Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΔύο γκολ τζόκερ έσωσαν τη Μίλαν στο Ούντινε - Ρατσιστικές ύβρεις κατά...

Δύο γκολ τζόκερ έσωσαν τη Μίλαν στο Ούντινε – Ρατσιστικές ύβρεις κατά του Μαινάν

Η Μίλαν πανηγύρισε μια νίκη στις καθυστερήσεις στο Ούντινε. Οι ανέμπνευστοι Ροσονέρι αρχικά χάρισαν προβάδισμα – αλλά στη συνέχεια δύο τζόκερ γύρισαν το ματς στις καθυστερήσεις. Το αρνητικό στιγμιότυπο ήταν οι ρατσιστικές ύβρεις που εκτοξεύτηκαν κατά του Μαϊνάν

Στο κυνήγι της τέταρτης συνεχόμενης νίκης της, η Μίλαν έπρεπε να παίξει τους πραγματικούς βασιλιάδες της ισοπαλίας. Δώδεκα από τα 20 παιχνίδια πρωταθλήματος με τη συμμετοχή της Udinese Calcio φέτος έχουν ήδη λήξει ισόπαλα – και η ομάδα του προπονητή Gabriele Cioffi έδωσε επίσης μια καλή μάχη απέναντι στους Rossoneri.

Παρά το γεγονός ότι είχαν αρκετή κατοχή, οι φιλοξενούμενοι χρειάστηκαν κάτι περισσότερο από ένα τέταρτο της ώρας για να δημιουργήσουν την πρώτη τους ευκαιρία. Ωστόσο, το σουτ του Ζιρού από οξεία γωνία απέκρουσε εύστοχα ο τερματοφύλακας Οκόγιε, ο οποίος προπονήθηκε σε Γκλάντμπαχ, Λεβερκούζεν και Ντίσελντορφ. Η αμετάβλητη σε σχέση με το 3-1 επί της Ρόμα Μίλαν ήταν πλέον πιο κυρίαρχη, με τον Ζιρού να χάνει την πάσα του Τεό (18ο) και τον Οκόγιε να αποκρούει με ιπτάμενη απόκρουση το ελεύθερο σουτ του Αντλί (27ο).

Ο Τέο στήνει τον Λόφτους-Τσικ – ο αγώνας διακόπηκε λόγω ρατσιστικών σχολίων

Ο 24χρονος ξυλοκοπήθηκε λίγο αργότερα. Μετά από μια γρήγορη επίθεση από τα αριστερά, ο Loftus-Cheek απέκρουσε τη σέντρα του Theo προς την εστία και το σουτ του Thiesson Kristensen απομακρύνθηκε (31′).

Μετά από ένα δύσκολο πρώτο διάστημα, ένας ποδοσφαιρικός αγώνας έδειχνε πλέον να εξελίσσεται – αλλά ακολούθησε μόνο το αρνητικό highlight του αγώνα. Η αναμέτρηση διακόπηκε για περίπου έξι λεπτά. Έγιναν ρατσιστικά σχόλια προς τον τερματοφύλακα της Μίλαν Μαϊνάν από την κερκίδα πίσω του

Ο Σάμαρτζιτς χρησιμοποιεί τη θέση του

Στο μεταξύ, οι φιλοξενούμενοι είχαν ήδη πάρει το δρόμο για τα αποδυτήρια, αλλά στη συνέχεια επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο. Ο Σάμαρτζιτς χτύπησε αμέσως μετά την επανέναρξη για την Ούντινε, η οποία προηγουμένως είχε ξεχωρίσει περισσότερο για τη συμπαγή αμυντική της λειτουργία παρά για το επιθετικό της παιχνίδι. Ο πρώην παίκτης της Χέρτα και της Λειψίας έστειλε τον Kjaer στο έδαφος και έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία από περίπου 20 μέτρα (42′).

Η Μίλαν ξεκίνησε και πάλι το δεύτερο ημίχρονο με αρκετή κατοχή μπάλας – αλλά και πάλι με πολύ λίγα πράγματα προς τα εμπρός. Η κεφαλιά του Ζιρού ήταν απλά ένα εύκολο πιάσιμο (59′).

Ο Thauvin εκμεταλλεύεται ένα αμυντικό λάθος

Η Udine κράτησε στάση αναμονής, αλλά μετά από μία ώρα έγινε πιο δραστήρια – και είχε μία καλή ευκαιρία με τον Payero, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στη θέση του Samardzic (62′). Ωστόσο, η άμυνα της Μίλαν δεν μπόρεσε να απομακρύνει την μπάλα – το αντίθετο μάλιστα: ο Thauvin είχε ήδη χάσει την μπάλα από τον Reijnders. Ωστόσο, ο Ολλανδός δεν μπόρεσε να ασφαλίσει την μπάλα με τον Τεό, επιτρέποντας στον Thauvin να ανακτήσει την κατοχή της και να τη στείλει πάνω από τον Maignan στα δίχτυα (62′).

Jovic και Okafor σώζουν τη Μίλαν

Όταν βρέθηκαν πίσω στο σκορ, οι Rossoneri δυσκολεύτηκαν ακόμα περισσότερο απέναντι στους ακόμα εξαιρετικά συμπαγείς γηπεδούχους. Παρά το γεγονός ότι συνέχισαν να έχουν μεγάλη κατοχή, οι επιθετικές προσπάθειες των φιλοξενούμενων ήταν ως επί το πλείστον ανέμπνευστες – και παρόλα αυτά κατάφεραν να σκοράρουν δύο φορές. Ο αναπληρωματικός Γιόβιτς με κεφαλιά πέρασε πάνω από τη γραμμή ένα σουτ του Ζιρού που αναπήδησε από το οριζόντιο δοκάρι (83ο).

Όταν όλα έδειχναν ότι η Ούντινε θα έπαιρνε την 13η ισοπαλία, το τζόκερ των φιλοξενούμενων τσίμπησε. Μετά από κόρνερ, ο Οκαφόρ βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο και με σουτ στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 3:2 (90.+3).