Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ Saul Niguez χρειάζεται μόνο τρία λεπτά: Ατλέτικο πανηγυρίζει την επιτυχημένη πρόβα...

Ο Saul Niguez χρειάζεται μόνο τρία λεπτά: Ατλέτικο πανηγυρίζει την επιτυχημένη πρόβα τζενεράλε της BVB

Η Ατλέτικο Μαδρίτης κέρδισε 2:1 στη Βιγιαρεάλ στις καθυστερήσεις ενόψει της αναμέτρησης με την Ντόρτμουντ για την Premier League. Ο Τζόκερ Σαούλ Νίγκουες χρειάστηκε μόλις τρία λεπτά για να στεφθεί νικητής του αγώνα

Η πρώτη εντός έδρας ήττα της σεζόν (0:3 από την Μπαρτσελόνα) είδε την Ατλέτικο να ξεφεύγει από τις θέσεις του Champions League πριν από τη διεθνή διακοπή. Δύο εβδομάδες αργότερα, όμως, οι Rojiblancos είχαν την ευκαιρία να ανακτήσουν την τέταρτη θέση – χάρη στην αντίπαλο της πόλης, τη Ρεάλ, η οποία νίκησε την Κυριακή του Πάσχα την Μπιλμπάο (2-0).

Η θέση εκκίνησης φάνηκε να δίνει κίνητρο στους φιλοξενούμενους. Στο έκτο λεπτό, ο Σαμουέλ Λίνο έχασε το προβάδισμα μετά από ονειρική πάσα του Γκριεζμάν, ενός από τους τέσσερις νέους παίκτες που αποκτήθηκαν σε σχέση με την ήττα της Μπάρτσα

Η Βιγιαρεάλ είναι ο αγαπημένος αντίπαλος του Βιτσέλ

Ο Witsel αποδείχθηκε πιο αδίστακτος λίγο αργότερα. Στην πρόβα τζενεράλε για τον πρώτο αγώνα των προημιτελικών του Champions League με την πρώην ομάδα του, την Ντόρτμουντ -δεν υπάρχει παιχνίδι πρωταθλήματος αυτό το Σαββατοκύριακο λόγω του τελικού του Copa del Rey- ο Βέλγος κούνησε το κόρνερ του Riquelme (9′). Ήταν το δεύτερο γκολ του με τη φανέλα των Colchoneros. Σκόραρε και τα δύο γκολ εναντίον της Βιγιαρεάλ

Αφού στη συνέχεια ο Llorente έχασε μεγαλύτερο προβάδισμα (17′), η ομάδα του Simeone επικεντρώθηκε στην αμυντική δουλειά. Οι πειθαρχημένοι Μαδριλένοι αμύνονταν κυρίως με τετράδα πίσω από τη βαθιά πεντάδα της άμυνας τους. Το σχέδιο έπιασε τόπο: Το “κίτρινο υποβρύχιο” έφτασε κοντά, αλλά δεν δημιούργησε μεγάλη ευκαιρία για γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Σόρλοτ εκμεταλλεύεται το λάθος του Γκριεζμάν

Αυτό έμελλε να αλλάξει αμέσως μετά την επανέναρξη: Λίγα λεπτά μετά την απώλεια της μπάλας από τον Griezmann, ο Sörloth βρήκε δίχτυα μέσα από τα πόδια του Savic (50′). Ήταν η γρήγορη επιβράβευση της βελτιωμένης απόδοσης μετά την επανέναρξη.

Η Βιγιαρεάλ παρέμεινε η πιο δραστήρια ομάδα μετά την ισοφάριση και επέτρεψε πολύ λιγότερες αντεπιθέσεις σε σχέση με το πρώτο 45λεπτο. Ωστόσο, οι ευκαιρίες συνέχισαν να είναι λιγοστές, πράγμα που σημαίνει ότι υπήρχαν πολλά σημάδια ισοπαλίας

Ο Παρέχο αστοχεί, ο Σαούλ Νίγκες είναι πολύ εσκεμμένος

Μα ένα γκολ ήταν ξαφνικά στον αέρα στις καθυστερήσεις. Πρώτα ο Μοράτα έπιασε την κεφαλιά στο οριζόντιο δοκάρι (84′), στη συνέχεια ο Παρέχο σούταρε πάνω από το δοκάρι από υποσχόμενη θέση (86′). Αυτό αποδείχθηκε η εκδίκησή του: λίγα λεπτά μετά την αστοχία του Παρέχο, ο Σαούλ Νίγκες, που είχε περάσει ως αλλαγή τρία λεπτά νωρίτερα, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με το εσωτερικό του χέρι (87′) – το 2:1 ήταν το γκολ της νίκης, καθώς οι Rojiblancos δεν επέτρεψαν τίποτα περισσότερο στα εναπομείναντα λεπτά. Με τη νίκη αυτή οι Μαδριλένοι ανέβηκαν ξανά στην τέταρτη θέση, προσπερνώντας την Μπιλμπάο