четвъртък, май 9, 2024
HomeFootballИран печели дузпи - Япония чака на четвъртфиналите

Иран печели дузпи – Япония чака на четвъртфиналите

Иран доминира в мача срещу Сирия, но не успява да вкара решаващ гол. След като на Тареми е показан червен картон, иранците трябва да влязат в допълнителното време, но в крайна сметка надделяват при изпълнението на дузпи

Иран, който завърши груповата фаза с три победи от три мача, започна като нападател Сардар Азмун, който беше даден под наем на Рома от Леверкузен. Съперниците на Сирия завършиха на трето място в своята група и се класираха за 16-ия кръг едва след като победиха Индия с 1:0 в последния си мач от предварителния кръг.

Фаворитите от Иран започнаха доминиращо и имаха предимство на терена. Иран имаше и по-добрите шансове през първото полувреме. Отборът на Амир Галенои създаде два опасни шанса чрез Azmoun (8′) и удар на Ghayesh от втора греда (26′). В 34-ата минута сирийският играч Усу фаулира иранския играч Тареми в наказателното поле: дузпа. Фаулираният играч се извиси сам и реализира, за да даде на Иран заслужена преднина на почивката.

Сирия изравнява – Иран е в числено превъзходство

През второто полувреме Иран започна с голям натиск и на няколко пъти не успя да се справи с вратаря на Сирия Маданя. Азмун (53′), който имаше двоен шанс, както и през първото полувреме, и Тареми (57′) пропуснаха да се разпишат за 2:0. В другия край Сирия стана опасна веднъж – и спечели дузпа. Сабаг заобиколи стража на Иран Бейранванд, който удари резервния нападател в глезена. Kharbin реализира отсъдената дузпа, за да изравни (64′).

След гола на Сирия иранците продължиха да играят напред и се опитаха бързо да си върнат преднината. Ударът на Ezatolahi мина малко над (67′), но привличащият вниманието Azmoun (80′ и 84′), подобно на Gholizadeh (81′), намери Мадания за свой майстор. След това предзнаменованията се промениха в продълженията: на голмайстора Тареми бе показан жълт картон за фаул срещу Ал-Дали (90′ + 1), вторият му в мача след поглъщането няколко минути по-рано. От този момент нататък Иран беше в числено превъзходство – и трябваше да влезе в допълнителното време

Нямаше шансове в допълнителното време – Иран спечели дузпите

Допълнителните 30 минути бяха безрезултатни, като нито един от двата отбора не успя да създаде опасни шансове, за да си върне преднината. В резултат на това решението за това кой ще достигне до последните осем трябваше да бъде взето с дузпи

Всички ирански стрелци след това вкараха гол, докато Юсеф беше трагичната фигура за Сирия. Неговата дузпа беше спасена от Бейранванд. Така Иран се класира за четвъртфиналите

Там ще се изправят срещу Япония, друг фаворит в турнира, в събота (12,30 ч.). Сините самураи победиха Бахрейн с 3:1 в 16-ия кръг.