Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΤο Ιράν κερδίζει στα πέναλτι - Η Ιαπωνία περιμένει στα προημιτελικά

Το Ιράν κερδίζει στα πέναλτι – Η Ιαπωνία περιμένει στα προημιτελικά

Το Ιράν κυριαρχεί στο ματς με τη Συρία, αλλά δεν καταφέρνει να πετύχει το καθοριστικό γκολ. Μετά την κόκκινη κάρτα στον Ταρεμί, οι Ιρανοί αναγκάζονται να πάνε στην παράταση, αλλά τελικά επικρατούν στα πέναλτι

Το Ιράν, που ολοκλήρωσε τη φάση των ομίλων με τρεις νίκες σε τρία παιχνίδια, ξεκίνησε τον Σαρντάρ Αζμούν, ο οποίος είχε δοθεί δανεικός στη Ρόμα από τη Λεβερκούζεν, ως επιθετικός. Η αντίπαλος Συρία τερμάτισε τρίτη στον όμιλό της και προκρίθηκε στη φάση των 16 μόνο μετά τη νίκη της επί της Ινδίας με 1-0 στον τελευταίο αγώνα του προκριματικού γύρου.

Το φαβορί Ιράν ξεκίνησε κυρίαρχα και είχε την υπεροχή στον αγωνιστικό χώρο. Το Ιράν είχε και τις καλύτερες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα του Αμίρ Γκαλενόι δημιούργησε δύο επικίνδυνες ευκαιρίες με τον Αζμούν (8′) και το σουτ του Γκαγιές από τη δεύτερη σειρά (26′). Στο 34ο λεπτό, ο Ούσου της Συρίας εκτέλεσε φάουλ στον Ταρεμί του Ιράν μέσα στην περιοχή: πέναλτι. Ο παίκτης που υπέπεσε σε φάουλ ανέβηκε ο ίδιος και το μετέτρεψε σε γκολ δίνοντας στο Ιράν ένα άξιο προβάδισμα για την ανάπαυλα.

Συρία ισοφαρίζει – το Ιράν υπερτερεί

Στο δεύτερο ημίχρονο, το Ιράν ξεκίνησε με μεγάλη πίεση και απέτυχε αρκετές φορές απέναντι στον τερματοφύλακα της Συρίας Μαντάνια. Ο Αζμούν (53′), που είχε διπλή ευκαιρία όπως και στο πρώτο ημίχρονο, και ο Ταρεμί (57′) έχασαν το 2:0. Στην αντίπερα όχθη, η Συρία έγινε επικίνδυνη μια φορά – και κέρδισε πέναλτι. Ο Σαμπάγκ γύρισε τον τερματοφύλακα του Ιράν Μπεϊρανβάντ, ο οποίος χτύπησε τον αναπληρωματικό επιθετικό στον αστράγαλο. Ο Χαρμπίν μετέτρεψε το πέναλτι που προέκυψε για την ισοφάριση (64′).

Οι Ιρανοί συνέχισαν να παίζουν μπροστά μετά το γκολ της Συρίας και προσπάθησαν να ανακτήσουν γρήγορα το προβάδισμα. Το σουτ του Ezatolahi πέρασε λίγο άουτ (67′), αλλά ο εντυπωσιακός Azmoun (80′ και 84′), όπως και ο Gholizadeh (81′), βρήκε τον Madania δάσκαλό του. Οι οιωνοί άλλαξαν στη συνέχεια στις καθυστερήσεις: ο σκόρερ Ταρεμί αντίκρισε κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Αλ Νταλί (90′ + 1), τη δεύτερη του στο ματς μετά από ένα χελιδόνι λίγα λεπτά νωρίτερα. Το Ιράν ήταν υπεράριθμο από εκεί και πέρα – και αναγκάστηκε να πάει στην παράταση

Καμία ευκαιρία στην παράταση – Το Ιράν κέρδισε τα πέναλτι

Τα 30 επιπλέον λεπτά ήταν αδιάφορα, με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να δημιουργήσει επικίνδυνες ευκαιρίες για να ανακτήσει το προβάδισμα. Έτσι, η απόφαση για το ποιος θα έφτανε στην οκτάδα έπρεπε να παρθεί στα πέναλτι

Στη συνέχεια σκόραραν όλοι οι Ιρανοί εκτελεστές, ενώ ο Γιουσέφ ήταν η τραγική φιγούρα για τη Συρία. Το πέναλτι του απέκρουσε ο Beiranvand. Το Ιράν προκρίθηκε έτσι στα προημιτελικά

Εκεί θα αντιμετωπίσει την Ιαπωνία, ένα άλλο φαβορί του τουρνουά, το Σάββατο (12.30μμ). Οι Samurai Blue νίκησαν το Μπαχρέιν με 3:1 στη φάση των 16.