Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΡιτσαρλισόν και Κουλουσέφσκι δίνουν τη νίκη στα Σπερς στο Νότιγχαμ

Ριτσαρλισόν και Κουλουσέφσκι δίνουν τη νίκη στα Σπερς στο Νότιγχαμ

Μετά τη νίκη επί της Νιούκαστλ, η Τότεναμ Χότσπερς κέρδισε και στο Νότιγχαμ και ίσως να έχει αφήσει πίσω της τα προβλήματα με τα αποτελέσματα

Ο προπονητής των Σπερς, Ανζέ Ποστέκογλου, δεν είδε λόγο να κάνει αλλαγές μετά τη νίκη με 4-1 επί της Νιούκαστλ. Κατά συνέπεια, έστειλε την ίδια αρχική ενδεκάδα. Τα πήγαν και πάλι καλά από την αρχή. Ο Σον θα έπρεπε να είχε δώσει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους από το Λονδίνο μετά από μόλις δύο λεπτά. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Νοτιοκορεάτης βρέθηκε και πάλι σε υποσχόμενη θέση, αλλά αντί να σουτάρει, επέλεξε την απομάκρυνση – λάθος απόφαση (12′).

Σταδιακά, οι Τρικαλινοί μπήκαν και αυτοί καλύτερα στο παιχνίδι. Ωστόσο, ο Ελάνγκα δεν κατάφερε να νικήσει τον Βικάριο (20). Το παιχνίδι πήγαινε μπρος-πίσω σε αυτή τη φάση. Ο Τζόνσον για τα Σπερς (23′) και ο Κουγιατέ για τη Νότιγχαμ (26′) έχασαν αμφότεροι το προβάδισμα.

Ριχάρλισον και Κουλουσέφσκι σκοράρουν

Το παιχνίδι στη συνέχεια ισορρόπησε κάπως. Την καλύτερη ευκαιρία σε αυτή τη φάση είχε ο Πέδρο Πόρο, ο οποίος με την κεφαλιά του έδειξε γιατί είναι δεξιός μπακ και όχι προδιαγεγραμμένος για κεφαλιά μέσα στην περιοχή (35′). Λίγο πριν την ανάπαυλα, όμως, οι Βορειολονδρέζοι πήραν το προβάδισμα: ο Κουλουσέφσκι τροφοδότησε τον Ριτσαρλισόν, ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 1-0 (45.+2).

Το δεύτερο ημίχρονο παραλίγο να φέρει την ισοφάριση, αλλά ο Ελάνγκα ήταν ξεκάθαρα οφσάιντ όταν σκόραρε – μετά από επανεξέταση του VAR ακυρώθηκε. Αντί για 1:1, έγινε 0:2 λίγα λεπτά αργότερα: ο Κουλουσέφσκι εκμεταλλεύτηκε το λάθος του τερματοφύλακα Τέρνερ που τον ανάγκασε ο Σον (65′).

Δεν υλοποιείται το γκολ της Νότιγχαμ

Η Τότεναμ ήθελε να παίξει το παιχνίδι με το προβάδισμα πίσω της, αλλά στη συνέχεια αποδυναμώθηκε. Ο Bissouma είδε απευθείας κόκκινη για σκληρό μαρκάρισμα (70′), κάτι που φυσικά έδωσε νέες ελπίδες στους γηπεδούχους. Η Νότιγχαμ βγήκε στην επίθεση και δημιούργησε ευκαιρίες, αλλά το γκολ δεν θα ερχόταν γιατί τόσο ο τερματοφύλακας των Σπερς, Βικάριο, όσο και το δοκάρι είχαν κάτι εναντίον τους. Ο Γουίλιαμς (84, 90+7) και ο Τοφόλο είχαν τις πιο αξιόλογες ευκαιρίες.

Και οι δύο ομάδες έχουν οκτώ ημέρες μέχρι το επόμενο παιχνίδι τους. Οι Σπερς υποδέχονται την Έβερτον και η Νότιγχαμ την Μπόρνμουθ το επόμενο Σάββατο (4μμ).