Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΤο VAR αποφασίζει στο Τορίνο - αλλά όχι για τον νικητή του...

Το VAR αποφασίζει στο Τορίνο – αλλά όχι για τον νικητή του αγώνα Γκάτι

Η Γηραιά Κυρία έλυσε το αδιέξοδο. Μετά τη νίκη της στον πρώτο ημιτελικό του Coppa επί της Λάτσιο, εξασφάλισε και ένα σημαντικό τρίποντο στη Serie A – νίκη με 1-0 επί της αντιπάλου της Φλωρεντίας. Αλλά δεν ήταν όμορφο στο τέλος

Μετά τη σημαντική νίκη με 2-0 στον πρώτο αγώνα του ημιτελικού του Coppa Italia κόντρα στη Λάτσιο Ρόμα, ο προπονητής της Γιούβε, Μασιμιλιάνο Αλέγκρι, μπόρεσε και πάλι να στηριχθεί στους Τσιέζα και Βλάχοβιτς, ο οποίος επέστρεψε μόλις μέσα στην εβδομάδα, αφού ταλαιπωρήθηκε από φλεγμονή στη σπονδυλική στήλη.

Ο Σέρβος ουσιαστικά “απαγορεύτηκε” από το VAR να πανηγυρίσει την 31η αγωνιστική στην αναμέτρηση με την αντίπαλο Φλωρεντία, η οποία και η ίδια είχε κερδίσει με 1-0 στο κύπελλο την Αταλάντα Μπέργκαμο. Το σύστημα, το οποίο έχει εδραιωθεί στη Serie A από το 2017/18, επενέβη ασυνήθιστα συχνά – και στα τέσσερα γκολ που πέτυχε η Τορίνο στα πρώτα 45 λεπτά, για την ακρίβεια

Ο Γκάτι ξεσκονίζεται, πανηγυρίζει – και μπορεί να συνεχίσει να πανηγυρίζει

Ο πρώην παίκτης της Σάλκε McKennie τελείωσε στεγνά την κεφαλιά του Gatti, αλλά ήταν σαφώς πολύ μπροστά στο 6ο λεπτό. Η κατάσταση έγινε ακόμη πιο δύσκολη στο 12ο λεπτό: ο Γκάτι, που βρισκόταν στην επιτρεπόμενη περιοχή, έστειλε την μπάλα με δύναμη στο οριζόντιο δοκάρι από κοντά, απ’ όπου αναπήδησε πίσω στον παραμονεύοντα Βλάχοβιτς. Ο Σέρβος έστειλε την μπάλα μέσα – άρα όλα ήταν καλά; Όχι ακριβώς. Η παρέμβαση του VAR αποκάλυψε ότι ο συμπαίκτης του μπροστά από τον Βλάχοβιτς, ο οποίος βρισκόταν σε θέση οφσάιντ, είχε ακουμπήσει ελαφρά τον Μπρέμερ

Στη συνέχεια ο Ciesa έβγαλε υπέροχα τη μπάλα μέσα στην περιοχή του πέναλτι από τα δεξιά στον ανερχόμενο McKennie, ο οποίος έκανε το νεύμα προς τον Vlahovic – ο οποίος σκόραρε ξανά εναντίον της πρώην ομάδας του (με τη Fiorentina μεταξύ 2018 και 2022), αλλά σταμάτησε και πάλι. Ο McKennie, ο οποίος είχε δώσει την ασίστ, ήταν ελαφρώς σε θέση οφσάιντ.

Όλα κάπως μη ικανοποιητικά για τους πρωταθλητές ρεκόρ, οι οποίοι είχαν κερδίσει μόνο μία φορά σε εννέα παιχνίδια στη Serie A, ήλεγχαν τη γενικά σκληρή μονομαχία με τους “βιόλα” και δεν άφησαν πραγματικά τίποτα να τους εμποδίσει αμυντικά; Όχι ακριβώς: η Γηραιά Κυρία πέτυχε ένα γκολ, κάνοντας το 1-0 στην ανάπαυλα. Μετά την κεφαλιά του Μπρέμερ στο δοκάρι στο 21ο λεπτό, επενέβη και το VAR, αλλά δεν αναγνώρισε τίποτα όταν τελικά ο Γκάτι σκόραρε. Οι πανηγυρισμοί που είχαν αρχικά διακοπεί συνεχίστηκαν

Ο Σζέσνι αξίζει ευχαριστίες

Μετά την επανέναρξη, οι γηπεδούχοι Μπιανκονέρι πρόσφεραν στους οπαδούς τους σκληρή τροφή, με μόνο τον Chiesa να δοκιμάζει τον τερματοφύλακα της AC Terracciano (49′), προτού ο αμυντικός των Viola Milenkovic σχεδόν πετύχει αυτογκόλ μετά από αιχμηρή σέντρα του Kostic (56′). Κατά τα άλλα, πάντως, η Τορίνο επικεντρώθηκε αποκλειστικά στην άμυνα, γεγονός που έκανε τους Τοσκανέζους πιο θαρραλέους και παραλίγο να οδηγήσει στην ισοπαλία 1:1.

Μα ένα ωραίο σουτ του πρώην παίκτη της Στουτγκάρδης Γκονζάλεζ έφυγε μόλις και μετά βίας στο οριζόντιο δοκάρι από τον τερματοφύλακα της Γιούβε, Στσέσνι, ο οποίος πήδηξε ψηλά (74′). Δέκα λεπτά αργότερα, ο Πολωνός διεθνής τερματοφύλακας απέκρουσε και πάλι τον Τζόκερ Μπελτράν και εξασφάλισε μια σημαντική νίκη για τα χρώματά του. Αυτό ήταν το τρίτο διαδοχικό αποτέλεσμα στη Serie A ανάμεσα στη Γηραιά Κυρία και τη Φιορεντίνα, η οποία έπεσε τελικά στη γκρίζα μέση της βαθμολογίας με αυτό το 1-0. Πλέον η πλήρης προσοχή της θα είναι στραμμένη στον επαναληπτικό του Coppa κόντρα στην Αταλάντα (24 Απριλίου) και πριν από αυτόν στον προημιτελικό του Conference League κόντρα στη Βικτόρια Πίλσεν, ενώ η Γιουβέντους με τις δύο αγωνιστικές νίκες της έβαλε πλέον τις βάσεις για τον τελικό του κυπέλλου και το εισιτήριο για το Champions League