Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΤέσσερα γκολ μέσα σε 18 λεπτά: Άστον Βίλα διαλύει την τελευταία ομάδα...

Τέσσερα γκολ μέσα σε 18 λεπτά: Άστον Βίλα διαλύει την τελευταία ομάδα του Σέφιλντ

Η Άστον Βίλα έβαλε τέλος στο σερί τριών αγώνων χωρίς νίκη στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – και πώς! Το παιχνίδι κρίθηκε μετά από μόλις μισή ώρα στην τελευταία ομάδα της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ

Ο προπονητής της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, Κρις Γουάιλντερ, έκανε ροτέισον στην αρχική ενδεκάδα μετά την ήττα με 3-2 από την Κρίσταλ Πάλας, κάνοντας πέντε αλλαγές στο αρχικό σχήμα. Ο Ουνάι Έμερι, από την άλλη πλευρά, έκανε δύο αλλαγές μετά την ήττα με 3-1 από τη Νιούκαστλ: Ο Κας και ο πρώην παίκτης της Λεβερκούζεν Ντιαμπί αναγκάστηκε να πάει στον πάγκο, ενώ ο Ντιέγκο Κάρλος και ο Μπέιλι, επίσης πρώην παίκτης της Μπάγερν, ξεκίνησαν.

Η πρώτη ευκαιρία του αγώνα έπεσε στον τελευταίο σύλλογο της Premier League, ο οποίος παρέμενε χωρίς νίκη για έξι παιχνίδια και είχε σκοράρει μόνο δύο φορές φέτος. Ο Brereton Diaz απέτυχε να νικήσει τον Martinez από κοντά μετά από κάτι λιγότερο από δέκα λεπτά. Αφύπνιση για τους Βίλανς, οι οποίοι συνέχισαν να διαλύουν τη Σέφιλντ και να κρίνουν από νωρίς το παιχνίδι με τέσσερα γκολ μέσα σε 18 λεπτά.

Πολυάσχημα 18 λεπτά για τους Villans με τέσσερα γκολ

Ο McGinn ξεκίνησε το σκοράρισμα όταν έπιασε τη λόμπα του Watkins, την οποία ο Ahmedhodzic μόλις που κατάφερε να απομακρύνει από τη γραμμή για να κάνει το 1-0 (12′).&nbsp- Ο Watkins τελείωσε μια δυνατή εξωτερική πάσα του Douglas Luiz (16′) πριν ο Bailey τοποθετήσει τη μπάλα στην αριστερή γωνία (20′). Το τελευταίο γκολ αυτών των φουριόζων λεπτών ήρθε από τον Tielemans, ο οποίος ήταν εντελώς αμαρκάριστος μετά από κόρνερ και έσπασε την μπάλα κάτω από το οριζόντιο δοκάρι (30′). Μετά από αυτό, οι φιλοξενούμενοι πήραν ξεκάθαρα το πόδι τους από το γκάζι και τα τέσσερα γκολ παρέμειναν ίδια μέχρι την ανάπαυλα.

Τριπλή ευκαιρία για την ισοφάριση – Το VAR ακυρώνει το γκολ

Στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, η Άστον Βίλα έκανε ένα ακόμη αστραπιαίο ξεκίνημα, με τον Άλεξ Μορένο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και να διαμορφώνει το τελικό 5-0. Ο αέρας είχε φύγει τελείως από το παιχνίδι μετά από αυτό. Η ομάδα του προπονητή Ουνάι Έμερι δεν ήθελε πλέον πραγματικά, η Σέφιλντ Γουένσντεϊ δεν μπορούσε. Στο 77ο λεπτό, ο Ρόμπινσον είχε δύο ευκαιρίες για να πετύχει το γκολ της παρηγοριάς, αλλά πρώτα ο Καμαρά απέκρουσε πάνω στη γραμμή και στη συνέχεια ο Μαρτίνεζ ήταν σε ετοιμότητα με αντανακλαστική απόκρουση. Ενδιάμεσα, ο Ahmedhodzic αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα της Villa. Στις καθυστερήσεις η μπάλα έφτασε στα δίχτυα, αλλά το γκολ του Vinicius Souza ακυρώθηκε από το VAR για οφσάιντ

Η Άστον Βίλα επιστρέφει στη δράση του FA Cup την Τετάρτη, όταν υποδέχεται την Τσέλσι (21:00). Το επόμενο παιχνίδι της Σέφιλντ Γουένσντεϊ είναι στην έδρα της Λούτον το ερχόμενο Σάββατο (4μμ).