Κυριακή, 12 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ Άλμπα αναλαμβάνει το κόκκινο φανάρι - Η Μπάγερν χάνει στο Μιλάνο

Ο Άλμπα αναλαμβάνει το κόκκινο φανάρι – Η Μπάγερν χάνει στο Μιλάνο

Η Άλμπα Βερολίνου δεν βρίσκει τον βηματισμό της στην Ευρωλίγκα. Στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι του δεύτερου μισού της σεζόν, οι Βερολινέζοι έχασαν από τη Βίρτους Μπολόνια και έτσι πήραν το κόκκινο φανάρι. Η Μπάγερν, εν τω μεταξύ, γνώρισε την ήττα στο Μιλάνο

Η Ευρωλίγκα παραμένει κόκκινο πανί για την Άλμπα Βερολίνου. Ο σύλλογος από την πρωτεύουσα έχασε 68:83 (27:48) από την Βίρτους Μπολόνια το βράδυ της Παρασκευής και έτσι δέχθηκε την 16η ήττα του στο 19ο παιχνίδι της σεζόν – τα “άλμπατρος” είναι πλέον ουραγοί της κατηγορίας μετά την τέταρτη σερί ήττα τους και δεν έχουν ουσιαστικά καμία πιθανότητα να προκριθούν στα πλέι οφ.

Η Άλμπα ξεκίνησε κάκιστα, σκοράροντας μόλις εννέα πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και δεχόμενη σε αντάλλαγμα 26. Το δεύτερο και το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν επίσης χαμένα και κέρδισε μόνο την τρίτη περίοδο με εννέα πόντους, πράγμα που σημαίνει ότι δεν υπήρχε τρόπος να ανατρέψει την ήττα. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής Johannes Thiemann και ο Matteo Spagnolo της Μπολόνια ήταν οι κορυφαίοι σκόρερ του αγώνα μπροστά σε 9589 θεατές με 13 πόντους ο καθένας.

Η Μίλαν απομακρύνεται από την Μπάγερν στο τελευταίο δεκάλεπτο

Δεν είχε να γελάσει με τίποτα και η Μπάγερν Μονάχου, η οποία έχασε το δεύτερο παιχνίδι της στην Ιταλία μέσα σε λίγες ημέρες. Έχασε 62:76 (27:34) στην Αρμάνι Μιλάνο με τον Γερμανό διεθνή Γιοχάνες Βόιτμαν – δύο ημέρες νωρίτερα, η FCB είχε ήδη ηττηθεί από την Βίρτους Μπολόνια (83:85).

Μόνο ο Σερζ Ιμπάκα (16 πόντοι) έφτασε σε κανονική φόρμα στο Μιλάνο – στην επίθεση δεν έβγαιναν πολλά πράγματα και στην άμυνα δεν υπήρχε ένταση. Το Μόναχο δεν έκανε καλό πρώτο ημίχρονο και δίκαια βρέθηκε πίσω στο σκορ στην ανάπαυλα. Υπήρξε μια επιστροφή στην τρίτη περίοδο, αλλά ήταν βραχύβια. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν αποφασιστικά στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου με ένα σερί 20:2.

Με απολογισμό οκτώ νίκες και έντεκα ήττες, η Μπάγερν δεν θα αρκούσε προς το παρόν για μια θέση στα πλέι οφ. Ο Βόιτμαν πέτυχε πέντε πόντους για τους Ιταλούς, ενώ ο Μάοντο Λο έμεινε εκτός με τραυματισμό στον μηρό

Άλμπα Βερολίνου – Βίρτους Μπολόνια 68:83 (27:48)

Βέλτιστοι σκόρερ Alba Berlin: Spagnolo (13), Thiemann (13), Brown (12)
Virtus Bologna: Dunston (12), Shengelia (12), Lundberg (11), Hackett (10)