Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΕπαναλαμβανόμενο πέναλτι βαθιά στις καθυστερήσεις: Ο Λεβαντόφσκι σώζει την Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα εξασφάλισε μια κολακευτική εκτός έδρας νίκη με 2-1 στο Βίγκο το βράδυ του Σαββάτου. Η αναμέτρηση κρίθηκε σε μια δραματική τελευταία πράξη στο “Μπαλαΐδος”, με τον Λεβαντόφσκι να κρατάει τα νεύρα του βαθιά στις καθυστερήσεις και να αποκρούει τουλάχιστον το δεύτερο πέναλτι

Η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στις νίκες εν όψει του πολυαναμενόμενου πρώτου αγώνα της για τους “16” του Champions League στην έδρα της SSC Νάπολι την Τετάρτη, αλλά χρειάστηκε μια γερή δόση τύχης για να το πετύχει στο Balaidos.

Η Μπαρτσελόνα ήταν σαφώς καλύτερη ομάδα στο πρώτο ημίχρονο, με την επιθετική τριάδα των Λεβαντόφσκι, Λαμίν Γιαμάλ και του πρωτοεμφανιζόμενου Βίτορ Ρόκε να εναρμονίζεται εξαιρετικά. Ο Lamine Yamal δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα Guaita μετά από δέκα λεπτά μετά από συνδυασμό των τριών επιθετικών παικτών. Στην αντεπίθεση, ο Strand Larsen έφτασε για πρώτη φορά επικίνδυνα κοντά στο γκολ (11′).

Οι Καταλανοί ήταν παρόντες και κυρίαρχοι, αλλά δύσκολα δημιούργησαν ευκαιρίες απέναντι σε μια συμπαγή γηπεδούχο ομάδα. Χρειάστηκε λοιπόν μια ατομική προσπάθεια για να πάρουν το προβάδισμα: ο Λαμίν Γιαμάλ βρήκε τον Λεβαντόφσκι στο μισό-δεξί μέρος του πέναλτι, ο οποίος με δυνατό πρώτο άγγιγμα απέκρουσε τον αντίπαλό του και τελείωσε στεγνά στην κάτω αριστερή γωνία (45′).

Ο Τερ Στέγκεν νικήθηκε ξανά – τρελή τελική ακολουθία

Το Βίγκο, που ήταν απογοητευτικό επιθετικά πριν την αλλαγή, είχε προφανώς πάρει απόφαση στα αποδυτήρια και ο προπονητής Ράφα Μπενίτεθ βρήκε τα κατάλληλα λόγια. Και το ίνδαλμα της Σέλτα, ο Ιάγο Άσπας, είχε και την απαραίτητη τύχη – μετά από τακουνάκι του Μινγκέσα, ο βετεράνος σούταρε και στάθηκε τυχερός που ο Κούντε απέκρουσε την μπάλα πάνω από τον τερ Στέγκεν και την έστειλε στην εστία (47′). Ήταν το 200ό αγωνιστικό γκολ του 36χρονου με τη φανέλα του “δικού” του συλλόγου.

Ο Χάβι αντέδρασε πριν από το τελευταίο μισάωρο και έβαλε τον Γκουντογκάν στη θέση του Κρίστενσεν, ο οποίος είχε περάσει αιφνιδιαστικά μπροστά από τον αρχηγό της DFB, με τον Ραφίνια να αντικαθιστά τον συμπατριώτη του Βίτορ Ρόκε (58′). Δεν υπήρξε ουσιαστική βελτίωση στο παιχνίδι της Μπαρτσελόνα, η Βίγκο είχε το οπτικό πλεονέκτημα και, στο πρόσωπο του Ιάγο Άσπας, συνέχισε να έχει καλές ιδέες.

Όλα έδειχναν ότι οδεύουν προς το 1:1 – το επόμενο πλήγμα για την Μπαρτσελόνα. Ωστόσο, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Φραν Μπελτράν είχε την ατυχία να χτυπήσει στο ισχίο τον Λαμίν Γιαμάλ μετά από ψηλοκρεμαστή μπαλιά στην πορεία του. Πράγματι καταλογίστηκε πέναλτι, αλλά ο Λεβαντόφσκι, που είχε καθυστερήσει ξανά, δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα Γκουαϊτά. Ωστόσο, το πέναλτι επαναλήφθηκε επειδή ο Ισπανός τερματοφύλακας είχε φύγει πολύ νωρίς από τη γραμμή. Ο Λεβαντόφσκι ανέβηκε ξανά, καθυστέρησε ξανά και επέλεξε ξανά τη δεξιά γωνία – με επιτυχία (90.+7). Παρεμπιπτόντως, ο Γκουαϊτά είχε αφήσει και πάλι τη γραμμή πολύ νωρίς, αυτή τη φορά χωρίς συνέπειες

Η κολακευτική εκτός έδρας νίκη έδωσε στην Μπαρτσελόνα λίγη αυτοπεποίθηση για το παιχνίδι του Champions League, πριν επιστρέψει στη La Liga την επόμενη Κυριακή με το εντός έδρας παιχνίδι κόντρα στη Χετάφε