kedd, május 21, 2024
HomeMotorsportsFIM EWC: Az osztrák YART csapat másodszor is világbajnoki címet szerzett

FIM EWC: Az osztrák YART csapat másodszor is világbajnoki címet szerzett

SERT Suzuki nyerte a Bol d’Or-t Le Castellet-ben – Florian Alt (Honda) és Markus Reiterberger (BMW) a dobogón – az osztrák YART csapat megnyerte a világbajnoki címet

A YART Yamaha csapat lett a 2023-as Endurance világbajnok, ami 2009 óta a második világbajnoki cím az osztrák alakulat számára. Az EWC szezonzáróján a YART versenyzői, Marvin Fritz, Niccolo Canepa és Karel Hanika a negyedik helyet szerezték meg, és ezzel az összesített tabella élére kerültek

A híres „Bol d’Or” volt az év negyedik és egyben utolsó EWC-futama. Ez a 24 órás verseny a franciaországi Le Castellet-ben található Circuit Paul Ricard pályán zajlott. Matematikailag még hat csapatnak volt esélye a világbajnoki cím megszerzésére.

A címvédő F.C.C. TSR Honda France az éjszaka folyamán műszaki problémákkal feladta a versenyt. A BMW csapat több kört veszített a két nem tervezett boxkiállás miatt, mert az áramellátás problémája miatt több kört vesztett.

A korai szakasz változékony időjárása után a YART és a SERT Suzuki csapat (Sylvain Guintoli/Gregg Black/Etienne Masson) között a verseny félidejéig párharc alakult ki az élen.

Nyolc órával a verseny vége előtt azonban a Yamaha R1 túlmelegedni kezdett. Egy hosszadalmas boxkiállás a hűtőfolyadék cseréje és a hűtő tisztítása miatt öt kör veszteséget okozott. A YART-nak egy top 9-es eredményre volt szüksége a világbajnoki cím megszerzéséhez.

A csapat azonban továbbra is időt veszített, amíg meg nem találták a vízpumpával kapcsolatos problémát. Ezt két órával a verseny vége előtt kicserélték. Ekkor a negyedik helyen álltak. Végül a negyedik helyen sikerült befejezniük a versenyt.

717 kör után a SERT Suzuki győzelmet ünnepelhetett a Bol d’Oron. A Honda Viltais csapat (Florian Alt/Leandro Mercado/Steven Odendaal) hét körrel lemaradva a második helyen végzett. Ez azt jelentette, hogy a konstruktőri világbajnoki címet a Honda szerezte meg a Yamaha és a BMW előtt.

A BMW csapat (Markus Reiterberger/Ilya Mikhalchik/Jeremy Guarnoni) örülhetett, hogy 24 óra után a harmadik helyen végzett. Így Alt és Reiterberger révén két német is dobogóra állt a Bol d’Oron.

A negyedik helyezéssel a YART végül 20 pontos előnyre tett szert a SERT Suzuki előtt a világbajnoki tabellán. Az osztrák csapat az EWC-szezont a Le Mans-i 24 órás versenyen (Franciaország) elért második hellyel kezdte.

A YART ezt követően megnyerte a Spa-Francorchamps-i 24 órás versenyt (Belgium). Ez volt a csapat első győzelme 24 órás versenyen 2009 óta. A Suzuka 8 órás versenyen (Japán) egy technikai probléma után a 22. helyet szerezte meg, valamint az EWC osztály 18. helyét.

Mandy Kainz el van ragadtatva a sikertől

És most a túlmelegedési problémák ellenére is sikerült a Bol d’Or-on a koronát feltenni. „Mit is mondhatnék? Ez egy nagyon különleges érzés” – mondta a YART csapatfőnöke, Mandy Kainz a diadal órájában. „Sokszor voltunk már ilyen közel, de mindig történt valami.”

„Még egy bajnoki címet is elvesztettünk az utolsó futam utolsó órájában. Szóval nagyon különleges, hogy végre elértük, amit kitűztünk magunk elé. Nehéz verseny volt számunkra, mert a motorunk sokkal lassabb volt, mint a többiek.”

„Meg kellett próbálnunk konzervatívan vezetni, hogy a motorunk túlélje, mert ez a pálya nagyon megviseli a motorokat. De ez azt jelentette, hogy az egyenesekben 30 km/h-t veszítettünk néhány motorral szemben, ami körönként 0,6-0,7 másodpercet jelent.”

„Azért tettük ezt, hogy biztosak legyünk benne, hogy be tudjuk fejezni a versenyt, mert egy 24 órás versenyre – különösen a Bol d’Or-ra – nem igazán lehet tesztelni. Számomra a mi srácaink az igazi hősök és az igazi endurance versenyzők.”

„Mindig olyan hihetetlen küzdőszellemet, bátorságot és elszántságot mutatnak. Tényleg megérdemlik ezt. Ez a bajnokság mindannyiunknak sokat jelent. Az egész csapat nagyon keményen dolgozott, úgyhogy kiélvezzük ezt az érzést, aztán elkezdünk gondolkodni a jövő évről és arról, hogyan védhetjük meg a címünket.”