεβαντόφσκι. Στη συνέχεια, είχε τη δυνατότητα να πανηγυρίσει το προβάδισμα μετά από 14 λεπτά: ο Ζοάο Κανσέλο σέντραρε με ακρίβεια στον Λαμίν Γιαμάλ, την οποία ο 16χρονος εκμεταλλεύτηκε για να πετύχει το δεύτερο γκολ του στη La Liga – 1:0.

Ο δανεικός από τη ManUnited, Πελίστρι, αποτυγχάνει – και μετά σκοράρει

Πάντως, αυτό δεν έδωσε πραγματική ασφάλεια στους Καταλανούς και στη συνέχεια έκαναν αρκετές ανακρίβειες – μεταξύ των οποίων και μία από τον ter Stegen. Στο 41ο λεπτό, το 2:0 ήταν στον αέρα, αλλά μετά από έναν ονειρικό συνδυασμό, ο Χόνγκλα έσωσε πάνω στη γραμμή τον Λεβαντόφσκι. Η Γρανάδα ισοφάρισε στην αντεπίθεση: Ο δανεικός από τη Μαν Γιουνάιτεντ, Pellistri, έβγαλε στην περιοχή τον εκπαιδευμένο στην Μπαρτσελόνα Ricard, το δυνατό σουτ του οποίου κάτω από το οριζόντιο δοκάρι ξεγέλασε τον ter Stegen (43′).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο ημίχρονο τα σφυρίγματα ήταν σαφώς ακουστά. Η πρώτη προσέγγιση μετά την ανάπαυλα ήρθε από τον Λεβαντόφσκι, αλλά το αριστερό του σουτ αποκάλυψε τα προβλήματα του Πολωνού με το αδύναμο πόδι του (53′). Λίγο αργότερα, ο Πελίστρι δεν πρόλαβε τον τερ Στέγκεν (57΄), για να νικήσει τον τερματοφύλακα της DFB μόλις τρία λεπτά αργότερα: Μετά από λάθος του Κουμπάρσι, ο Ουζούνι σέντραρε και ο Πελίστρι με πλασέ έκανε το 2:1 για τη Γρανάδα (60′).

Η οργισμένη απάντηση της Μπαρτσελόνα δεν άργησε να έρθει, καθώς ο Γκουντογκάν έβγαλε ωραία πάσα στον συμπαίκτη του Λεβαντόφσκι – και αυτή τη φορά ο Πολωνός τελείωσε με παγωμένη ακρίβεια (63′). Ωστόσο, αυτή η άγρια φάση δεν είχε τελειώσει ακόμα, καθώς η Γρανάδα πήρε ξανά το προβάδισμα στο 66ο λεπτό: ο Maouassa σέντραρε με ευαισθησία στο κεφάλι του Ignasi Miquel, ο οποίος νίκησε για τρίτη φορά το βράδυ τον ter Stegen

Ο Xavi αλλάζει επίθεση – Lamine Yamal ξανά και ξανά

Οι γηπεδούχοι έπρεπε πλέον να επενδύσουν περισσότερο και ο προπονητής Xavi προχώρησε και σε αλλαγές στην επίθεση. Ένα λεπτό μετά το υποτιθέμενο 3:3 από τον Τζόκερ Φερμίν που ακυρώθηκε ορθώς λόγω θέσης οφσάιντ από τον Ινίγο Μαρτίνεθ (79′), ήρθε η ισοφάριση – χάρη στον Λαμίν Γιαμάλ. Ο αριστεροπόδαρος έκλεψε την μπάλα από το πόδι του 21χρονου Χοσέ Καλιχόν και από μισοδεξιά θέση μπροστά από την περιοχή του πέναλτι κεραυνοβόλησε την μπάλα στη μακρινή γωνία (80′).

Η Γρανάδα παραλίγο να κάνει το 4:3 στην αντεπίθεση, αλλά αυτή τη φορά ο τερ Στέγκεν απέκρουσε εξαιρετικά τον Ουζούνι (82′). Ο Λαμίν Γιαμάλ ξεκίνησε τις δύο τελευταίες επικίνδυνες κινήσεις του αγώνα, αλλά πρώτα η σέντρα του έφυγε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι (90′), ενώ στη συνέχεια ο Τζόκερ Γκιού έπιασε την κεφαλιά του πάνω από το δεξί δοκάρι (90.+1).

Η Μπαρτσελόνα θα πρέπει να μαζέψει τα κομμάτια της μέχρι το ερχόμενο Σάββατο (18.30), όταν ταξιδεύει στη Σέλτα Βίγκο – και θα ακολουθήσει το πρώτο ματς της φάσης των “16” στην έδρα της SSC Νάπολι στις 21 Φεβρουαρίου. Η Γρανάδα απέχει επτά βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού, αλλά θα επιδιώξει να αξιοποιήσει την απόδοσή της στην Καταλονία.