Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorized90.+6 και πέναλτι του Σον: Η Νότια Κορέα νίκησε την Αυστραλία μετά...

90.+6 και πέναλτι του Σον: Η Νότια Κορέα νίκησε την Αυστραλία μετά από παράταση

Όπως και στη φάση των “16”, για μεγάλο χρονικό διάστημα φαινόταν ότι ο Κλίνσμαν και η Νότια Κορέα θα αποκλείονταν στα προημιτελικά του Ασιατικού Κυπέλλου. Ωστόσο, ένα πέναλτι στις καθυστερήσεις απέναντι στην Αυστραλία οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση, στην οποία ο Son πέτυχε το καθοριστικό γκολ 2:1

Πριν από τη σύγκρουση των φαβορί στα προημιτελικά, η Αυστραλία δεν είχε δείξει σημάδια επιβράδυνσης κατά τη διάρκεια του τουρνουά. Μόνο στο τελευταίο παιχνίδι του ομίλου απέναντι στο Ουζμπεκιστάν, όταν η πρόκριση ήταν ήδη σίγουρη, δέχτηκε γκολ (1-1), ενώ στα υπόλοιπα παιχνίδια κέρδισε καθαρά – συμπεριλαμβανομένου του αγώνα της φάσης των 16 απέναντι στην Ινδονησία. Ο Γκράχαμ Άρνολντ έκανε τέσσερις αλλαγές σε σχέση με το 4-0: οι Metcalfe, Atkinson, Goodwin και Duke της St Pauli αντικατέστησαν τους Jones, McGree, Bos και Fornaroli.

Οι αντίπαλοί τους από τη Νότια Κορέα είχαν προηγουμένως δυσκολευτεί κάπως. Είχαν τερματίσει μόνο δεύτεροι στη φάση των ομίλων, αφού είχαν χάσει βαθμούς από την Ιορδανία (2:2) και τη Μαλαισία (3:3). Στη φάση των 16, χρειάστηκε στη συνέχεια να ισοφαρίσει στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων για να νικήσει τη Σαουδική Αραβία με 4-2 στα πέναλτι. Ο Γιούργκεν Κλίνσμαν έκανε τρεις αλλαγές στην ομάδα του: Ο Λι της Μάιντς, ο Τζονγκ και ο Γιουνγκ της Φράιμπουργκ κάθισαν στον πάγκο αντί των Παρκ, Χουάνγκ και Τσο.

Η Νότια Κορέα πήρε τον έλεγχο του αγώνα, αλλά δυσκολεύτηκε να διασπάσει την άμυνα των Socceroos. Ο Metcalfe ήταν ιδιαίτερα εμφανής στην αντίπερα όχθη, αλλά αρχικά δεν κατάφερε να σκοράρει από μακριά (17′) και λίγο αργότερα αστόχησε από το σημείο του πέναλτι, αφού ο τερματοφύλακας Jo είχε αποκρούσει το σουτ του Goodwin στο κέντρο (19′).

Ο Goodwin εκμεταλλεύεται το λάθος του Hwang

Το δίχτυ στη συνέχεια φτερούγισε στην άλλη πλευρά για πρώτη φορά, αλλά η σημαία ανέβηκε. Ο Seol βρισκόταν μόλις σε θέση οφσάιντ, όταν πέρασε την άμυνα και μπήκε στην περιοχή του πέναλτι – ακόμη και η έξυπνη σέντρα του στον Hee-Chan Hwang, ο οποίος μπόρεσε να πλασάρει (31′). Λίγο πριν την ανάπαυλα, ο In-Beom Hwang έκανε λάθος στην περιοχή του και έπαιξε την μπάλα στα πόδια του Goodwin. Μετά από έναν γρήγορο συνδυασμό μέσω των Duke, Metcalfe και Atkinson, ο οποίος σέντραρε από τα δεξιά, ο Goodwin με βολίδα στο δεύτερο δοκάρι έδωσε το προβάδισμα στην Αυστραλία λίγο πριν από την ανάπαυλα (42′).

