Κυριακή, 12 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΤο ονειρικό γκολ του Πέδρο Πόρο είναι αρκετό: Τα Σπερς έβγαλαν εκτός...

Το ονειρικό γκολ του Πέδρο Πόρο είναι αρκετό: Τα Σπερς έβγαλαν εκτός Κυπέλλου Αγγλίας την Μπέρνλι

Η Τότεναμ Χότσπερς έκανε το καθήκον της στο FA Cup απέναντι στην Μπέρνλι. Το ονειρικό γκολ του Πέδρο Πόρο απέναντι στην ανεβασμένη ομάδα εξασφάλισε την πρόκριση του φαβορί

Η Τότεναμ μπήκε στον τρίτο γύρο του FA Cup με τέσσερις νίκες στα πέντε τελευταία παιχνίδια της, αλλά είχε να αντιμετωπίσει δύο σημαντικές απώλειες προσωπικού. Ο Ανζέ Ποστέκογλου αναγκάστηκε να τα βγάλει πέρα χωρίς τους δύο βασικούς παίκτες Σαρρ και Σον, οι οποίοι έλειπαν στα Κύπελλα Αφρικής και Ασίας αντίστοιχα, σε σχέση με το 3-1 επί της Μπόρνμουθ. Οι Σκιπ και Κουλουσέφσκι ξεκίνησαν αντ’ αυτών και βοήθησαν τα “σπιρούνια” να κυριαρχήσουν στο παιχνίδι, με τον Ριτσάρλισον να δημιουργεί το πρώτο πραγματικά επικίνδυνο τελείωμα μετά από δύο μισές ευκαιρίες με τον Τζόνσον (11).

Ο Αμντούνι χάνει το προβάδισμα-έκπληξη

Η Μπέρνλι δυσκολεύτηκε να μπει στο παιχνίδι. Ο Βίνσεντ Κομπανί είχε κάνει πέντε αλλαγές στην ομάδα του σε σχέση με την ήττα 3-2 από την Άστον Βίλα -μεταξύ των οποίων και η απουσία του τραυματία πρώην παίκτη της Γκλάντμπαχ Μπάιερ- και η απόδοση των Κλάρετς ήταν εμφανής. Χρειάστηκαν περίπου 15 με 20 λεπτά για να γίνουν πιο συμπαγείς οι φιλοξενούμενοι και στη συνέχεια να γίνουν και οι ίδιοι επικίνδυνοι. Ο Ζαρούρι έστησε τον Αμντούνι με θαυμάσια πάσα, αλλά ο Ελβετός παίκτης βρέθηκε πολύ πίσω από τον Βικάριο (27′).

Μετά από ένα αδιάφορο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι βγήκαν από τα αποδυτήρια με θυμό στο στομάχι και ήταν αποφασισμένοι να μετατρέψουν την υπεροχή τους σε κάτι χειροπιαστό στο δεύτερο ημίχρονο. Πολλά κύματα επιθέσεων κατέρρευσαν στην άμυνα της βορειοαγγλικής ομάδας, αλλά και πάλι σπάνια αποτέλεσαν τόσο μεγάλη απειλή όσο το βολέ του Τζόνσον στο 66ο λεπτό

Το γκολ των ονείρων του Pedro Porro για τον επόμενο γύρο

Στα τελευταία στάδια, οι γηπεδούχοι αύξησαν και πάλι την πίεση, πίεσαν ψηλά στον αγωνιστικό χώρο και τελικά ανταμείφθηκαν με μια υπέροχη ατομική προσπάθεια. Ο Pedro Porro πήρε την μπάλα μετά από απομάκρυνση του Muric από τον Al-Dakhil και, μετά από λίγα μέτρα, με ένα υπέροχο μακρινό σουτ έστειλε την μπάλα στη μακρινή γωνία για το 1:0 (78′).

Τα φαβορί κατά συνέπεια πήραν το πόδι τους από το γκάζι στα τελευταία λεπτά, αλλά παρέμειναν η πιο επικίνδυνη ομάδα. Ο Sessegnon (86′) και ο Scarlett (87′) έχασαν την τελική απόφαση, πριν οι Λονδρέζοι αναγκαστούν ουσιαστικά να τρέμουν ξανά στα τελευταία δευτερόλεπτα των επτά λεπτών των καθυστερήσεων. Αρχικά, η προσπάθεια του Ντελκρουά αποκρούστηκε σε κόρνερ, στη συνέχεια ο επερχόμενος τερματοφύλακας Μούριτς βρήκε τον Αμντούνι, το καλλιτεχνικό τελείωμα του οποίου με τη φτέρνα πέρασε λίγο δίπλα από τη γωνία (90.+7).

Η Τότεναμ έχει τώρα λίγο χρόνο για να πάρει μια ανάσα. Τα Σπερς δεν υποδέχονται τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ παρά μόνο την επόμενη εβδομάδα, την Κυριακή 14 Ιανουαρίου (5.30μμ). Η Μπέρνλι μάλιστα φιλοξενεί τη Λούτον μια μέρα αργότερα (8.45μμ)