Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ Τιάου βλέπει κόκκινη, το γκολ του Λοκατέλι είναι αρκετό: Η Γιούβε...

Ο Τιάου βλέπει κόκκινη, το γκολ του Λοκατέλι είναι αρκετό: Η Γιούβε ρίχνει τη Μίλαν από την κορυφή

Η Γιουβέντους του Τορίνο κέρδισε στο παιχνίδι κορυφής τη Μίλαν. Μετά την κόκκινη κάρτα του Μαλίκ Τιάου, οι Ροσονέρι δεν είχαν τα μέσα για να λυγίσουν τη Γιούβε. Ένα σουτ που απέκρουσε ο Μανουέλ Λοκατέλι ήταν αρκετό για τη Γηραιά Κυρία να πλησιάσει στον πόντο τους Μιλανέζους

Για τους Ροσονέρι, επρόκειτο να υπερασπιστούν τη θέση τους στην κορυφή του πίνακα από την αντίπαλο της πόλης Ίντερ, η οποία είχε έρθει από το 3-0 στην έδρα της FC Torino. Η Γιουβέντους θα μπορούσε με νίκη να πλησιάσει ακόμη περισσότερο το δίδυμο του Μιλάνου στην κορυφή.

Οι γηπεδούχοι, που έχουν κερδίσει και τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια τους στο πρωτάθλημα, είχαν βασικές ελλείψεις με τους βασικούς ακρογωνιαίους λίθους της ομάδας, με τους Μαϊνάν (κόκκινη) και Τεό (κίτρινη) να είναι τιμωρημένοι.

Η Ζουβ αμύνεται συμπαγώς – ο Τιάου βλέπει κόκκινη

Η Γηραιά Κυρία από το Τορίνο άφησε από την αρχή την κατοχή της μπάλας στους γηπεδούχους και αμύνθηκε συμπαγώς με 5-3-2. Η πρώτη ευκαιρία της αναμέτρησης ανήκε στους φιλοξενούμενους, αλλά η προσπάθεια του Weah δεν κατέληξε στο στήθος του συμπαίκτη του McKennie (7ο). Αν οι Ροσονέρι ήταν επικίνδυνοι επιθετικά, αυτό γινόταν πάντα μέσω του Ράφαελ Λέο, ο οποίος προκαλούσε ξανά και ξανά τον αντίπαλό του με το πλεονέκτημα ταχύτητας. Αυτή ήταν και η καλύτερη ευκαιρία των γηπεδούχων σε όλο το πρώτο ημίχρονο, αλλά ο Ζιρού δεν κατάφερε να νικήσει τον Στσέζνι (15ο) μετά τη σέντρα του Λέο.

Για μεγάλα διαστήματα, οι δύο ομάδες εξουδετέρωσαν η μία την άλλη. Η Μίλαν είχε την πλειοψηφία της κατοχής, αλλά δεν δημιούργησε κάτι αξιόλογο. Η Γιούβε έψαχνε τις ευκαιρίες για να αλλάξει το παιχνίδι, αλλά στην αρχή δεν έβγαιναν και πολλά. Ο Ραμπιό, μετά την προετοιμασία του Κόστιτς, είχε τουλάχιστον την ευκαιρία να σκοράρει (34ο).

Έξι λεπτά αργότερα, συνέβη μια σκηνή που άλλαξε το παιχνίδι: ο Thiaw έπρεπε να αφήσει τον Kean να περάσει – και ως τελευταίος άνθρωπος, τον τράβηξε στο έδαφος, για το οποίο κατά συνέπεια είδε κόκκινη (40.). Οι φιλοξενούμενοι λίγο έλειψε να το εκμεταλλευτούν πριν την ανάπαυλα, αλλά ο Kean κατάφερε το κατόρθωμα να σουτάρει την μπάλα δίπλα από την εστία από τα δύο μέτρα (45.). Στην αντίπερα όχθη, ο Ρουγκάνι απέκρουσε τον Ράφαελ Λέο (45.+1).

Το σουτ του Λοκατέλι στα δίχτυα

Μετά την ανάπαυλα, παρά την αριθμητική υπεροχή της Γιούβε, αρχικά δεν άλλαξε κάτι. Η Μίλαν παρέμεινε η ομάδα που είχε μεγαλύτερη διάρκεια στο παιχνίδι – αλλά ακόμα χωρίς να κινδυνεύει μπροστά από την αντίπαλη εστία. Οι φιλοξενούμενοι από το Τορίνο δεν άφησαν να παρασυρθούν από την εφεδρεία τους και δεν εγκατέλειψαν το συμπαγές τους μπλοκ. Ένα απομακρυσμένο σουτ του Λοκατέλι από μακρινή απόσταση ήταν αρκετό για να πάρει η Γηραιά Κυρία το προβάδισμα (63ο). Για λίγα λεπτά φάνηκε ότι η Γιούβε είχε πάρει λίγο αέρα από το γκολ, καθώς άφηνε κατά διαστήματα τόσο την μπάλα όσο και τους παίκτες της Μίλαν να τρέχουν, χωρίς όμως να έχει τις ξεκάθαρες φιλοδοξίες να κυνηγήσει το δεύτερο γκολ

Δεν χρειάστηκε όμως να το κάνει, γιατί η Μίλαν απλά δεν είχε τα μέσα επιθετικά. Ο Ράφαελ Λέο δεν ήταν επίσης πλέον παράγοντας στο δεύτερο ημίχρονο. Στις καθυστερήσεις, ο τερματοφύλακας της Μίλαν, Μιράντε, έσωσε την ομάδα του από το να δεχτεί και δεύτερο γκολ, όταν απέκρουσε πρώτα το μακρινό σουτ του Καμπιάσο και στη συνέχεια τη συνέχεια του Βλάχοβιτς (90.+1). Τελικά, η Γιούβε κέρδισε το παιχνίδι κορυφής, το οποίο τελικά ήταν χωρίς ευκαιρίες. Η νίκη φέρνει τους φιλοξενούμενους σε απόσταση ενός βαθμού από τη Μίλαν, η οποία εν τω μεταξύ πρέπει να παραδώσει το προβάδισμα στη βαθμολογία στην αντίπαλο της πόλης Ίντερ.