сряда, май 8, 2024
HomeFootballВечерта на големите числа в Арсенал

Вечерта на големите числа в Арсенал

Ливърпул и Манчестър Сити поведоха в надпреварата за шампионската титла, а Арсенал последва примера им впечатляващо в Шефилд Сряда. С впечатляваща статистика

Билетите им щяха да са валидни за пълните 90 минути на мача, но няколко привърженици на Шефилд Юнайтед напуснаха „Брамъл Лейн“ само след четвърт час. Беше им писнало.

Габриел Мартинели, крило на гостуващия в понеделник вечер на Шефилд Юнайтед ФК Арсенал, още в 15-ата минута на мача направи резултата 3:0, с което на практика реши мача между клуба от дъното и третия отбор в лигата. Но не само това. Бразилецът постави и началото на продължаването на две забележителни серии

Когато около 22:00 ч. местно време прозвуча последният съдийски сигнал, победата на Арсенал с 6:0 го превърна в първия отбор в историята на английската лига, спечелил три поредни гостувания с разлика от поне пет гола. Първо с 6:0 в Уест Хем, после с 5:0 в Бърнли и сега с 6:0 в Шефилд Сряда.

Същевременно Юнайтед постави неблагодарния рекорд като първия отбор в историята на английската лига, допуснал поне пет гола в четири последователни домакински мача: 2:5 в Купата на Англия срещу Брайтън, 0:5 в лигата срещу Астън Вила и отново срещу Брайтън. А сега и поражението срещу Арсенал, което си пролича още след 15 минути. Контекст, който прави ранното пътуване към дома за някои фенове малко по-разбираемо

Головата разлика говори в полза на артилеристите

На „Брамъл Лейн“ беше вечер на голям брой хора, дори наистина голям брой, но само един отбор можеше да бъде щастлив от това. Голмайсторите на Арсенал Кай Хаверц и Бен Уайт вкараха големи юбилейни голове: английският защитник отбеляза 10 000-ия гол в историята на Арсенал, за да направи крайния резултат 6:0. Преди това германският нападател беше вкарал 150 000-ия си гол в английския елит.

Докато „остриетата“ остават на 20-о място във Висшата лига с 13 точки – те вече са на единадесет точки от спасителния бряг – Арсенал се изравни в тристранната битка за шампионската титла с Ливърпул (който спечели едва в продължението) и Манчестър Сити (който спечели дербито, след като изоставаше): Червените 63, Небесносините 62, Артилеристите 61. головете, разбира се, говорят в полза на отбора на Микел Артета. Нито един отбор не е вкарал повече голове (68) и не е допуснал по-малко (23).