Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΗ βραδιά των μεγάλων αριθμών της Άρσεναλ

Η βραδιά των μεγάλων αριθμών της Άρσεναλ

Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Σίτι είχαν πρωτοστατήσει στην κούρσα του πρωταθλήματος, η Άρσεναλ ακολούθησε εντυπωσιακά στο Σέφιλντ Γουένσντεϊ. Με εντυπωσιακά στατιστικά στοιχεία

Τα εισιτήριά τους θα ίσχυαν και για τα 90 λεπτά του αγώνα, αλλά μερικοί οπαδοί της Sheffield United αποχώρησαν από το Bramall Lane μετά από μόλις ένα τέταρτο της ώρας. Είχαν βαρεθεί.

Ο Γκάμπριελ Μαρτινέλι, ακραίος επιθετικός της φιλοξενούμενης το βράδυ της Δευτέρας της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, της Arsenal FC, είχε ήδη κάνει το 3-0 στο 15ο λεπτό του αγώνα, κρίνοντας ουσιαστικά τον αγώνα μεταξύ της τελευταίας ομάδας και της τρίτης στο πρωτάθλημα. Αλλά όχι μόνο αυτό. Ο Βραζιλιάνος έθεσε επίσης τις βάσεις για την επέκταση δύο αξιοσημείωτων σειρών

Όταν το τελικό σφύριγμα ακούστηκε γύρω στις 22:00 τοπική ώρα, η νίκη της Άρσεναλ με 6-0 την έκανε την πρώτη ομάδα στην ιστορία του αγγλικού πρωταθλήματος που κερδίζει τρία συνεχόμενα εκτός έδρας παιχνίδια με διαφορά τουλάχιστον πέντε τερμάτων. Πρώτα 6-0 στη Γουέστ Χαμ, μετά 5-0 στη Μπέρνλι και τώρα 6-0 στη Σέφιλντ Γουένσντεϊ.

Η United, εν τω μεταξύ, έκανε το αχάριστο ρεκόρ να είναι η πρώτη ομάδα στην ιστορία του αγγλικού πρωταθλήματος που δέχεται τουλάχιστον πέντε γκολ σε τέσσερα διαδοχικά εντός έδρας παιχνίδια: 2-5 στο Κύπελλο Αγγλίας με την Μπράιτον, 0-5 στο πρωτάθλημα με την Άστον Βίλα και ξανά με την Μπράιτον. Τώρα η ήττα από την Άρσεναλ, η οποία ήταν ήδη εμφανής μετά από 15 λεπτά. Συνθήκες που κάνουν το πρόωρο ταξίδι της επιστροφής για κάποιους οπαδούς λίγο πιο κατανοητό

Η διαφορά τερμάτων μιλάει υπέρ των Κανονιέρηδων

Ηταν μια βραδιά με μεγάλους αριθμούς στο Bramall Lane, ακόμη και πραγματικά μεγάλους αριθμούς, αλλά μόνο μια ομάδα θα μπορούσε να είναι χαρούμενη γι’ αυτό. Οι σκόρερ της Άρσεναλ Κάι Χάβερτζ και Μπεν Γουάιτ πέτυχαν μεγάλα επετειακά γκολ: ο Άγγλος αμυντικός πέτυχε το 10.000ό γκολ στην ιστορία της Άρσεναλ για να διαμορφώσει το τελικό 6-0. Ο Γερμανός επιθετικός είχε προηγουμένως πετύχει το 150.000ό γκολ του στην κορυφαία αγγλική ομάδα.

Ενώ οι “Λεπίδες” παραμένουν στην 20η θέση της Premier League με 13 βαθμούς – απέχουν πλέον έντεκα βαθμούς από την οριοθέτηση ασφαλείας – η Άρσεναλ ισοφάρισε στην τριπλή μάχη του πρωταθλήματος με τη Λίβερπουλ (που κέρδισε μόνο στις καθυστερήσεις) και τη Μάντσεστερ Σίτι (που κέρδισε το ντέρμπι αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ): Reds 63, Skyblues 62, Gunners 61. Οι αριθμοί των τερμάτων – φυσικά – μιλούν υπέρ της ομάδας του Mikel Arteta. Καμία ομάδα δεν πέτυχε περισσότερα γκολ (68) και δεν δέχθηκε λιγότερα (23).