Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorized23η ήττα στην 28η αγωνιστική: Η Άλμπα χάνει στην Μπασκόνια

23η ήττα στην 28η αγωνιστική: Η Άλμπα χάνει στην Μπασκόνια

Η Άλμπα Βερολίνου συνεχίζει να βρίσκεται πίσω από τον ανταγωνισμό στην Ευρωλίγκα. Ο γερμανικός σύλλογος έχασε ξεκάθαρα με 71:88 (34:42) στην κορυφαία ισπανική Μπασκόνια Βιτόρια-Γκαστέιζ το βράδυ της Παρασκευής

Μετά την 23η ήττα της σε 28 αγώνες, η Άλμπα παραμένει στον πάτο της κορυφαίας ευρωπαϊκής λίγκας. Οι καλύτεροι σκόρερ του Βερολίνου ήταν οι Χαλίφα Κουμάντζε και Ματ Τόμας με δώδεκα πόντους ο καθένας.

Ο προπονητής Ισραέλ Γκονζάλες αναγκάστηκε να στερηθεί σχεδόν ολόκληρη την ομάδα λόγω τραυματισμού. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής Γιοχάνες Τίμαν (εσωτερικός σύνδεσμος), ο Γκαμπριέλε Προτσίντα (γόνατο), ο Ματέο Σπανιόλο (ρήξη μυϊκής ίνας) και ο Τζάστιν Μπιν (μυϊκά προβλήματα) δεν ήταν σε θέση να αγωνιστούν. Η ομάδα με ελλείψεις ξεκίνησε άσχημα, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2:8 μετά από κάτι παραπάνω από δύο λεπτά.

Το Βερολίνο δυσκολεύτηκε απίστευτα στην επίθεση και στη συνέχεια έχασε και τα εύκολα σουτ. Η διαφορά ήταν ήδη διψήφια στο τέλος της πρώτης περιόδου (8:20). Οι φιλοξενούμενοι δεν σκόραραν καλύτερα μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου και κατάφεραν τουλάχιστον να μειώσουν στο μισό τη διαφορά των 16 πόντων (14:32) μέχρι το ημίχρονο.

Οι δύο ομάδες πήγαν πλέον για λίγο πόντο-πόντο. Ωστόσο, η Άλμπα δύσκολα μπορούσε να σταματήσει την επίθεση των γηπεδούχων και έτσι η διαφορά δεν μειώθηκε. Ωστόσο, η Μπασκόνια στη συνέχεια πήρε και πάλι προβάδισμα 20 πόντων στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (69:49). Ένα σύντομο ράλι των φιλοξενούμενων στο τελευταίο διάστημα δεν άλλαξε την ξεκάθαρη ήττα

Baskonia Vitoria-Gasteiz – Alba Berlin 88:71 (42:34)

Βέλτιστοι σκόρερ για την Μπασκόνια: Μονέκε (16 πόντοι), Μίλερ-ΜακΙντάιρ (14)
Καλύτεροι σκόρερ για το Βερολίνο: Koumadje (12), Thomas (12), Rapieque (11), Wetzell (10)