Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΠαραλλαγή με ελεύθερο πέναλτι και διπλό του Άλβαρεζ: Η Μάνσιτι παραμένει στην...

Παραλλαγή με ελεύθερο πέναλτι και διπλό του Άλβαρεζ: Η Μάνσιτι παραμένει στην κορυφή

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε δίκαια της Μπέρνλι, την οποία ανέβασε ο γνωστός προπονητής των “γαλάζιων” Βίνσεντ Κομπανί. Η εκπλήρωση του καθήκοντος επιτρέπει στον Πεπ Γκουαρντιόλα και τους συνεργάτες του να συνεχίσουν να ονειρεύονται την υπεράσπιση του τίτλου τους

K

Ο προπονητής της Μάνσιτι, Πεπ Γκουαντιόλα, ο οποίος είχε αρκετούς διαφορετικούς παίκτες σε σχέση με το 1-0 επί της Τότεναμ στο FA Cup – οι Ντε Μπρούινε και Ντόκου ήταν καινούργιοι στην επίθεση – είχε μόνο λίγα προβλήματα στα πρώτα στάδια. Ο Αργεντινός παγκόσμιος πρωταθλητής Άλβαρεζ σκόραρε με το κεφάλι στο 16ο λεπτό για το 1-0. Ο επιθετικός δεν είχε πιεστεί, όπως και ο Ματέους Νούνιες, που έδωσε την ασίστ, με μισή καρδιά.

Λίγο αργότερα, ο Άλβαρεζ, ο οποίος γιόρταζε τα 24α γενέθλιά του και είχε προτιμηθεί από τον αποθεραπευμένο Χάαλαντ, αύξησε το προβάδισμα: ο επιθετικός πετάχτηκε ελεύθερος στην περιοχή του πέναλτι μετά από ωραία εκτέλεση φάουλ του Ντε Μπρούινε και κράτησε την ψυχραιμία του (22′). Το προβάδισμα ήταν πανάξιο στην ανάπαυλα, η Μπέρνλι κυριάρχησε πλήρως

Ο Ροντρί σκοράρει δευτερόλεπτα μετά την ανάπαυλα

Ακόμη χειρότερα έγιναν τα πράγματα για την ομάδα του πρώην πολίτη Vincent Kompany δευτερόλεπτα μετά την επανέναρξη: ο Rodri τελείωσε επιδέξια και έκανε το 3-0 για τους Sky Blues (46′). Και αντί να εκμεταλλευτεί τη μοναδική ευκαιρία για να σκοράρει, ο Αμντούνι αστόχησε οικτρά (51′).

Οι Κλάρετς ήταν απλά πολύ ακίνδυνοι μπροστά στο τέρμα, αλλά τουλάχιστον κράτησαν τη ManCity μακριά από την περιοχή τους. Το παιχνίδι ταλαντεύτηκε μέχρι το τέλος. Στα θετικά για τους Sky Blues, ο Χάαλαντ πανηγύρισε την επιστροφή του στο 71ο λεπτό

Ο Φοφανά πετυχαίνει το γκολ της τιμής

Το χειρότερο για την ομάδα του Γκουαρντιόλα ήταν ότι η Μπέρνλι πέτυχε ουσιαστικά το γκολ της τιμής: ο πρώην παίκτης της Ένωσης Φοφανά έστησε το γκολ του Αλ Νταχίλ στις καθυστερήσεις (90.+3)

Η ManCity θα φιλοξενήσει την επόμενη αγωνιστική στις 21:00 την Brentford FC. Η δευτεραθλήτρια θα προσπαθήσει να ακολουθήσει τον ρυθμό της πρωτοπόρου Liverpool FC, η οποία φιλοξενεί την προηγούμενη αγωνιστική την κορυφαία Arsenal FC (5.30μμ).