Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ Χάρτενσταϊν και οι Νικς νίκησαν τη Βοστώνη

Ο Χάρτενσταϊν και οι Νικς νίκησαν τη Βοστώνη

Οι Νικς της Νέας Υόρκης και ο Αϊζάια Χάρτενσταϊν παίρνουν τη νίκη από την καλύτερη ομάδα του ΝΒΑ, τους Μπόστον Σέλτικς. Η κούρσα των πλέι οφ στη Δύση παραμένει συναρπαστική

Οι New York Knicks και ο Isaiah Hartenstein εξασφάλισαν μια σημαντική νίκη στην κούρσα των playoffs του NBA. Την Πέμπτη (τοπική ώρα), οι Νικς νίκησαν εκτός έδρας τους Μπόστον Σέλτικς με 118:109 (69:48), προκαλώντας την πρώτη εντός έδρας ήττα της Νέας Υόρκης στην καλύτερη ομάδα του ΝΒΑ μετά από 13 συνεχόμενες εντός έδρας νίκες.

Οι Νικς παραμένουν τρίτοι στην Ανατολή, αλλά μετά την τρίτη διαδοχική τους νίκη έχουν μόλις μία νίκη λιγότερη από τους δεύτερους Μιλγουόκι Μπακς που βρίσκονται μπροστά τους.

Οι Νικς ξέφυγαν με ένα σερί 17-0 στο τέλος της δεύτερης περιόδου, προηγούμενοι κατά διαστήματα με 31 πόντους. Δεν είχε σημασία που οι φιλοξενούμενοι έχασαν την τελευταία περίοδο με 18:38. Καλύτερος σκόρερ των Νικς ήταν ο Τζέιλεν Μπράνσον με 39 πόντους. Ο Χάρτενσταϊν συνέβαλε με έντεκα πόντους, 13 ριμπάουντ και έξι ασίστ στη νίκη

Εξακολουθεί να είναι συναρπαστικό το παιχνίδι στη Δύση

Οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς έριξαν προς το παρόν τους Λος Άντζελες Λέικερς από την ένατη θέση με την εκτός έδρας νίκη τους με 100:92 (49:46) επί των Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς στη Δύση, με τις δύο ομάδες να αναμετρώνται προς το παρόν στα προκριματικά των πλέι οφ. Οι φιλοξενούμενοι γύρισαν το ματς με ένα σερί 11:0 στα τελευταία λεπτά, με τον σούπερ σταρ Στίβεν Κάρι να ηγείται των Ουόριορς με 22 πόντους, οκτώ ασίστ και επτά ριμπάουντ.

Οι Νιου Όρλεανς Πέλικανς πήραν εκτός έδρας νίκη με 135-123 (64-58) επί των Σακραμέντο Κινγκς και διατηρήθηκαν στην έκτη θέση της Δύσης, κάτι που σημαίνει ότι είναι βέβαιο ότι θα προκριθούν στα πλέι οφ. Οι Κινγκς παραμένουν όγδοοι, αλλά οι Ουόριορς και οι Λέικερς πίσω τους έχουν το ίδιο ρεκόρ 45 νικών και 35 ηττών.