Δευτέρα, 13 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorized90 λεπτά με παίκτη λιγότερο: Η PSG κερδίζει ευτυχώς και χάρη στον...

90 λεπτά με παίκτη λιγότερο: Η PSG κερδίζει ευτυχώς και χάρη στον αναπληρωματικό τερματοφύλακα Τενά

Η Παρί Σεν Ζερμέν δεν άξιζε απαραίτητα τη νίκη με 2-0 στη Χάβρη, η οποία διεκδικεί δυνατά την άνοδο, και έβαλε κάποια απόσταση από τους αντιπάλους της. Μαζί με τον Κιλιάν Εμπαπέ, ένας τερματοφύλακας βρέθηκε στο επίκεντρο

Η ήδη δύσκολη εκτός έδρας αναμέτρηση δεν θα μπορούσε να ξεκινήσει πολύ χειρότερα για την PSG: Η Χάβρη ξεκίνησε με τεράστια αυτοπεποίθηση – ο Σολέρ χρειάστηκε να σώσει πάνω στη γραμμή τον Λλορίς (7ο) – ενώ ο Λουίς Ενρίκε, που ήθελε να ξεκουράσει μερικούς παίκτες, αναγκάστηκε να βάλει τον εξάρι Ουγκάρτε για τον τραυματία Φαμπιάν μόλις μετά από οκτώ λεπτά. Πριν αποβληθεί ο Ντοναρούμα για ένα αγενές μαρκάρισμα έξω από την περιοχή του πέναλτι (10).

Η θαρραλέα νεοφώτιστη ομάδα έστησε κατά διαστήματα την PSG στον τοίχο σε αυτή την εναρκτήρια φάση, στην οποία ο μοναδικός αντίπαλος των πρωταθλητών ήταν ο Mbappé. Ο εξαιρετικός επιθετικός προσπάθησε επανειλημμένα να κάνει πράγματα μόνος του, επιτρέποντας στον Ντεμπελέ να τον στείλει στο δρόμο του με ακρίβεια. Αυτή τη φορά δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα Ντεσμέ με το γωνιακό του σουτ (20ο), αλλά τρία λεπτά αργότερα πέτυχε ένα γκολ με ξερό δοκάρι για να δώσει προβάδισμα στην PSG

Ο Mbappé έφερε τα πάνω κάτω στο παιχνίδι με την απίστευτη ατομική του κλάση, ενώ οι συμπαίκτες του σταδιακά έβγαλαν από το μυαλό τους την αμυντική τους συλλογικότητα. Ξαφνικά, η Χάβρη ταρακουνήθηκε. Η νεοφώτιστη ομάδα, η οποία έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον νεαρό Κασιμίρ (41′), θα μπορούσε να είχε διπλασιάσει ακόμη και το σκορ στην ανάπαυλα. Ωστόσο, ο Mbappé βρέθηκε μόλις σε θέση οφσάιντ πριν από το υποτιθέμενο δεύτερο γκολ του (32′).

Με έναν παίκτη παραπάνω, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο ενεργά και το δεύτερο ημίχρονο, με την PSG άλλοτε να παίζει στάση αναμονής και άλλοτε να κάνει επιθετικές αιχμές για να διατηρήσει το ισχνό προβάδισμά της. Οι πρωταθλητές ήταν συχνά συμπαγείς στα μετόπισθεν – και μπόρεσαν να βασιστούν στον αντικαταστάτη του Ντοναρούμα, Τενά: Ο Ισπανός πραγματοποίησε δυνατές αποκρούσεις σε απευθείας σουτ του Κεχτά (51′) και σε εξ επαφής σέντρα του Ντανίλο (64′).

Απελπισμένος ο Αλιουί – Τυχερός ο Βιτίνια

Στο μεταξύ, η ατομική κλάση της Παρί παραλίγο να ξαναχτυπήσει, αλλά ο Ντεμπελέ σημάδεψε μόνο το οριζόντιο δοκάρι (60′). Το 2-0 δεν θα ήταν τόσο άξιο όσο το 1-1, αλλά ο Μπαγιό θα έπρεπε να είχε τελειώσει καλύτερα μια πολλά υποσχόμενη ευκαιρία σε αντεπίθεση (58′) και ο αναπληρωματικός Αλιουί δεν θα έπρεπε να αφήσει τον εαυτό του να στριμωχτεί από τον Ντανίλο (67′). Ο χρόνος κυλούσε για την PSG.

Οι πρωταθλητές ήταν στα σχοινιά στις καθυστερήσεις. Οι πρωτευουσιάνοι είχαν να ευχαριστήσουν την ανικανότητα της Χάβρης και του κεντρικού αμυντικού Τενά για το γεγονός ότι οι Αλιουί (78, 78), Ζουζού (81, 83) και Μπαγιό (85) απλά δεν μπόρεσαν να αξιοποιήσουν τις καλύτερες ευκαιρίες. Στο τέλος, η Παρί, η οποία ήταν υπεράριθμη για 90 λεπτά, συμπεριλαμβανομένων των καθυστερήσεων, κράτησε το προβάδισμά της, εν μέρει επειδή ο Βιτίνια απέκρουσε το νικητήριο γκολ (89′).

Έτσι, δεν ήταν απαραίτητα η καλύτερη ομάδα που κέρδισε τελικά με 2-0, η οποία πλέον απέχει τέσσερις βαθμούς από την κορυφή της βαθμολογίας μετά το στραβοπάτημα της Νις στη Ναντ.