Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΠρώιμα κόρνερ, καθυστερημένες αντεπιθέσεις: Αρσεναλ: Η Άρσεναλ το ξεκαθαρίζει σε αργή κίνηση

Μετά από τρία παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς νίκη, η Arsenal FC επέστρεψε με ένα εντός έδρας τρίποντο 5-0 επί της Crystal Palace. Ο νικητής του αγώνα ήταν ένας κεντρικός αμυντικός

Αν και οι “αετοί” είχαν κερδίσει μόνο ένα από τα έντεκα προηγούμενα ανταγωνιστικά παιχνίδια τους, ξεκίνησαν ως η πιο επιθετικογενής ομάδα στο Emirates. Όμως η δυναμική τους προς τα εμπρός κράτησε μόνο λίγα λεπτά. Η Άρσεναλ απέκτησε το πάνω χέρι μέσω της υπομονετικής κυκλοφορίας της μπάλας και το παιχνίδι ελέγχθηκε από τους γηπεδούχους από εκεί και πέρα.

Ο Γκάμπριελ Ζέσους, που έπαιξε κάπως απρόσεκτα, έστειλε την μπάλα στα σύννεφα νωρίς στο παιχνίδι (7ο), αλλά λίγο αργότερα ο συνονόματος του Γκάμπριελ νίκησε σε κόρνερ με μια αξιοσημείωτη εναέρια απομάκρυνση – το προβάδισμα μετά από έντεκα λεπτά.

Η Ράγια πρέπει να καλέσει την Πάλας

Οι Κανονιέρηδες δημιούργησαν πολλούς κινδύνους από στημένες φάσεις, και ο Λέρμα παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ στο 14ο λεπτό από μια τέτοια μπάλα που ξεκουράστηκε – αλουμίνιο. Η Άρσεναλ, από την άλλη πλευρά, σπάνια ήταν επικίνδυνη από τη φάση, αλλά αυτό δεν ήταν σχεδόν απαραίτητο, καθώς η άμυνα της κράτησε γερά. Η Πάλας δεν ξεπέρασε τα ακίνδυνα μακρινά σουτ.

Ο τερματοφύλακας της ΑΪΚ Ράγια χρειάστηκε να προσκαλέσει τους φιλοξενούμενους με μια άγρια λανθασμένη πάσα, αλλά στη συνέχεια μπόρεσε να αποκρούσει το επικίνδυνο σουτ του Λέρμα από τα 22 μέτρα και να επανορθώσει το λάθος του. Λίγο αργότερα, οι μπροστινοί του απέκρουσαν και πάλι τον Γκάμπριελ από το επόμενο κόρνερ – 2:0 (37′). Το 3:0 με τον Trossard, που δημιουργήθηκε μια φορά εκτός φάσης, απέτρεψε ο προσεκτικός Guehi στο δικό του πεντάρι (45.+2).

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, η Άρσεναλ συνέχισε να πιέζει. Ο Τρόσαρντ είχε νωρίς την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, αλλά δεν κατάφερε να χτυπήσει σωστά την μπάλα μετά από σέντρα του Γκάμπριελ Ζέσους από το σημείο του πέναλτι (50′). Εννέα λεπτά αργότερα, ο Βέλγος τα κατάφερε καλύτερα μετά από αντεπίθεση που ξεκίνησε ο Ράγια, ξεπέρασε έξυπνα τον Κλάιν και τελείωσε με παγωμένη ακρίβεια.

Έχοντας μείνει πίσω στο σκορ με 3-0, η Πάλας αναγκάστηκε να αναζητήσει τη σωτηρία της στην επίθεση και πάλι. Ο Εζέ είχε άλλη μια ευκαιρία με ελεύθερο σουτ (64′). Αλλά αυτή τη φορά η Άρσεναλ παρέμεινε τόσο δραστήρια που οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να βάλουν την απαραίτητη δομή στα σπάνια τσίμπημά τους

Μαρτινέλι δύο φορές χωρίς απάντηση

Saka (μακρινό σουτ, 75′) και συν. δεν κατάφεραν για αρκετή ώρα να κάνουν ακόμα πιο ξεκάθαρη την κατάσταση, αλλά δεν έδειχναν ιδιαίτερα πρόθυμοι να το κάνουν. Μόνο στις καθυστερήσεις ο Τζόκερ Μαρτινέλι πέτυχε ένα αστραπιαίο διπλό στην αντεπίθεση (90.+4, 90.+5), το οποίο θα έπρεπε να κάνει καλό στον ντεφορμέ Βραζιλιάνο. Η επιστροφή των φιλοξενούμενων δεν ήταν ποτέ στον αέρα

Μετά από τρία παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς νίκη, η Άρσεναλ επέστρεψε στην κούρσα του πρωταθλήματος με ένα αδιαφιλονίκητο εντός έδρας τρίποντο. Για την Πάλας, οι θέσεις του υποβιβασμού πλησιάζουν και πάλι