неделя, май 12, 2024
HomeLa LigaАтлетико печели "финала" за четвъртото място - расизъм срещу Нико Уилямс

Атлетико печели „финала“ за четвъртото място – расизъм срещу Нико Уилямс

Атлетико Мадрид пое курс към още един сезон в Шампионската лига с победа с 3:1 над Атлетик Билбао. Мачът беше помрачен от скандал за расизъм

Аtletico Madrid влезе в сблъсъка с Athletic Bilbao под напрежение. Подхлъзването при гостуването на Депортиво Алавес (0:2) върна „рохибланкос“ назад в битката за четвъртото място, докато баските се доближиха на три точки с равенството 1:1 срещу Гранада.

Атлети обаче устоя на този натиск в традиционния мач и си осигури преднина от шест точки за финалната фаза на Ла Лига 2023/24 с победа с 3:1. На мадридчани им остават още пет мача. Съперниците изглеждат предимно преодолими: Майорка (А), Виго (Н), Хетафе (А), Осасуна (Н) и Реал Сосиедад (Н). Но какво означава това в този противоречив сезон за отбора на Симеоне, чиито девет поражения са най-много в топ 7 на таблицата

Скандал преди почивката

Аржентинецът Родриго де Паул откри резултата след четвърт час с отразен и поради това неспасяем удар от втора греда – втори гол на 29-годишния футболист за сезона. Безславната кулминация бяха расистките обиди, отправени към испанския национал на Билбао Нико Уилямс малко преди почивката. Капитанът на Атлетико Коке помоли гостуващия специалист да се извини по време на двуминутното прекъсване. Уилямс на свой ред отговори по спортен начин малко по-късно, като майсторски завърши контраатака на баските пред Облак, за да изравни за 1:1 (45′).

Второто полувреме принадлежеше на Атлетико. Коке намери Кореа с прецизен вертикален пас, който аржентинският нападател умело засече, преди да запази нервите си пред Унай Симон – 2:1 (52′) и гол номер девет за сезона за Кореа.

Унай Симон с лош късмет

Победите на Билбао вече бяха предизвикани, но следващият гол също беше отбелязан от техните съперници, които наскоро не успяха да победят Борусия Дортмунд в Шампионската лига. Самуел Лино стреля към вратата от халфова позиция и уцели левия стълб, откъдето топката се отби от гърба на връхлитащия вратар Унай Симон и влезе в мрежата (80′). Самуел Лино можеше и почти трябваше да направи резултата 4:1 при контраатака в заключителните етапи след пас на Гризман (90′). В крайна сметка резултатът остана 3:1 в полза на Атлетико

Победителите ще пътуват до балеарския остров Майорка този уикенд, като началото е в 21:00 ч. в събота. Билбао играе предния ден и трябва да се върне в района на Мадрид – Хетафе им гостува в петък вечер, за да започне мач 34.