понеделник, април 29, 2024
HomeLa LigaЗавръщането на Тер-Стеген е неуспешно: 16-годишният младеж предотвратява срам срещу Гранада

ФК Барселона се оказа на косъм от срам в 13-ия си домакински мач в Ла Лига: Каталунците завършиха наравно 3:3 с предпоследния в класирането Гранада. Марк-Андре тер Стеген си е представял завръщането си след тримесечна пауза по съвсем различен начин

В голямо интервю през седмицата Левандовски отказа да погребе още мечтата си за шампионската титла. Въпреки това, след като клубът вече изостава на десет точки от съперника си Реал Мадрид след 24-ия мач, тази цел вече не изглежда много реалистична. Особено с оглед на разочароващото равенство 3:3 на Барселона срещу новопоявилата се Гранада.

Първата добра новина дойде преди началото на мача: Три месеца след операцията на гърба тер Стеген се завърна между постовете в Барселона и дори носеше капитанската лента в отсъствието на Серхи Роберто.

И германският международен страж видя, че Гюндоган почти има първия голям шанс след девет минути и прекрасен финт от Левандовски. След това му бе позволено да отпразнува преднината след 14 минути: Жоао Кансело подаде точно към Ламин Ямал, от което 16-годишният младеж се възползва, за да вкара втория си гол в Ла Лига – 1:0.

Пелистри, отдаден под наем в Ман Юнайтед, се провали – и след това вкара

Това обаче не даде реална сигурност на каталунците и впоследствие те допуснаха редица неточности – включително една от тер Стеген. В 41-ата минута 2:0 висеше във въздуха, но след мечтана комбинация Хонгла спаси на линията срещу Левандовски. Гранада изравни на контраатака: Пелистри, отдаден под наем в Ман Юнайтед, пусна в игра обучаващия се в Барселона Рикард, чийто мощен удар под напречната греда заблуди тер Стеген (43′).

Домакините влязоха в полувремето свирките се чуваха ясно. Първият подход след почивката бе на Левандовски, но ударът му с левия крак разкри проблемите на поляка с по-слабия му крак (53′). Малко след това Пелистри бе отказан от тер Стеген (57), за да преодолее стража на ДФБ само три минути по-късно: След грешка на Кубарси Узуни подаде и Пелистри вкара за 2:1 в полза на Гранада (60′).

Яростният отговор на Барселона не закъсня: Гюндоган пусна прекрасен пас към съотборника си Левандовски – и този път полякът завърши с ледена прецизност (63′). Тази дива фаза обаче все още не беше приключила, тъй като Гранада отново поведе в 66-ата минута: Мауаса пресече чувствително на главата на Игнаси Микел, който за трети път тази вечер преодоля Тер Стеген

Хави преминава в нападение – Ламин Ямал отново и отново

Самостоятелните домакини сега трябваше да се вложат повече и треньорът Хави също направи някои промени в атака. Минута след като предполагаемото 3:3 от Жокер Фермин бе правилно отменено заради положение на засада на Иниго Мартинес (79′), бе отбелязан изравнителният гол – благодарение на Ламин Ямал. Левият крак открадна топката от крака на 21-годишния Хосе Калехон и от полудясна позиция пред наказателното поле я заби в далечния ъгъл (80′).

Гранада едва не направи резултата 4:3 на контраатака, но този път тер Стеген спаси блестящо удара на Узуни (82′). Ламин Ямал инициира последните две опасни акции в мача, но първо ударът му прелетя малко покрай левия стълб (90′), а след това Жокер Гуиу с глава прехвърли десния му крак (90.+1).

Барселона ще трябва да се съвземе преди следващата събота (18:30 ч.), когато гостува на Селта Виго – след което на 21 февруари предстои първият мач от 16-ия кръг на ШЛ в Наполи. Гранада се намира на седем точки от зоната на изпадащите, но ще се стреми да надгради представянето си в Каталуния.