Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΤρεις πόντοι σκόρερ: Σέσκο οδηγεί εντυπωσιακά τη Σλοβενία στη νίκη

Τρεις πόντοι σκόρερ: Σέσκο οδηγεί εντυπωσιακά τη Σλοβενία στη νίκη

Μόλις λίγες ημέρες μετά το πρώτο του τέρμα στην Bundesliga, ο Μπέντζαμιν Σέσκο πραγματοποίησε επίσης μια εντυπωσιακή εμφάνιση και οδήγησε την πατρίδα του, τη Σλοβενία, σε μια σημαντική νίκη στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος επί της Βόρειας Ιρλανδίας

Η Σλοβενία μπορεί να συνεχίσει να ονειρεύεται τη συμμετοχή της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του 2024 στη Γερμανία. Ο επιθετικός της Λειψίας Σέσκο, ο οποίος πρόσφατα σημείωσε το πρώτο του μπρα ντε φερ στην Bundesliga στη νίκη με 3-0 επί της Ένωσης Βερολίνου, έπαιξε τεράστιο ρόλο στην εντός έδρας νίκη με 4-2 επί της Βόρειας Ιρλανδίας.

Ο Σέσκο επιβεβαίωσε τη φόρμα του το βράδυ της Πέμπτης με μια εντυπωσιακή εμφάνιση στη Λιουμπλιάνα. Ο βραχύσωμος επιθετικός έστησε τον συνοδοιπόρο του Σπόραρ μετά από μόλις τρία λεπτά. Μόνος μπροστά από τον τερματοφύλακα Peacock-Farrell, ο επιθετικός του Παναθηναϊκού Αθηνών δεν χρειάστηκε παρά να βάλει την μπάλα στην πατρίδα του – 1-0.

Η Βόρεια Ιρλανδία, ωστόσο, ανυπομονούσε να απαντήσει και ισοφάρισε μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα. Ο Όμπλακ απέκρουσε εντυπωσιακά την κοντινή προσπάθεια του Κένεντι, αλλά ο τερματοφύλακας της Ατλέτικο ήταν ανίσχυρος στο επόμενο σουτ του Πράις (7ο λεπτό).

Η Σλοβενία δεν ήθελε να αφήσει το αποτέλεσμα να μείνει έτσι και στάθηκε τυχερή στο 17ο λεπτό. Ο Στογιάνοβιτς πήρε ωραία μια μακρινή μπαλιά από τον κεντρικό αμυντικό Μπιγιόλ και ο αρχηγός της Βόρειας Ιρλανδίας Έβανς από οξεία γωνία έδιωξε το σουτ του στην κάτω γωνία για να κάνει το 2-1. Πριν από την ανάπαυλα, ο Σέσκο έκανε το 3-1 όταν πήρε την πάσα από τον πρώην παίκτη της Νυρεμβέργης Γκνέζντα Σέριν και από αριστερό γυριστό σουτ στην κάτω αριστερή γωνία πέρασε τρεις αμυντικούς της Βόρειας Ιρλανδίας.

Ο συνδυασμός Σέσκο-Σπόραρ ανάβει ξανά

Η τεράστια ευκαιρία για το τέταρτο γκολ της Σλοβενίας ξεκίνησε από τον Σέσκο με τακουνάκι, αλλά ο Σπόραρ από κοντά σημάδεψε μόνο το οριζόντιο δοκάρι (51ο). Και κάπως έτσι η Βόρεια Ιρλανδία ξαναμπήκε στο παιχνίδι με λίγη τύχη: ο Έβανς είχε την μπάλα μπροστά στα πόδια του στην αντίπαλη περιοχή, το σουτ που απέκρουσε έπεσε ασταμάτητο για τον Όμπλακ στην πάνω αριστερή γωνία – μόνο 2:3 (53.).

Όμως οι Σλοβένοι απάντησαν στην επανάληψη. Και ο συνδυασμός Σέσκο-Σπόραρ αποδείχτηκε για άλλη μια φορά: Ο παίκτης της Λειψίας έβγαλε μια εξαιρετική πάσα διεπαφής απέναντι στη Βόρεια Ιρλανδία, η οποία ήταν πολύ προωθημένη, και ο Σπόραρ την πήρε για να παρακάμψει τους Πίκοκ-Φάρελ και να πλασάρει με το αριστερό του πόδι (56.).

Το 4:2 ήταν και το τελικό σκορ. Με δέκα βαθμούς, η Σλοβενία ισοβαθμεί πλέον με τη Δανία, η οποία την ίδια ώρα διέλυσε με 4-0 το Σαν Μαρίνο. Την Κυριακή, οι Sesko & Co. θέλουν να κάνουν το καλύτερο δυνατό, όταν ταξιδεύουν στο Σαν Μαρίνο. Θα μπορούσαν να επωφεληθούν από το γεγονός ότι η πρωτοπόρος Φινλανδία (1-0 επί του Καζακστάν) και η Δανία παίρνουν τους βαθμούς η μία από την άλλη σε απευθείας μονομαχία που ξεκινά στις 6 το απόγευμα.