Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorized90.+7! Η πρωτοπόρος Άρσεναλ κερδίζει με 4:3 στο Λούτον

90.+7! Η πρωτοπόρος Άρσεναλ κερδίζει με 4:3 στο Λούτον

Για την 15η αγωνιστική της Premier League, η πρωτοπόρος Άρσεναλ ταξίδεψε το βράδυ της Τρίτης στην ουραγό Λούτον. Εξελίχθηκε ένα θυελλώδες παιχνίδι στο οποίο οι Κανονιέρηδες κατάφεραν να πάρουν τρεις βαθμούς με την τελευταία ενέργεια του αγώνα

Η Άρσεναλ είχε την ευκαιρία να διευρύνει έστω και προσωρινά το προβάδισμά της στην κορυφή της βαθμολογίας με την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της στο εκτός έδρας παιχνίδι με τη Λούτον Τάουν. Η καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος (11 γκολ παθητικό) αντιμετώπισε τη δεύτερη χειρότερη επίθεση (13 γκολ). Ο προπονητής Μίκελ Αρτέτα προχώρησε σε τρεις αλλαγές στην ομάδα του μετά το 2:1 επί της Γουλβερχάμπτον. Ο Χάβερτζ ξεκίνησε στη θέση του Τρόσαρντ στη μεσαία γραμμή. Αλλαγές έγιναν και στις θέσεις των αμυντικών χαφ. Οι White και Kiwior ξεκίνησαν στη θέση των Tomiyasu και Zinchenko για τους Λονδρέζους.

Ο προπονητής των Hatters, Ρομπ Έντουαρντς, έκανε τέσσερις αλλαγές στην ομάδα του σε σχέση με την ήττα με 3-1 από την Μπρέντφορντ. Ο Doughty αντικατέστησε τον Lockyer. Επιπλέον, αναδιοργανώθηκε ολόκληρο το επιθετικό τμήμα. Οι Morris, Ogbene και Chong αντικαταστάθηκαν από τους Adebayo, Townsend και Brown.

Φυσικό παιχνίδι – Ο Όσο κοντράρει τον Μαρτινέλι

Σε ένα μαχητικό πρώτο ημίχρονο, οι Κανονιέρηδες πήραν το προβάδισμα με την πρώτη τους καλή ευκαιρία. Μια άστοχη μπαλιά του Μπελ δεν μπόρεσε παρά να απομακρύνει στα πλάγια δίκτυα ο Καμίνσκι. Μετά από μια γρήγορη μπαλιά του Γκάμπριελ Ζέσους, η μπάλα βρήκε τελικά το δρόμο της μέσω του Σάκα στον Μαρτινέλι, ο οποίος με σουτ από την πλάτη έβαλε το προβάδισμα (20′).

Η Λούτον απάντησε άμεσα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ντόουτι, ο Όσο με κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία (25′). Ωστόσο, στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πήραν τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού και δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν τις ευκαιρίες και την υπεροχή τους σε γκολ. Αρχικά, ο Jesus απέτυχε να νικήσει τον Kaminski από οξεία γωνία (28′), στη συνέχεια το δυνατό σουτ του Martinelli από τα εννέα μέτρα βρήκε επίσης τον δάσκαλο του στον τερματοφύλακα των Hatters Kaminski (32′).

Γκάμπριελ Ζέσους σκοράρει – διπλό χτύπημα από τη Λούτον

Η Άρσεναλ τα είχε όλα υπό έλεγχο και είχε άλλη μια καλή ευκαιρία να προηγηθεί με το πλασέ του Σάκα (39′). Στη συνέχεια πήρε το προβάδισμα στο 45ο λεπτό, όταν ο Σάκα έστειλε βαθιά τον Γουάιτ και ο αμυντικός έβγαλε τέλεια πάσα στον Γκάμπριελ Ζέσους, ο οποίος καραδοκούσε στο δεύτερο δοκάρι και το μόνο που χρειάστηκε ήταν να κρατήσει το κεφάλι του από κοντά. Η Kenilworth Road πήγε στην ανάπαυλα με ένα πανάξιο προβάδισμα που θα μπορούσε να είναι ακόμη μεγαλύτερο.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε συμπληρώσει μόλις τέσσερα λεπτά όταν η μπάλα ήταν ήδη στα δίχτυα των φιλοξενούμενων. Ο Adebayo με κεφαλιά έστειλε ένα κόρνερ στην ορφανή εστία προ του επερχόμενου Raya (49′). Και η συνέχεια πήγαινε από το ένα σημείο στο άλλο. Οι νεοφώτιστοι στο πρωτάθλημα έδωσαν γενναία μάχη και μάλιστα προηγήθηκαν με τον Μπάρκλεϊ (57′), αφού ξεκίνησε μια διεκδικητική επίθεση μέσα από το δικό του μισό, την οποία τελείωσε ο ίδιος ο μηχανισμός της μεσαίας γραμμής

Επιστρέφουν οι Κανονιέρηδες – Ράις στο τελευταίο δευτερόλεπτο

Χρειάστηκαν μόλις τρία λεπτά για να απαντήσουν οι Λονδρέζοι. Ο Jesus έστησε τον Havertz, ο οποίος από ελεύθερη θέση νίκησε τον Kaminski και έκανε το 3-3. Η Άρσεναλ συνέχισε να προσπαθεί, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει επιτακτική και αρκετά ακριβή επίθεση μπροστά από την εστία των Hatters. Ωστόσο, η πρωτοπόρος του πρωταθλήματος ήταν και πάλι επικίνδυνη στα τελευταία στάδια και καθήλωσε τη Λούτον, η οποία με δυσκολία κατάφερε να ξεφύγει, βαθιά στο δικό της μισό. Όμως τόσο ο Ödegaard όσο και ο Trossard δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Kaminski (76′, 77′). Οι καλές ευκαιρίες των Havertz και Trossard έμειναν και πάλι ανεκμετάλλευτες (87., 88.).

Και έτσι χρειάστηκε να φτάσουμε στο 97ο λεπτό για να μπορέσει η Άρσεναλ να γυρίσει ένα ταραχώδες παιχνίδι υπέρ της. Με την τελευταία ενέργεια της αναμέτρησης, η σέντρα του Ödegaard βρήκε τον ανερχόμενο Rice μέσα στην περιοχή του πέναλτι, ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία. Με το τρίποντο στις καθυστερήσεις, η Άρσεναλ διεύρυνε το προβάδισμά της στους πέντε βαθμούς, τουλάχιστον προσωρινά. Οι γηπεδούχοι, από την άλλη, παραμένουν βαθιά στο υπόγειο με εννέα βαθμούς. Στη συνέχεια, η Άρσεναλ επισκέπτεται την Άστον Βίλα το Σάββατο (6μμ). Η Λούτον υποδέχεται στην έδρα της την Μάντσεστερ Σίτι, το επόμενο βαρίδι, την Κυριακή (3.00 μ.μ.).