Τρίτη, 21 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedFIM EWC: Η αυστριακή ομάδα YART κατακτά τον τίτλο του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος...

FIM EWC: Η αυστριακή ομάδα YART κατακτά τον τίτλο του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος για δεύτερη φορά

SERT Suzuki κερδίζει το Bol d’Or στο Le Castellet – Florian Alt (Honda) και Markus Reiterberger (BMW) στο βάθρο – Η αυστριακή ομάδα YART κατακτά τον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλήματος

Η ομάδα YART Yamaha είναι η Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Αντοχής του 2023, ο δεύτερος τίτλος Παγκόσμιου Πρωταθλήματος για την αυστριακή ομάδα μετά το 2009. Στο φινάλε του EWC, οι αναβάτες της YART Marvin Fritz, Niccolo Canepa και Karel Hanika κατέλαβαν την τέταρτη θέση και ανέβηκαν στην κορυφή της γενικής κατάταξης

Το περίφημο “Bol d’Or” ήταν ο τέταρτος και τελευταίος αγώνας EWC της χρονιάς. Αυτός ο 24ωρος αγώνας πραγματοποιήθηκε στο Circuit Paul Ricard στο Le Castellet (Γαλλία). Μαθηματικά, έξι ομάδες είχαν ακόμη την ευκαιρία να κερδίσουν τον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλήματος.

Η πρωταθλήτρια F.C.C. TSR Honda France εγκατέλειψε κατά τη διάρκεια της νύχτας με τεχνικά προβλήματα. Η ομάδα της BMW έχασε αρκετούς γύρους λόγω δύο μη προγραμματισμένων pit stop εξαιτίας προβλήματος στην παροχή ρεύματος.

Μετά από τις εναλλασσόμενες καιρικές συνθήκες στα πρώτα στάδια, αναπτύχθηκε μια μονομαχία μεταξύ της YART και της ομάδας SERT Suzuki (Sylvain Guintoli/Gregg Black/Etienne Masson) για την πρωτιά μέχρι το ημίχρονο του αγώνα.

Οκτώ ώρες πριν από το τέλος του αγώνα, ωστόσο, η Yamaha R1 άρχισε να υπερθερμαίνεται. Ένα εκτεταμένο pit stop για την αλλαγή του ψυκτικού υγρού και τον καθαρισμό του ψυγείου είχε ως αποτέλεσμα να χαθούν πέντε γύροι. Η YART χρειαζόταν ένα αποτέλεσμα στην πρώτη 9άδα για να εξασφαλίσει τον τίτλο του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος.

Ωστόσο, η ομάδα συνέχισε να χάνει χρόνο μέχρι να βρει πρόβλημα με την αντλία νερού. Αυτό άλλαξε δύο ώρες πριν από το τέλος του αγώνα. Σε εκείνο το σημείο, βρίσκονταν στην τέταρτη θέση. Τελικά κατάφεραν να τερματίσουν τον αγώνα στην τέταρτη θέση.

Μετά από 717 γύρους, η SERT Suzuki πανηγύρισε τη νίκη στο Bol d’Or. Η ομάδα Honda Viltais (Florian Alt/Leandro Mercado/Steven Odendaal) τερμάτισε δεύτερη, επτά γύρους πίσω. Αυτό σήμαινε ότι το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κατασκευαστών πήγε στη Honda μπροστά από τη Yamaha και τη BMW.

Η ομάδα BMW (Markus Reiterberger/Ilya Mikhalchik/Jeremy Guarnoni) ήταν ευχαριστημένη που τερμάτισε τρίτη μετά από 24 ώρες. Έτσι, με τους Alt και Reiterberger, δύο Γερμανοί βρέθηκαν στο βάθρο του Bol d’Or.

Με την τέταρτη θέση, η YART είχε τελικά προβάδισμα 20 βαθμών έναντι της SERT Suzuki στη βαθμολογία του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος. Η αυστριακή ομάδα ξεκίνησε τη σεζόν του EWC με τη δεύτερη θέση στις 24 ώρες του Le Mans (Γαλλία).

Στη συνέχεια, η YART κέρδισε τις 24 ώρες του Spa-Francorchamps (Βέλγιο). Ήταν η πρώτη νίκη της ομάδας σε 24ωρο αγώνα από το 2009. Στις 8 Ώρες της Suzuka (Ιαπωνία), κατέλαβε την 22η θέση μετά από τεχνικό πρόβλημα, καθώς και την 18η θέση στην κατηγορία EWC.

Ο Μάντι Κέιντζ συγκλονισμένος από την επιτυχία

Και τώρα κατάφεραν το επιστέγασμα στο Bol d’Or παρά τα προβλήματα υπερθέρμανσης. “Τι μπορώ να πω; Αυτό είναι ένα πολύ ιδιαίτερο συναίσθημα”, δήλωσε ο team manager της YART, Mandy Kainz, την ώρα του θριάμβου. “Έχουμε βρεθεί πολλές φορές τόσο κοντά, αλλά πάντα κάτι συνέβαινε”.

“Χάσαμε ακόμη και ένα πρωτάθλημα την τελευταία ώρα του τελευταίου αγώνα. Οπότε είναι πολύ ξεχωριστό να πετυχαίνουμε επιτέλους αυτό που είχαμε θέσει ως στόχο. Ήταν ένας δύσκολος αγώνας για εμάς, επειδή η μοτοσικλέτα μας ήταν πολύ πιο αργή από τους άλλους.”

“Έπρεπε να προσπαθήσουμε να οδηγήσουμε συντηρητικά για να διασφαλίσουμε ότι η μοτοσικλέτα μας θα επιβιώσει, επειδή αυτή η πίστα είναι πολύ σκληρή για τους κινητήρες. Αυτό όμως σήμαινε ότι χάσαμε 30 km/h από κάποιες μοτοσυκλέτες στις ευθείες, δηλαδή 0,6 με 0,7 δευτερόλεπτα ανά γύρο”.

“Το κάναμε αυτό για να σιγουρευτούμε ότι θα μπορούσαμε να τερματίσουμε τον αγώνα, επειδή δεν υπάρχει πραγματικός τρόπος να δοκιμάσουμε για έναν 24ωρο αγώνα – ειδικά για το Bol d’Or. Για μένα, τα παιδιά μας είναι οι πραγματικοί ήρωες και οι πραγματικοί οδηγοί αντοχής”.

“Δείχνουν πάντα τόσο απίστευτο αγωνιστικό πνεύμα, θάρρος και αποφασιστικότητα. Πραγματικά το αξίζουν. Αυτό το πρωτάθλημα σημαίνει πολλά για όλους μας. Όλη η ομάδα έχει δουλέψει τόσο σκληρά, οπότε θα απολαύσουμε αυτό το συναίσθημα και στη συνέχεια θα αρχίσουμε να σκεφτόμαστε την επόμενη χρονιά και πώς μπορούμε να υπερασπιστούμε τον τίτλο μας.”