Κάτι έπρεπε να σκεφτεί ο Γιούργκεν Κλίνσμαν, καθώς η ομάδα του -με εξαίρεση το γκολ από θέση οφσάιντ- δεν κατάφερε να σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο. Μετά την επανέναρξη, οι Νοτιοκορεάτες του έδειξαν λίγη περισσότερη αποφασιστικότητα, αλλά το πρώτο γκολ υψηλού επιπέδου εξακολουθούσε να ανήκει στην Αυστραλία. Ο Μπόιλ αποκρούστηκε δύο φορές από τον τερματοφύλακα Τζο και ο Ντιουκ με βολίδα πέρασε την μπάλα πάνω από την εστία με την τρίτη προσπάθεια (54′)

Η Νότια Κορέα ισοφαρίζει ξανά στις καθυστερήσεις

Μετά από αυτό, η Αυστραλία αποσύρθηκε πολύ πίσω και άφησε τους Νοτιοκορεάτες να έρθουν. Κατά διαστήματα μάλιστα καθιερώθηκαν στο τελευταίο τρίτο, αλλά το κεντρικό αμυντικό δίδυμο των Souttar και Rowles ήταν πάντα στο τέρμα της γραμμής. Μόνο ένα τσιπ του Kang-In Lee δημιούργησε κίνδυνο, αλλά ο Jae-Sung Lee έβαλε την μπάλα πολύ μπροστά στην περιοχή του πέναλτι (78′). Οι Socceroos, εν τω μεταξύ, συνέχισαν να κάνουν τσίμπημα με γρήγορες αντεπιθέσεις. Στο τέλος της πιο ελπιδοφόρας αντεπίθεσης, ο Ντουκ αρκέστηκε μόνο να πλασάρει από κοντά, αλλά έχασε το γκολ με κεφαλιά και την επακόλουθη προδικαστική απόφαση (84′).

Το παιχνίδι παρέμεινε ανοιχτό – και η Νότια Κορέα χτύπησε ξανά στις καθυστερήσεις. Ο Μίλερ έριξε με το μακρύ πόδι του τον Σον, ο οποίος βρισκόταν στην πραγματικότητα σε ανέλπιστη θέση στα αριστερά, μέσα στην περιοχή και παραχώρησε πέναλτι. Ο πρώην παίκτης της Λειψίας Hee-Chan Hwang ανέβηκε και πυροβόλησε τη χώρα του στην παράταση (90.+6).

Ο Σον σκοράρει, ο Ο’Νιλ πετάει

Οι Νοτιοκορεάτες συνέχισαν να πιέζουν. Ο Hee-Chan Hwang ανάγκασε τον Ryan σε απόκρουση μετά από σέντρα δέκα μέτρων. Ο τερματοφύλακας ήταν επίσης σε ετοιμότητα για να αποκρούσει το ριμπάουντ από το σουτ του Kang-In Lee από οξεία γωνία (95′). Ο αρχηγός ανέλαβε στη συνέχεια λίγο πριν από την ανάπαυλα. Μετά από φάουλ στον Hee-Chan Hwang, ο Son έπιασε ένα ελεύθερο σουτ πάνω από το τείχος από 17 μέτρα. Ο Ράιαν το άγγιξε, αλλά δεν μπόρεσε να εμποδίσει τους Νοτιοκορεάτες να πάρουν το προβάδισμα (104′).

Και τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα: στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης, ο Ο’Νιλ έπιασε τον αντίπαλό του Hee-Chan Hwang στον αστράγαλο με ανοιχτή σόλα. Μετά από έλεγχο του VAR, ο Αυστραλός αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα (105.+4).

Η Αυστραλία, λοιπόν, βρέθηκε σε αριθμητική υπεροχή και έπρεπε να γυρίσει ξανά τον διακόπτη. Ένα εμπόδιο που οι Socceroos δεν μπόρεσαν να ξεπεράσουν. Η Νότια Κορέα δεν δέχτηκε τίποτα ούτε στο δεύτερο ημίχρονο και θα μπορούσε να έχει κρίνει το παιχνίδι από νωρίς. Ωστόσο, ο Son (113′) και οι Kang-In Lee και Yang (119′) δεν κατάφεραν να σκοράρουν, γι’ αυτό και το σκορ έμεινε στο 2:1.

Οι Αυστραλοί με τους Irvine και Metcalfe της St Pauli καθώς και τον Irvine του Wiesbaden, ο οποίος δεν ήταν στην αποστολή για τον προημιτελικό, πρέπει να ταξιδέψουν στην πατρίδα τους. Η Νότια Κορέα, από την άλλη πλευρά, θα αντιμετωπίσει την Ιορδανία στον πρώτο ημιτελικό την Τρίτη (4μμ) – αν και χωρίς τον Min-Jae Kim του Μονάχου, ο οποίος είναι τιμωρημένος και πήρε κίτρινη κάρτα λίγο πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα.