четвъртък, май 2, 2024
HomeFootballРазгромна победа за Барса: Винисиус Жуниор вкарва тройка на Реал в Суперкопа

Разгромна победа за Барса: Винисиус Жуниор вкарва тройка на Реал в Суперкопа

Реал Мадрид успешно си отмъсти на Барселона за миналогодишното поражение на финала и спечели Суперкопа за общо 13-и път. Изключително силен за белите беше нападателят с три точки Винисиус Жуниор

Реал Мадрид искаше да си отмъсти за поражението с 3:1 на финала на миналогодишното издание на Суперкопа. За да постигне това, треньорът на Реал Карло Анчелоти направи две промени след победата с 5:3 н.в. над Атлетико Мадрид в полуфинала. Лунин започна на вратата вместо Кепа, а Кроос замени Модрич в стартовия състав.

Треньорът на Барселона Хави запази почти същата стартова XI от победата с 2:0 над КА Осасуна. Единствено контузеният Рафиня трябваше да бъде заменен. Педри започна на мястото на бразилеца.

Защитата на Барса на два пъти се издъни

Мачът започна с шансове и за двете страни. Първо Родриго не успя да уцели правилно топката (3-та), а две минути по-късно Феран Торес имаше два шанса да отбележи. Барса беше сравнително високо на терена с крайната си линия, което на два пъти се оказа пагубно за каталунците: първо Кунде сгреши, позволявайки на Винисиус Жуниор да се разпише и да открие резултата (8′), а само две минути по-късно именно Родриго беше на скорост след дълга топка и трябваше само да пресече, за да може Винисиус Жуниор да удвои.

След това Реал се оттегли, оставяйки топката на каталунците и разчитайки на двамата бързи бразилци отпред да сменят владението. Въпреки това Барса също създаде шансове, като Феран Торес първо не уцели напречната греда (12′), а след това на два пъти от почти идентични позиции отдясно (21′, 27′). В 33-ата минута „блаугранас“ отбелязаха заслужен изравнителен гол чрез мощното воле на Левандовски.

Дефицитът от един гол обаче не продължи дълго. Реал отново започна да показва повече атаки и получи право на дузпа, след като Араужо беше фаулиран от Винисиус Жуниор. Нарушителят се активизира и вкара третия си гол в мача (39′). След това картината беше подобна на предишната, като Реал се отдръпна малко назад. Педри имаше още една възможност да намали дефицита почти на полувремето, но пропусна да се разпише (45,+5).

Родриго с предварително решение – Араужо е изгонен

След почивката картината остана непроменена в сравнение с голяма част от първото полувреме, но Барса почти не можеше да развие опасност пред вратата си. Все пак, тъй като защитата работеше по-добре в началото, почти нямаше шансове, които да си заслужават споменаването. Реал едва не увеличи преднината си на 4:1 още при първата си възможност, след като Кунде изчисти центриране на Винисиус Жуниор право в краката на Родриго – 4:1 (64′). Барселона беше пречупена, най-късно когато капитанът Араужо беше изгонен с жълт картон след фаул срещу Винисиус Жуниор (71′).

При численото си превъзходство Барса не успя да създаде нищо в предни позиции, а „белите“ дори имаха още няколко шанса да отбележат пети гол (73′, 79′). Единствено Жоао Феликс отново показа техничния си финес с финала си (80′). В заключителните минути Реал продължи да движи топката и лесно удържа преднината си. Реал успешно се реваншира за миналогодишното поражение на финала и отпразнува титла номер 13 в Суперкопа.

Нито един от двата отбора няма да има много време да си поеме дълбоко дъх. Кръгът на 16-те в Копа дел Рей е насрочен още за тази седмица. Барселона гостува на третодивизионния Унионистас Саламанка в четвъртък (19:30 ч.), а Реал Мадрид приема Атлетико Мадрид два часа по-късно в повторение на дербито с Мадрид.