Σάββατο, 11 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟπαδός πεθαίνει μετά από καρδιακή ανακοπή: Το Γρανάδα - Μπιλμπάο διακόπηκε

Οπαδός πεθαίνει μετά από καρδιακή ανακοπή: Το Γρανάδα – Μπιλμπάο διακόπηκε

Ο αγώνας πρωταθλήματος μεταξύ της Γρανάδα και της Αθλέτικ Μπιλμπάο διακόπηκε την Κυριακή μετά το θάνατο ενός φιλάθλου. Ένας ηλικιωμένος άνδρας είχε υποστεί καρδιακή ανακοπή στις κερκίδες

Η ΠΑΕ Γρανάδα επιβεβαίωσε το γεγονός νωρίς το βράδυ της Κυριακής μέσω του X (πρώην Twitter). “Ολόκληρη η οικογένεια της Γρανάδα θα ήθελε να εκφράσει τα ειλικρινή της συλλυπητήρια στην οικογένεια και τους φίλους του εκλιπόντος”, ανέφερε η ανάρτηση, στην οποία προσχώρησαν η Αθλέτικ Μπιλμπάο, η ισπανική λίγκα και πολλοί σύλλογοι.

Ο αγώνας ανάμεσα στους απειλούμενους με υποβιβασμό Ανδαλουσιανούς και τους Βάσκους, που αγωνίζονται για την Ευρώπη, διακόπηκε αρχικά μετά από κάτι παραπάνω από 17 λεπτά στο 1-0, αφού ο τερματοφύλακας της Μπιλμπάο, Ουνάι Σιμόν, επέστησε την προσοχή του διαιτητή. Στη συνέχεια το παιχνίδι διακόπηκε για σχεδόν μία ώρα

Τα μέτρα διάσωσης παραμένουν ανεπιτυχή

Ενώ και οι δύο ομάδες επέστρεφαν στα αποδυτήρια, τραυματιοφορείς και ιατρικό προσωπικό και από τους δύο συλλόγους προσπαθούσαν να επαναφέρουν τον οπαδό. Τελικά, όμως, οι προσπάθειες των γιατρών απέβησαν άκαρπες και ο ηλικιωμένος πέθανε. Σύμφωνα με δημοσιεύματα των μέσων ενημέρωσης, η αιτία θανάτου ήταν η καρδιακή ανακοπή.

Σύμφωνα με τον προπονητή της Γρανάδα Αλφρέντο Γκαρσία, ο οποίος επιβεβαίωσε ότι ο εκλιπών ήταν κάτοχος εισιτηρίου διαρκείας των γηπεδούχων, οι δύο ομάδες βρίσκονταν σε διάλογο με τους υπεύθυνους της λίγκας λίγο μετά τη διακοπή του αγώνα για το πότε θα διεξαχθούν τα υπόλοιπα 72 λεπτά του αγώνα.

Όπως ανακοίνωσε τελικά η ισπανική Ομοσπονδία RFEF το βράδυ της Κυριακής, το παιχνίδι θα συνεχιστεί τη Δευτέρα. Για να είμαστε πιο ακριβείς: το παιχνίδι θα ξαναρχίσει στις 11 Δεκεμβρίου στις 9 μ.μ., με την επανέναρξη να ξεκινά από το 17ο λεπτό του αγώνα.