неделя, май 5, 2024
HomeFootball90.+6 и свободен удар на Сон: Южна Корея победи Австралия след допълнително...

90.+6 и свободен удар на Сон: Южна Корея победи Австралия след допълнително време

Както и в 16-ия кръг, дълго време изглеждаше, че Клинсман и Южна Корея ще бъдат елиминирани на четвъртфиналите на Купата на Азия. Късна дузпа срещу Австралия обаче вкара мача в продължения, в които Сон вкара решителния гол за 2:1

Преди сблъсъка с фаворитите на четвъртфиналите Австралия не бе показала никакви признаци на забавяне по време на турнира. Само в последния мач от групата срещу Узбекистан, когато продължаването напред вече беше сигурно, те допуснаха гол (1:1), а останалите мачове бяха спечелени безапелационно – включително в 16-ия кръг срещу Индонезия. Греъм Арнолд направи четири промени в сравнение с победата с 4:0: Меткалф, Аткинсън, Гудуин и Дюк от Санкт Паули замениха Джоунс, Макгри, Бос и Форнароли.

Техните съперници от Южна Корея преди това изпитваха известни затруднения. Те завършиха едва на второ място в груповата фаза, след като загубиха точки от Йордания (2:2) и Малайзия (3:3). След това в 16-ия кръг се нуждаеха от изравнителен гол в 9-ата минута на продължението, за да победят Саудитска Арабия с 4:2 с дузпи. Юрген Клинсман направи три промени в отбора си: Лий от Майнц, Йонг и Юнг от Фрайбург бяха на пейката вместо Парк, Хванг и Чо.

Южна Корея пое контрола върху мача, но изпитваше трудности да пробие защитата на Socceroos. Меткалф беше особено забележим в другия край, но първоначално не успя да вкара от дистанция (17′), а малко по-късно пропусна от наказателното поле, след като вратарят Чо беше отразил удар на Гудуин в центъра (19′).

Гудуин се възползва от грешката на Хванг

След това мрежата за първи път трепна на далечната страна, но флагът се вдигна. Сеол беше в непосредствена близост до вратата, когато проби през защитата в наказателното поле – дори умното му подаване към Хи-Чан Хванг, който успя да се разпише (31′). Малко преди почивката Ин-Беом Хванг сбърка в собственото си наказателно поле и отигра топката в краката на Гудуин. След бърза комбинация между Дюк, Меткалф и Аткинсън, които преминаха отдясно, Гудуин засече с воле на втора греда, за да даде преднина на Австралия малко преди почивката (42′).

Юрген Клинсман трябваше да измисли нещо, тъй като отборът му – с изключение на гола от бялата точка – не успя да отбележи гол през първото полувреме. След подновяването на играта неговите южнокорейци показаха малко повече решителност, но първият гол от висок калибър все пак принадлежеше на Австралия. Бойл на два пъти беше отказан от вратаря Джо, а Дюк от третия опит прати топката от воле над вратата (54′)

Южна Корея отново изравни в края на мача

След това Австралия се оттегли далеч назад и позволи на южнокорейците да дойдат. На моменти те дори се утвърждаваха в крайната третина, но дуото централни защитници Саутар и Роулс винаги бяха край линията. Единствено чип на Канг-Ин Лий създаде някаква опасност, но Дже-Сунг Лий пусна топката твърде напред в наказателното поле (78′). Междувременно Socceroos продължиха да правят пропуски с бързи контраатаки. В края на най-обещаващата контраатака Дюк трябваше само да кимне от близка дистанция, но пропусна да вкара с глава при скок и последвалото предварително решение (84′).

Играта остана отворена – и Южна Корея нанесе нов удар в края на продължението. Милър събори с дългия си крак в наказателното поле Сон, който всъщност беше на безперспективна позиция отляво, и отсъди дузпа. Бившият играч на Лайпциг Хи-Чан Хванг се намеси и изстреля страната си в допълнителното време (90.+6).

Сон вкарва, О’Нийл лети

Южнокорейците продължиха да оказват натиск. Хи-Чан Хванг принуди Райън да спасява с удар от десетина метра. Стражът беше на крачка и от удара на Канг-Ин Лий от остър ъгъл (95′). Малко преди почивката капитанът пое инициативата. След фаул срещу Хи-Чан Хванг Сон изпълни свободен удар от 17 метра над стената. Райън се докосна до него, но не успя да попречи на южнокорейците да поведат (104′).

И стана още по-лошо: в продължението на първото полувреме на допълнителното време О’Нийл хвана с отворена подметка противника си Хи-Чан Хванг в глезена. След проверка на VAR австралиецът беше изгонен с червен картон (105,+4).

По този начин Австралия се оказа в числено превъзходство и трябваше отново да обърне посоката. Препятствие, което футболистите на Socceroos не успяха да преодолеят. Южна Корея не допусна нищо и през второто полувреме и дори можеше да реши мача по-рано. Сон (113′) и Канг-Ин Лий и Янг (119′) обаче не успяха да се разпишат, поради което резултатът остана 2:1.

Австралийците с играчите на Санкт Паули Ървайн и Меткалф, както и на Висбаден Ървайн, който не беше в състава за четвъртфинала, трябва да пътуват за дома. Южна Корея пък ще се изправи срещу Йордания в първия полуфинал във вторник (16:00 ч.) – макар и без Мин-Джае Ким от Мюнхен, който е отстранен и получи жълт картон малко преди края на редовното време.