szerda, május 8, 2024
HomeFootball90.+6 és Szon szabadrúgása: Dél-Korea hosszabbítás után legyőzte Ausztráliát

90.+6 és Szon szabadrúgása: Dél-Korea hosszabbítás után legyőzte Ausztráliát

A 16 közé jutásért sokáig úgy tűnt, hogy Klinsmann és Dél-Korea már a negyeddöntőben kiesik az Ázsia-kupán. Ausztrália ellen azonban egy késői büntető miatt hosszabbításba került a meccs, amelyben Son megszerezte a döntő 2:1-es gólt

A negyeddöntőben a favoritok összecsapása előtt Ausztrália a torna során nem mutatta a lassulás jeleit. Csak az utolsó, Üzbegisztán elleni csoportmeccsen, amikor már biztos volt a továbbjutás, kaptak gólt (1-1), a többi meccset pedig simán nyerték – köztük a 16 közé jutást Indonézia ellen. Graham Arnold négy változtatást eszközölt a 4-0-s győzelemhez képest: a St. Pauliból Metcalfe, Atkinson, Goodwin és Duke helyett Jones, McGree, Bos és Fornaroli lépett pályára.

Dél-koreai ellenfelük korábban némileg megküzdött. A csoportkörben csak a második helyen végeztek, miután pontokat veszítettek Jordánia (2:2) és Malajzia (3:3) ellen. A 16 között aztán a hosszabbítás 9. percében kellett egyenlíteniük, hogy büntetőkkel 4-2-re legyőzzék Szaúd-Arábiát. Jürgen Klinsmann három változtatást eszközölt csapatában: A mainzi Lee, a freiburgi Jeong és Jung helyett Park, Hwang és Cho ült a kispadon.

Dél-Korea átvette a mérkőzés irányítását, de nehezen tudta feltörni a Socceroos védelmét. A túloldalon különösen Metcalfe tűnt fel, de előbb távolról nem talált be (17′), majd nem sokkal később büntetőből hibázott, miután Jo kapus középre hárította Goodwin lövését (19′).

Goodwin kihasználja Hwang hibáját

A háló ezután először a túloldalon lobogott, de a zászló felemelkedett. Seol épphogy csak szabálytalan volt, amikor a védelem fölött a büntetőterületre ziccerezett – sőt, ügyes keresztlabdája Hee-Chan Hwanghoz került, aki be tudta vágni a labdát (31′). Nem sokkal a szünet előtt In-Beom Hwang hibázott a saját büntetőterületén, és Goodwin lábába játszotta a labdát. Egy gyors kombináció után Duke, Metcalfe és Atkinson révén, aki jobbról keresztbe adott, Goodwin a második kapufáról a másodikba lőtt, és nem sokkal a szünet előtt megszerezte az ausztrál vezetést (42′).

Jürgen Klinsmann-nak ki kellett találnia valamit, hiszen csapata – a lesgólt leszámítva – az első félidőben nem szerzett gólt. A folytatás után dél-koreaijai kicsit határozottabbnak mutatkoztak, de az első nagy kaliberű gól így is Ausztráliáé volt. Boyle-t kétszer is hárította Jo kapus, Duke pedig harmadik próbálkozásra a kapu fölé lőtte a labdát (54′)

Dél-Korea későn egyenlít

Ezután Ausztrália messze hátrébb húzódott, és hagyta, hogy a dél-koreaiak jöjjenek. Időnként még az utolsó harmadban is érvényesültek, de a Souttar és Rowles középső védőduó mindig a sor végén volt. Egyedül Kang-In Lee ziccere okozott veszélyt, de Jae-Sung Lee túlságosan előre tette a labdát a büntetőterületen belül (78′). A Socceroos eközben továbbra is gyors ellentámadásokkal tűzdelte a szögleteket. A legígéretesebb ellentámadás végén Duke-nak közelről csak bólintania kellett volna, de egy bukófejessel és az ebből fakadó előzetes döntéssel elkerülte a kaput (84′).

A meccs továbbra is nyílt maradt – és Dél-Korea a hosszabbítás végén ismét lecsapott. Miller a büntetőterületen belül hosszú lábával lehozta a bal oldalon valójában kilátástalan helyzetben lévő Szont, aki büntetőt ítélt. A korábbi lipcsei játékos, Hee-Chan Hwang lépett oda, és a hosszabbításba lőtte hazáját (90.+6).

Son gólt lő, O’Neill repül

A dél-koreaiak tovább tartották a nyomást. Hee-Chan Hwang tíz méterről keresztlabdára kényszerítette Ryant. A kapus Kang-In Lee éles szögből leadott lövésének kipattanóját is hárítani tudta (95′). Nem sokkal a szünet előtt aztán a kapitány vette át a vezetést. Hee-Chan Hwang szabálytalansága után Son 17 méterről a fal fölé ívelt egy szabadrúgást. Ryan hozzáért, de nem tudta megakadályozni, hogy a dél-koreaiak megszerezzék a vezetést (104′).

És még rosszabb lett a helyzet: a hosszabbítás első félidejének hosszabbításában O’Neill a bokáján találta el Hee-Chan Hwang ellenfelét egy nyitott talppal. A VAR-ellenőrzés után az ausztrált piros lappal küldték el (105.+4).

Ausztrália így emberhátrányba került, és újra meg kellett húznia a rolót. Ezt az akadályt a Socceroos nem tudta leküzdeni. Dél-Korea a második félidőben sem kapott gólt, sőt, akár korán eldönthette volna a mérkőzést. Son (113′) és Kang-In Lee, valamint Yang (119′) azonban nem találtak be, így maradt a 2:1.

Az ausztráloknak a St Pauli Irvine-nal és Metcalfe-fal, valamint a Wiesbaden Irvine-nal, aki nem volt ott a negyeddöntőre kiírt keretben, haza kell utazniuk. Dél-Korea viszont kedden (16.00) Jordániával találkozik az első elődöntőben – igaz, a müncheni Min-Jae Kim nélkül, aki eltiltott, és nem sokkal a rendes játékidő vége előtt sárga lapot kapott.