Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ Son ο άνθρωπος του αγώνα: Η Τότεναμ νίκησε τη Νιούκαστλ

Ο Son ο άνθρωπος του αγώνα: Η Τότεναμ νίκησε τη Νιούκαστλ

Στην κούρσα για τις θέσεις του Champions League, η Τότεναμ Χότσπερς εξασφάλισε ένα σημαντικό τρίποντο στην απευθείας μονομαχία με τη Νιούκαστλ Γιουνάιτεντ. Ο Son ήταν ο άνθρωπος του αγώνα στην πανάξια νίκη με 4-1

Και η Τότεναμ και η Νιούκαστλ είχαν χάσει μερικούς βαθμούς στη μάχη για τις πρώτες θέσεις τις τελευταίες εβδομάδες. Νωρίς το βράδυ της Κυριακής, αναμετρήθηκαν στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής, με τα Σπερς να κυριαρχούν ξεκάθαρα στο πρώτο ημίχρονο.

Αν και οι “καρακάξες” είχαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα στο 10ο λεπτό, όταν ο Ντέιβις έσωσε την τελευταία στιγμή τον Ίσακ, στη συνέχεια τα “σπιρούνια” πήραν τον έλεγχο του αγώνα. Η Τότεναμ συνδυάστηκε επανειλημμένα στο τελευταίο τρίτο με όμορφο επιθετικό ποδόσφαιρο

Ο Σον δημιουργεί δύο φορές

Ο εξέχων για τους γηπεδούχους: ο Son, ο οποίος πρώτα έστησε το εναρκτήριο γκολ του Ουντότζι (26′) και στη συνέχεια έστησε τον Richarlison στο 38ο λεπτό, ο οποίος με κοντινό πλασέ έκανε το 2-0. Ο Σον είχε νικήσει τον Τριπιέ και τις δύο φορές που προηγήθηκαν.

Η Νιούκαστλ δεν μπόρεσε να ακολουθήσει καθόλου σε αυτή τη φάση και αποκάλυψε τεράστια κενά αμυντικά: οι Σαρρ (31), Τζόνσον (42) και Ριτσάρλισον (44) θα μπορούσαν να αυξήσουν το σκορ πριν από την ανάπαυλα, αλλά έχασαν καλές ευκαιρίες.

Οι “καρακάξες” βελτιώνονται, αλλά ο Ριτσάρλισον σκοράρει

Αυτό άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο – αν και οι καρακάξες είχαν βγει στην πραγματικότητα σε καλύτερη κατάσταση από τα αποδυτήρια. Ωστόσο, τα “σπιρούνια” παρέμειναν ανά πάσα στιγμή μια πραγματική απειλή και έκαναν το 3:0 μετά από μία ώρα, όταν ο Πέδρο Πόρο έστησε το σκηνικό για να σκοράρει ο Ριτσαρλισόν με διπλή κεφαλιά μπροστά από την εστία του Ντουμπράβκα (60′).

Μετά το τρίτο γκολ, το παιχνίδι είχε κριθεί. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να προσπαθούν, αλλά έλειπαν οι επιτακτικές ενέργειες. Εν τω μεταξύ, η Τότεναμ είχε ακόμη και ευκαιρίες για να αυξήσει το προβάδισμά της. Όμως ο Τζόνσον σημάδεψε το δοκάρι (63′), ο Σον αστόχησε ελάχιστα από οξεία γωνία (65′) και ο Πέδρο Πόρο δεν κατάφερε να νικήσει τον Ντουμπράβκα (77′).

Ο Son ολοκληρώνει την κορυφαία του εμφάνιση

Το 4:0 δεν είχε έρθει ακόμα: Στις καθυστερήσεις, ο Ντουμπράβκα Σον υπέπεσε σε φάουλ μέσα στην περιοχή του πέναλτι. Καταλογίστηκε πέναλτι, το οποίο ο παίκτης που υπέπεσε σε φάουλ μετέτρεψε με αυτοπεποίθηση και ολοκλήρωσε την κορυφαία του εμφάνιση (85′). Το γκολ της παρηγοριάς του Joelinton λίγο πριν το τέλος διαμόρφωσε το τελικό 1:4 (90.+1).

Με τη νίκη αυτή, οι Σπερς συγκέντρωσαν σημαντικούς βαθμούς στη μάχη για τις διεθνείς θέσεις και απομάκρυναν τη Νιούκαστλ στους τέσσερις βαθμούς.