Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ Raspadori ακυρώνει την αστοχία του Osimhen: Νάπολι νίκησε και τη Γιουβέντους

Ο Raspadori ακυρώνει την αστοχία του Osimhen: Νάπολι νίκησε και τη Γιουβέντους

Σε ένα πολύ διασκεδαστικό παιχνίδι, η Νάπολι πήρε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της. Ο Κιέζα έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ τη Γιουβέντους στο δεύτερο ημίχρονο, μετά από υπέροχη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καρατσκέλια, πριν ο Τζόκερ Νόνγκε κάνει λάθος

Μετά την απελευθερωτική νίκη με 6-1 στο Σασουόλο, η SSC Νάπολι ήταν αποφασισμένη να κάνει το καλύτερο στην έδρα της Γιουβέντους. Ωστόσο, οι πρωταθλητές παραλίγο να καλέσουν τους Μπιανκονέρι στο παιχνίδι: Αφού ο Olivera έχασε την μπάλα, ο Vlahovic έπιασε την κεφαλιά σε μια μαλακή σέντρα του Chiesa μόλις άουτ (10′). Η Νάπολι είχε περισσότερη κατοχή, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο αποφασισμένοι, παίζοντας αστραπιαία προς τα εμπρός. Ο Βλάχοβιτς προσπάθησε να τελειώσει την ωραία, καρφωτή πάσα του Τσιέζα με ένα ευαίσθητο τσιπ από οξεία γωνία, αλλά το δοκάρι είχε κάτι εναντίον του (34′).

Το ωραίο απευθείας σουτ του Κβαρατσκέλια βρίσκει στόχο

Μετά από αυτό, η Νάπολι άρχισε να βρίσκει τα κενά στην άμυνα της Γηραιάς Κυρίας. Η Γιούβε δεν ήταν πλέον σε θέση να αντέξει τη συνεχή επίθεση στο 42ο λεπτό: Μια απόκρουση του di Lorenzo κατέληξε στον Kvaratskhelia, ο οποίος την έστειλε με πλασέ στη μακρινή γωνία. Επειδή ο Cambiaso απέκρουσε το απευθείας σουτ, ο Szczesny δεν μπόρεσε να βάλει χέρι και έτσι δεν μπόρεσε να αποτρέψει το γκολ (42′).

Ο Βλάχοβιτς θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει, αλλά όταν βρέθηκε ελεύθερος μπροστά από την εστία, πλάσαρε με το χέρι δίπλα από την εστία (45′). Συνολικά δεν ήταν το μισό του Σέρβου επιθετικού, ο οποίος συμπλήρωσε και την πέμπτη κίτρινη κάρτα και ως εκ τούτου θα λείψει από το παιχνίδι με την Αταλάντα Μπέργκαμο

Ο Βλάχοβιτς σπαταλά ευκαιρίες

Το παιχνίδι παρέμεινε διασκεδαστικό και μετά την ανάπαυλα, με τον Cambiaso να σουτάρει πάνω από την εστία (53′) και τον Vlahovic να μην καταφέρνει να νικήσει τον Meret (61′). Ωστόσο, το παιχνίδι στη συνέχεια έπεσε

Στα τελευταία στάδια, οι Μπιανκονέρι ήταν αυτοί που, οδηγούμενοι ξανά και ξανά από τον Chiesa, ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και σκόραραν, αφού προηγουμένως έχασαν πολλές ευκαιρίες: ο Chiesa με χαμηλό σουτ στη μακρινή γωνία έκανε το 1:1 (81′)

Οι Τζόκερς παίζουν πρωταγωνιστικό ρόλο

Οι πολλές αλλαγές είχαν επίσης επιβραδύνει τη ροή του παιχνιδιού λίγο νωρίτερα. Ο Ρασπαντόρι της Νάπολι (65) και ο Νόνγκε της Γιούβε (76) ήταν μεταξύ αυτών που μπήκαν. Αμφότεροι έμελλε να γίνουν οι καθοριστικοί παίκτες στα λεπτά που ακολούθησαν.

Με λιγότερο από δέκα λεπτά στον αγωνιστικό χώρο, ο 18χρονος Nonge, μόλις στο δεύτερο παιχνίδι του στη Serie A, χτύπησε τον Osimhen στο πάνω μέρος του αστραγάλου μέσα στην περιοχή του πέναλτι – ο διαιτητής Maurizio Mariani αποφάσισε να καταλογίσει πέναλτι μετά από παραπομπή του VAR και επανεξέταση των εικόνων (86′). Ωστόσο, ο παίκτης που υπέπεσε σε φάουλ σούταρε άσχημα και ο Szczesny απέκρουσε. Ωστόσο, ο Raspadori κέρδισε το σπριντ των παικτών που τον καταδίωκαν και με σουτ έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία των διχτύων για να δώσει στη Νάπολι τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της (88′).

Ο Ρουγκάνι παραλίγο να ξαναχτυπήσει στις καθυστερήσεις, όπως είχε κάνει και πριν από μία εβδομάδα στη νίκη με 3-2 επί της Φροζινόνε, αλλά το σουτ του αμυντικού αποκάλυψε το βασικό πρόβλημα των Μπιανκονέρι το βράδυ της Κυριακής: απλά δεν έβαλαν αρκετά στο στόχο – ούτε καν στην τελική προσπάθεια (90.+2).

Αυτό σημαίνει ότι το τρίποντο κόντρα στη Φροζιόνα παραμένει η μοναδική νίκη της Γιούβε στα τελευταία έξι παιχνίδια της. Το βράδυ της Δευτέρας, η πρωτοπόρος Ίντερ έχει την ευκαιρία να βάλει 15 βαθμούς ανάμεσα σε αυτήν και τους διώκτες της απέναντι στην Τζένοα.