понеделник, април 29, 2024
HomeLigue 190 минути с къси ръце: PSG печели щастливо и благодарение на резервния...

90 минути с къси ръце: PSG печели щастливо и благодарение на резервния вратар Тенас

Париж Сент Жермен не заслужаваше непременно да спечели с 2:0 на терена на Льо Хавър, който е силен претендент за промоция, и да се отдалечи от съперниците си. Наред с Килиан Мбапе, един от голмайсторите зае централно място

И без това трудното гостуване не можеше да започне много по-зле за ПСЖ: Льов започна с огромно самочувствие – Солер трябваше да спасява на линията срещу Льорис (7) – докато Луис Енрике, който искаше да даде почивка на няколко играчи, трябваше да включи шестима Угарте за контузения Фабиан само след осем минути. Преди Доннарумма да бъде изгонен за грубо влизане извън наказателното си поле (10).

Смелата новопостъпила страна на моменти притискаше ПСЖ до стената в тази начална фаза, в която единствената опозиция на шампионите беше Мбапе. Изключителният нападател неколкократно се опитваше да действа сам, което позволяваше на Дембеле да го отпраща по пътя му с точност. Този път той не успя да преодолее стража Демес с ъгловия си удар (20), но три минути по-късно вкара гол със суха топка, за да даде преднина на ПСЖ

Мбапе обърна мача на 180 градуса с невероятната си индивидуална класа, докато съотборниците му постепенно се справиха с колективната си защита. Изведнъж Льо Авър се разколеба. Новопостъпилият отбор, който пропусна страхотен шанс да изравни чрез младия Казимир (41′), можеше дори да удвои дефицита си на почивката. Мбапе обаче беше встрани от терена преди предполагаемия си втори гол (32′).

С човек повече домакините започнаха по-активно и второто полувреме, като PSG понякога играеше изчаквателно, а друг път правеше офанзивни пропуски, за да запази малката си преднина. Шампионите често бяха компактни отзад – и можеха да разчитат на заместника на Доннарумма Тенас: Испанецът направи силни спасявания от пряк удар на Кехта (51′) и отклонена топка от Данило (64′).

Алиуи отчаян – Витиня с късмет

В същото време индивидуалната класа на парижани едва не нанесе нов удар, но Дембеле уцели само далечната греда (60′). 2:0 нямаше да е толкова заслужено, колкото 1:1, но Байо трябваше да завърши по-добре обещаваща контраатака (58′), а резервата Алиуи не трябваше да се оставя да бъде разпънат от Данило (67′). Часовникът тиктакаше за PSG.

В заключителните етапи шампионите бяха на косъм от успеха. Столичани трябваше да благодарят на некомпетентността на Льо Хавър и на централния си защитник Тенас за това, че Алиуи (78′, 78′), Жужу (81′, 83′) и Байо (85′) просто не успяха да се възползват от най-добрите шансове. В крайна сметка парижани, които бяха в числено превъзходство през 90-те минути, включително и в продълженията, удържаха преднината си, отчасти защото Витиня отрази победния гол (89′).

Така че в крайна сметка не беше задължително по-добрият отбор да спечели с 2:0, който вече има четири точки на върха на таблицата след подхлъзването на Ница в Нант.