четвъртък, май 2, 2024
HomePremier LeagueРанни корнери, късни контраатаки: Арсенал се изяснява на забавен кадър

Ранни корнери, късни контраатаки: Арсенал се изяснява на забавен кадър

След три мача в лигата без победа ФК Арсенал се оттегли с 5:0 у дома срещу Кристъл Палас. Победителят в мача беше централен защитник

Въпреки че „орлите“ бяха спечелили само един от предишните си единадесет състезателни мача, те започнаха като по-атакуващия отбор на „Емирейтс“. Но устремът им напред продължи само няколко минути. Арсенал спечели предимство чрез търпеливо циркулиране на топката и от този момент нататък играта се контролираше от домакините.

Габриел Жезус, който играеше малко небрежно, изпрати топката в облаците още в началото на мача (7-ата минута), но малко по-късно неговият съименник Габриел кимна в корнер със забележително изчистване от въздуха – преднина след единадесет минути.

Рая трябва да покани Палас

Партизанците създадоха много опасности от засади, а Лерма едва не си отбеляза автогол в 14-ата минута от такава почиваща топка – алуминиева. От друга страна, Арсенал рядко създаваше опасности от игра, но това едва ли беше необходимо, тъй като защитата се държеше стабилно. Палас не стигна до нещо повече от безобидни далечни удари.

Вратарят на АФК Рая трябваше да приглася на гостите с див грешен пас, но след това успя да отрази опасен удар на Лерма от 22 метра и да компенсира грешката си. Малко по-късно преднината му отново блокира Габриел от следващия корнер – 2:0 (37′). 3:0 чрез Тросар, веднъж създаден извън игра, беше предотвратен от внимателния Гуехи в собствената му петица (45.+2).

След почивката на полувремето Арсенал продължи да упражнява натиск. Трошар имаше ранен шанс да открие резултата, но не успя да уцели правилно топката след центриране на Габриел Жезус от наказателното поле (50′). Девет минути по-късно белгиецът се справи по-добре след контраатака, започната от Рая, като хитро изпревари Клийн и завърши с ледена прецизност.

Изоставайки с 3:0, Палас бе принуден отново да търси спасението си в атака. Езе имаше още един шанс да изпълни свободен удар (64′). Но този път Арсенал остана толкова активен, че гостите не успяха да вкарат необходимата структура в редките си шутове

Мартинели два пъти без отговор

Сака (удар от далечна дистанция, 75′) и компания дълго време не успяваха да го направят още по-ясен, но не изглеждаха особено заинтересовани да го направят. Едва в продължението на мача Жокер Мартинели вкара светкавично двойно попадение на контраатака (90.+4, 90.+5), което трябваше да се отрази добре на изпадналия във форма бразилец. Завръщането на гостите никога не е стояло на дневен ред

След три мача в лигата без победа Арсенал се върна в надпреварата за шампионската титла с безспорен домакински требъл. За Палас местата за изпадане отново са все по-близо.