Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedTel η νέα αγαπημένη, η Musiala σε άνοδο

Tel η νέα αγαπημένη, η Musiala σε άνοδο

4:3 νίκη επί του υποτιθέμενου ισχυρότερου αντιπάλου του ομίλου στο Champions League, οι πρώτοι τρεις βαθμοί στο κουτί. Η Μπάγερν αποκόμισε πολύτιμες γνώσεις – θετικές και αρνητικές – από τη νίκη της επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Πρώτα τα θετικά: Ο Ματίς Τελ γίνεται όλο και περισσότερο ο νέος αγαπημένος των οπαδών της Μπάγερν, επειδή γίνεται όλο και πιο πολύτιμος ως μπαλαντέρ. Κόντρα στους Άγγλους, ο Τόμας Τούχελ έβαλε τον 18χρονο μόλις στο 87ο λεπτό, και στις καθυστερήσεις ο Γάλλος σκόραρε με τρόπο που άξιζε όσο και τεχνικά ποιοτικό για να διαμορφώσει το τελικό 4:2. Υποτίθεται το κερασάκι στην τούρτα, αλλά ακόμα πιο σημαντικό ενόψει του 4:3 που ακολούθησε. Στο μικρό χρονικό διάστημα που αγωνίζεται, ο Τελ έχει ήδη συγκεντρώσει τρία γκολ και μία ασίστ φέτος. Πότε μπορεί να ξεκινήσει από την αρχή; Το Σάββατο εναντίον της VfL Bochum; Το αργότερο στο κύπελλο DFB την Τρίτη στην έδρα της Preußen Münster.

Όταν έφτασε ο Τελ, ο Τζαμάλ Μουσιάλα ήταν ήδη εκτός αποστολής. Μετά από ένα διάλειμμα λόγω τραυματισμού, έπαιξε 75 λεπτά εναντίον της Μαν Γιουνάιτεντ, την καλύτερη εμφάνισή του εδώ και μήνες. Ο 20χρονος έδειξε σαφή άνοδο φόρμας με την ασίστ για το 2:0 και μερικές θεαματικές ντρίμπλες. Ο Λερουά Σανέ δεν τα χρειάζεται αυτά, απλά πρέπει να διατηρήσει τη φόρμα του και συνέχισε το δυνατό του ξεκίνημα στη σεζόν με το γκολ για το 1:0. Ακόμα κι αν δεν τα κατάφερε όλα, ήταν ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου

Ο τρίτος παίκτης που τράβηξε τα βλέμματα στην επίθεση της παρέας ήταν ο Χάρι Κέιν, ο οποίος μετέτρεψε με ακρίβεια ένα πέναλτι και κατά τα άλλα ξεχώρισε λιγότερο για το γκολ που πέτυχε παρά για το πολύ έξυπνο και σχεδόν αψεγάδιαστο στυλ παιχνιδιού του. Ο Κέιν δεν είναι συνεχώς σε δράση, αλλά ό,τι κάνει έχει νόημα στον αγωνιστικό χώρο. Ο Min-jae Kim και ο Dayot Upamecano θα είχαν επίσης συμπεριληφθεί εδώ, αν δεν υπήρχε η άγρια τελική φάση. Εδώ, με τα δύο γκολ που δέχτηκε στις καθυστερήσεις, ο Kim ειδικότερα αποδυνάμωσε την ισχυρή εντύπωση που είχε κάνει νωρίτερα.

Αμυντικές δυνατότητες βελτίωσης

Το οποίο οδηγεί αυτόματα σε μια ματιά στα αρνητικά στοιχεία. Αντί για 4:3, το πάρτι θα έπρεπε να είχε λήξει 4:1 ή 5:1, η αρχικά αποτελεσματική Μπάγερν έχασε πάρα πολλές ευκαιρίες μετά το 3:1 και έτσι κράτησε ζωντανή τη Γιουνάιτεντ. Η ομάδα δέχτηκε και πάλι πολύ εύκολα γκολ, τρία είναι πραγματικά πολλά σε αυτό το επίπεδο. Και στο πρώτο 20λεπτο, η ομάδα του Μονάχου δεν βρήκε καθόλου τον τρόπο να μπει στο παιχνίδι, ήταν τυχερή που δεν χρειάστηκε να κυνηγήσει το μειονέκτημα. Ένας καλύτερος αντίπαλος από τη Γιουνάιτεντ θα το είχε εκμεταλλευτεί αυτό.

Συμπέρασμα: Το ξεκίνημα στην κορυφαία κατηγορία ήταν επιτυχημένο, αλλά ο προπονητής Τόμας Τούχελ και η ομάδα του έχουν ακόμα αρκετή δουλειά να κάνουν.