Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ Κονατέ στο επίκεντρο: Η συμβουλή του Κλοπ για να βρίζει τον...

Ο Κονατέ στο επίκεντρο: Η συμβουλή του Κλοπ για να βρίζει τον Ντάιτς

Ο αμυντικός της Λίβερπουλ Ιμπραχίμα Κονατέ γλίτωσε την αποβολή στο ματς με την Έβερτον και αντικαταστάθηκε αμέσως. Στη συνέχεια, ακόμη και ο Γιούργκεν Κλοπ έδειξε κατανόηση για την οργή των Toffees

Τραυματίστηκε ο παίκτης του; Μήπως ήθελε να κάνει κάποιες τακτικές προσαρμογές; Να φέρει φρέσκο αίμα; Όχι, μετά τη νίκη με 2-0 στο ντέρμπι με την Everton FC, ο Jürgen Klopp επιβεβαίωσε αδιαμαρτύρητα ότι έβγαλε τον Ibrahima Konaté στο 66ο λεπτό πριν από τον διαιτητή. Ο 24χρονος κεντρικός αμυντικός είχε αποφύγει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του για ανεξήγητους λόγους, όταν σταμάτησε μια επικίνδυνη αντεπίθεση των “Toffees” με φάουλ στον αναπληρωματικό Μπέτο.

Με την Έβερτον να έχει ήδη αποδεκατιστεί από μια πρόωρη κίτρινη κάρτα κατά του Άσλεϊ Γιανγκ και το σκορ να είναι ακόμα 0-0 τη στιγμή του φάουλ του Κονατέ, ο προπονητής της Έβερτον, Σον Ντάιτς, εξοργίστηκε δεόντως από την απόφαση του διαιτητή Κρεγκ Πόουσον, χαρακτηρίζοντάς την “γελοία”, “μπερδεμένη” και “αδύνατη”.

“Ρώτησα τον διαιτητή και είπε ότι δεν πίστευε ότι το φάουλ άξιζε προειδοποίησης”, ανέφερε ο Dyche. “Νομίζω ότι πολλοί από τους ανθρώπους που ήταν εδώ σήμερα έμειναν έκπληκτοι που δεν ήταν κίτρινη κάρτα – συμπεριλαμβανομένου του προπονητή, ο οποίος δεν μπορούσε να περιμένει να τον κατεβάσει. Το ξέρει και το ξέρουμε κι εμείς.”

Klopp: “Με τον καιρό το ξεπερνάς “

Με τον Matip στη θέση του Konaté και σε μια παρατεταμένη περίοδο παράτασης, η Λίβερπουλ κατάφερε να πάρει μια άξια, αν και άνευρη, εντός έδρας νίκη. Και έτσι ο Κλοπ είχε εύκολα την πολυτέλεια να εκφράσει κατανόηση για την απογοήτευση του Ντάιτς, με τον οποίο είχε συγκρουστεί επανειλημμένα στο παρελθόν. “Έχουμε ήδη βιώσει την άλλη πλευρά και πρέπει να το αποδεχτούμε αυτό”, συμβούλευσε ο Κλοπ, γνωρίζοντας πολύ καλά ότι πραγματικά δεν είναι πάντα εύκολο για τον ίδιο και μόνο: “Είναι πολύ δύσκολο την πρώτη στιγμή, αλλά με τον καιρό το ξεπερνάς”.

Το ερώτημα αν η Λίβερπουλ θα κέρδιζε ακόμα και με δέκα εναντίον δέκα είναι “υποθετικό”, είπε ο Κλοπ, αλλά το γεγονός είναι: “Αξίζαμε να πάρουμε τρεις βαθμούς. Δεν νομίζω ότι υπάρχει αμφιβολία γι’ αυτό.”