вторник, април 30, 2024
HomeLa LigaПовторна дузпа дълбоко в края на времето за спиране: Левандовски спасява Барселона

Барселона постигна ласкава победа с 2:1 като гост във Виго в събота вечер. Стигна се до драматично финално действие на „Балаидос“, като Левандовски запази нервите си дълбоко в продължението на мача, за да спаси поне втората дузпа

ФК Барселона се върна на победния път преди очаквания с нетърпение първи мач от 16-ия кръг на Шампионската лига в сряда на терена на ССК Наполи, но се нуждаеше от голяма доза късмет, за да го направи на Балайдос.

През първото полувреме Барселона бе категорично по-добрият отбор, като атакуващото трио Левандовски, Ламин Ямал и дебютантът Витор Роке хармонизираха забележително добре. След десет минути Ламин Ямал не успя да преодолее вратаря Гуаита след комбинация между тримата атакуващи играчи. На контраатака Странд Ларсен за първи път бе опасно близо до гола (11′).

Каталунците присъстваха и доминираха, но почти не създаваха шансове срещу компактния отбор на домакините. Затова се наложи да направят самостоятелна акция, за да поведат: Ламин Ямал намери Левандовски в средата на дясната част на наказателното поле, който със силно първо докосване се отърва от съперника си и завърши сухо в долния ляв ъгъл (45′).

Тер Стеген отново бие – безумна финална серия

Виго, които бяха разочароващи в офанзивен план преди смяната, очевидно бяха взели решение в съблекалнята и треньорът Рафа Бенитес намери точните думи. А иконата на Селта Яго Аспас имаше и необходимия късмет – след задна ножица на Минюеш ветеранът стреля и имаше късмет, че Кунде отклони топката над тер Стеген и я вкара във вратата (47′). Това беше 200-ият състезателен гол на 36-годишния футболист с фланелката на „неговия“ клуб.

Хави реагира преди последния половин час и вкара Гюндоган на мястото на Кристенсен, който изненадващо бе вкаран преди капитана на ДФБ, а Рафиня замени сънародника си Витор Роке (58′). Реално подобрение в играта на Барселона нямаше, Виго имаше визуално предимство и в лицето на Яго Аспас продължаваше да предлага добри идеи.

Всичко вървеше към 1:1 – поредният удар за Барселона. В третата минута на продължението обаче Фран Белтран за нещастие удари Ламин Ямал в бедрото след висока топка на пътя му. Действително беше отсъдена дузпа, но Левандовски, който отново се забави, не успя да преодолее стража Гуаита. Наказателният удар обаче беше отсъден отново, тъй като испанският вратар беше напуснал линията твърде рано. Левандовски отново се активизира, отново се забави и отново избра десния ъгъл – с успех (90.+7). Между другото, Гуаита отново бе напуснал линията твърде рано, този път без последствия

Ласкавата победа като гост даде на Барселона малко увереност за мача в Шампионската лига, преди да се завърне в Ла Лига следващата неделя с домакински мач срещу Хетафе.