Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ στόχος του Γκόρντον είναι αρκετός: Νιούκαστλ νίκησε την αδύναμη Μαν Γιουνάιτεντ

Η Νιούκαστλ Γιουνάιτεντ κέρδισε το βράδυ του Σαββάτου τη μονομαχία του κυνηγιού με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και προσπέρασε τους “κόκκινους διαβόλους” στον βαθμολογικό πίνακα. Ο Γκόρντον πέτυχε το καθοριστικό γκολ για τις καρακάξες

Ο προπονητής της Νιούκαστλ Γιουνάιτεντ, Έντι Χάου, ξεκίνησε το εντός έδρας παιχνίδι με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με την ίδια αρχική ενδεκάδα όπως στην ισοπαλία 1-1 στην Παρί Σεν Ζερμέν. Για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι, ο 46χρονος δεν προχώρησε σε καμία αλλαγή στο αρχικό του σχήμα.

Για τον Έρικ Τεν Χαγκ και τους Κόκκινους Διαβόλους του, εν τω μεταξύ, το Σάββατο ξεκίνησε κάπως δύσκολα. Οι φιλοξενούμενοι από το Μάντσεστερ, οι οποίοι είχαν αναδειχθεί ισόπαλοι 3-3 με τη Γαλατασαράι Κωνσταντινούπολης κατά τη διάρκεια της εβδομάδας, αναγκάστηκαν να αλλάξουν από αεροπλάνο σε πούλμαν λόγω των καιρικών συνθηκών. Οι Lindelöf, Amrabat, Antony και Höjlund, οι οποίοι αντικαταστάθηκαν από τους Diogo Dalot, Mainoo, Rashford και Martial, βρίσκονταν στο αεροπλάνο αλλά όχι στον αγωνιστικό χώρο από την αρχή αυτή τη φορά.

Η Νιούκαστλ αποτυγχάνει επίσης να χτυπήσει το δοκάρι

Η αλλαγή από τον Höjlund στον Martial στο κέντρο της επίθεσης των φιλοξενούμενων δεν απέδωσε προς το παρόν καρπούς, καθώς ο Γάλλος εμφανίστηκε σπάνια στο πρώτο ημίχρονο. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που επέβαλαν από νωρίς τον ρυθμό και δημιούργησαν επανειλημμένα προβλήματα στη Μαν Γιουνάιτεντ.

Μετά από τρεις ελπιδοφόρες ευκαιρίες μέσα σε λίγα λεπτά (17ο, 18ο και 20ο λεπτό), ο αρχηγός της Νιούκαστλ, Trippier, έχασε την καλύτερη ευκαιρία της αναμέτρησης μέχρι σήμερα στο 39ο λεπτό. Το απευθείας ελεύθερο σουτ του δεξιού μπακ από περίπου 18 μέτρα δεν βρήκε το οριζόντιο δοκάρι, σώζοντας τους “κόκκινους διαβόλους” από το να βρεθούν πίσω στο σκορ.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν ξανά λίγο πριν την ανάπαυλα, αλλά δεν μπόρεσαν και πάλι να νικήσουν τον σε εγρήγορση Μαγκουάιρ (44 και 45 λεπτά). Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι πήγαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα και χωρίς παράπονο από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι δημιούργησαν πραγματική επιθετική απειλή μόνο μία φορά με τον Garnacho (11).

Ο Γκόρντον σκοράρει από κοντά

Η εικόνα δεν άλλαξε μετά την επανέναρξη. Η Νιούκαστλ συνέχισε να κυριαρχεί – και δίκαια πήρε το προβάδισμα στο 55ο λεπτό. Μια χαμηλή σέντρα του Trippier αρκούσε για να τη στείλει στην εστία της Man United ο Gordon στο δεύτερο δοκάρι. Ο Έρικ Τεν Χαγκ αντέδρασε στο μειονέκτημα με διπλή αλλαγή, με τους Χόιλουντ και Αντονι να μπαίνουν στη θέση των Μαρσιάλ και Ράσφορντ (61′).

Οι “κόκκινοι διάβολοι” δεν κατάφεραν πολλά πράγματα ούτε στην συνέχεια, κάτι που οφειλόταν κυρίως στην κακή πάσα στο τελευταίο τρίτο. Η Μαν Γιουνάιτεντ συνέχισε να μην έχει επιθετική απειλή και οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν τυχεροί που ο Γουάν-Μπισάκα μπόρεσε να αποκρούσει το σουτ του Ίσακ λίγο πριν τη γραμμή της εστίας (78′).

Δυστυχώς για τις “καρακάξες”, χρειάστηκε να προβούν σε αλλαγή λόγω τραυματισμού στο 86ο λεπτό, αφού ο τερματοφύλακας Pope τραυματίστηκε από μακρινό σουτ του Reguilon (82). Τόσο η αλλαγή του τερματοφύλακα όσο και τα εννέα λεπτά καθυστερήσεων που ακολούθησαν δεν ήταν αρκετά για να βγάλουν εκτός πορείας τις “καρακάξες”. Η νίκη με 1:0 απέναντι στους αδύναμους και υπερβολικά ακίνδυνους Κόκκινους Διαβόλους ήταν τελικά απολύτως φυσιολογική

Δεν υπάρχει πολύς χρόνος για να πάρουν ανάσα και οι δύο ομάδες. Την Πέμπτη, οι “καρακάξες” επισκέπτονται την Everton FC (8.30μμ). Οι Κόκκινοι Διάβολοι υποδέχονται την Τετάρτη στις 9.00 μ.μ. την Chelsea FC