Σάββατο, 11 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΤο λυτρωτικό γκολ-πέναλτι του Γκουντογκάν: Η Μπάρτσα νίκησε δύσκολα τη Λας Πάλμας

Η Μπάρτσα νίκησε δύσκολα τη νεοφώτιστη Λας Πάλμας. Μετά από ένα αδύναμο πρώτο ημίχρονο, οι Καταλανοί βελτιώθηκαν και ευτύχησαν να πετύχουν και τα δύο γκολ τους. Νικητής του αγώνα αναδείχθηκε ο Γκουντογκάν, ο οποίος κέρδισε πέναλτι στις καθυστερήσεις απέναντι στον πρώην παίκτη της Λεβερκούζεν Σίνκγκρεβεν και το αξιοποίησε.

Ο Xavi έκανε τρεις αλλαγές σε σχέση με το τελευταίο του αγωνιστικό παιχνίδι με την Μπάρτσα, τη νίκη με 3-2 επί της Αλμερία: Οι Koundé, de Jong και Ferran Torres ξεκίνησαν στη θέση των Christensen, Fermin και Joao Felix (όλοι στον πάγκο). Σε αντίθεση με τις προσδοκίες του προπονητή, οι δύο επιθετικοί παίκτες δεν μπόρεσαν αρχικά να επηρεάσουν ιδιαίτερα

Πρώην παίκτες της Μπαρτσελόνα προσφέρουν γκολ και κίνδυνο

Σε γενικές γραμμές, ελάχιστα πράγματα συνδυάστηκαν για τους εν ενεργεία πρωταθλητές Ισπανίας στο πρώτο ημίχρονο. Για να γίνουν τα πράγματα χειρότερα, ο Ζοάο Κανσέλο χρειάστηκε να αντικατασταθεί μετά από έντεκα λεπτά λόγω τραυματισμού. Λίγο μετά το πρώτο σοκ, οι Καταλανοί έπρεπε να χωνέψουν το επόμενο: Ο Σάντρο μπήκε από τα δεξιά και έβγαλε την μπάλα απότομα στο κέντρο, όπου ο Μουνίρ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (12′).

Δύο πρώην παίκτες της Μπάρτσα ήταν αυτοί που έβαλαν τους “μπλαουγκράνα” πίσω στο σκορ. Ήταν τυχεροί που ο Σάντρο σημάδεψε μόνο το δοκάρι μετά από λάθος του τερματοφύλακα Ινάκι Πένα (28′). Εν τω μεταξύ, η ομάδα του Xavi δεν κατάφερε να πετύχει ούτε ένα σουτ στο στόχο στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στη νεοφώτιστη ομάδα, με τις μακρινές μπαλιές να περνούν επανειλημμένα – ή την άμυνα της Λας Πάλμας να μπαίνει εμπόδιο. Ο Μαρμόλ μόλις που κατάφερε να διώξει απέναντι στον Σέρτζι Ρομπέρτο (32′).

Ο Λεβαντόφσκι έστησε περίεργα το γκολ της ισοφάρισης του Φεράν Τόρες

Προφανώς ο Xavi έδωσε τα σωστά λόγια στην ομάδα του φεύγοντας από τα αποδυτήρια, γιατί παρά το γεγονός ότι δεν έκανε αλλαγές, η Barça έδειξε ένα διαφορετικό πρόσωπο μετά την επανέναρξη. Ο Ραφίνια σούταρε πάνω από το δοκάρι (52′), αλλά η πρώτη μπάλα στο τέρμα από τον τερματοφύλακα της Λας Πάλμας, Valles, πέρασε πάνω από τη γραμμή: ο Ferran Torres τελείωσε με αυτοπεποίθηση – η Μπαρτσελόνα στάθηκε τυχερή, ωστόσο, καθώς ο Lewandowski είχε πυροβοληθεί πριν από το γκολ, γι’ αυτό και συνέβη τελικά (55′).

Οι Μπλαουγκράνα συνέχισαν να πιέζουν, αλλά δεν είχαν σπινθηροβόλες ιδέες. Ο Μαρμόλ παραλίγο να σοκάρει την Μπαρτσελόνα, με τον αμυντικό να πιάνει την κεφαλιά μόλις άουτ (77′).

Ο Βίτορ Ρόκε δεν κατάφερε να στεφανώσει το ντεμπούτο του

Ένα λεπτό αργότερα, ο 18χρονος χειμερινός Vitor Roque έκανε το ντεμπούτο του με τη φανέλα της Μπαρτσελόνα, αλλά ο Βραζιλιάνος δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα Valles (81′). Αν και έχασε μια μεγάλη ευκαιρία βαθιά στις καθυστερήσεις (90.+7), η Μπάρτσα ήταν νικήτρια. Αυτό έγινε εφικτό χάρη στο πέναλτι του Γκουντογκάν, ο οποίος εκτέλεσε ο ίδιος το πέναλτι απέναντι στον πρώην παίκτη της Λεβερκούζεν Σίνκγκρεβεν (ο οποίος δέχθηκε απευθείας κόκκινη για το αδέξιο σπρώξιμό του ως τελευταίος) και το μετέτρεψε σε πέναλτι (90.+3).

Η Μπάρτσα συνεχίζει τις υποχρεώσεις της στο Copa del Rey την Κυριακή στο UD Barbastro (21:00), με τη Λας Πάλμας να επισκέπτεται την Τενερίφη μία ώρα αργότερα.