петък, май 17, 2024
HomePremier League90.+7! Лидерите Арсенал печелят драматично с 4:3 в Лутън

90.+7! Лидерите Арсенал печелят драматично с 4:3 в Лутън

В 15-ия ден от Висшата лига във вторник вечерта лидерите Арсенал гостуваха на Лутън, който се намира в долната част на таблицата. Разви се бурна игра, в която артилеристите успяха да спечелят трите точки с последното действие в мача

Арсенал имаше възможност поне временно да увеличи преднината си на върха на таблицата с четвъртата си поредна победа в гостуването на Лутън Таун. Най-добрата защита в лигата (11 допуснати гола) се изправи срещу второто най-лошо нападение (13 гола). Треньорът Микел Артета направи три промени в отбора си след победата с 2:1 срещу Уулвърхемптън. Хаверц започна в средата на терена вместо Трошар. Позициите на пълните защитници също бяха променени. Уайт и Кивиор започнаха на мястото на Томиасу и Зинченко за лондончани.

Треньорът на „хеттърите“ Роб Едуардс направи четири промени в отбора си от поражението с 3:1 от Брентфорд. Даути замени Локиър. Освен това целият отбор в атака беше реорганизиран. Морис, Огбене и Чонг бяха заменени от Адебайо, Таунсенд и Браун.

Физическа игра – Ошо се противопоставя на Мартинели

В едно борбено първо полувреме артилеристите поведоха с първата си добра възможност. Неточна задна ножица на Бел можеше да бъде изчистена само отстрани от Камински. След бързо вкарване от страна на Габриел Жезус топката в крайна сметка се озова през Сака до Мартинели, който стреля от упор, за да поведе (20′).

Лутън реагира бързо. След ъглов удар, изпълнен от Доути, Ошо насочи топката в левия ъгъл от наказателното поле (25′). След това обаче гостите поеха пълен контрол върху играта и не успяха да превърнат шансовете и превъзходството си в голове. Първо Жезус не успя да преодолее Камински от остър ъгъл (28′), а след това мощен изстрел на Мартинели от девет метра също намери майстора си в стража на „Хатърс“ Камински (32′).

Габриел Жезус вкара гол – двоен удар от Лутън

Арсенал контролираше всичко и имаше следващата добра възможност да поведе чрез шут на Сака (39′). След това те поведоха в 45-ата минута, когато Сака изпрати Уайт в дълбочина и защитникът пусна перфектен пас към Габриел Жезус, който дебнеше на втора греда и от близка дистанция трябваше само да опази главата си. Кенилуърт Роуд се оттеглиха на почивката със заслужена преднина, която можеше да бъде и още по-голяма.

Второто полувреме беше едва четири минути, когато топката вече беше в мрежата на гостите. Адебайо засече с глава центриране от корнер в опразнената врата, изпреварвайки връхлитащия Рая (49′). И той продължи да се развива от сила към сила. Новаците в лигата се бориха смело и дори поведоха чрез Баркли (57′), след като той инициира напориста атака от собствената си половина, която двигателят на полузащитата сам завърши

Гуньовците се върнаха – Райс в последната секунда

На лондончани им трябваха само три минути, за да отговорят. Жезус подгони Хаверц, който от свободна позиция преодоля Камински и направи 3:3. Арсенал продължи да полага усилия, но не успяваше да нанесе достатъчно убедителен и прецизен удар пред вратата на Хатърс. Въпреки това лидерите в лигата отново бяха опасни в заключителните етапи и притиснаха Лутън, който едва успяваше да се освободи, дълбоко в собствената си половина. Но и Одегаард, и Тросард не успяха да преодолеят Камински (76′, 77′). Добрите възможности на Хаверц и Тросард отново останаха неизползвани (87., 88.).

И така до 97-ата минута Арсенал успя да обърне бурния мач в своя полза. При последната акция в мача кръстът на Одегаард намери в наказателното поле издигащия се Райс, който с глава насочи в десния ъгъл. С късните три точки Арсенал увеличи преднината си на пет точки, поне временно. Домакините, от друга страна, остават дълбоко в подножието с девет точки. След това Арсенал гостува на Астън Вила в събота (18:00 ч.). Лутън посреща Манчестър Сити, следващата тежка категория, на свой терен в неделя (15:00 ч.).