Δευτέρα, 13 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΈσκασε ο κόμπος του Γιόβιτς - Η Μίλαν κέρδισε με αυτοπεποίθηση

Έσκασε ο κόμπος του Γιόβιτς – Η Μίλαν κέρδισε με αυτοπεποίθηση

Μετά την απογοητευτική ήττα από την Ντόρτμουντ, η Μίλαν έδειξε να είναι και πάλι σε καλύτερη κατάσταση, παρά τις ανησυχίες που υπήρχαν για το έμψυχο δυναμικό της. Η Φροζινόνε ηττήθηκε με 3:1, και επειδή ο Γιόβιτς έβαλε επιτέλους τα γυαλιά

Μετά την απογοητευτική ήττα με 3-1 από την Μπορούσια Ντόρτμουντ στο Τσάμπιονς Λιγκ, η Μίλαν ήταν αποφασισμένη να επανορθώσει απέναντι στη Φροζινόνε στο πρωτάθλημα. Ωστόσο, οι Ροσονέρι ήταν οι επόμενοι που υπέστησαν έναν τραυματισμό με τον Thiaw (σοβαρός τραυματισμός στον τένοντα), ενώ ο επιθετικός αστέρας Giroud ήταν τιμωρημένος. Ο προπονητής Στέφανο Πιόλι προχώρησε σε τρεις αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι με την BVB: οι Φλορέντσι, Μουσά και Γιόβιτς μπήκαν στη θέση των Τιάου, Αντλί και Ζιρού, με τον Τεό να μετακινείται στην άγνωστη θέση του αριστερού κεντρικού αμυντικού.

Ο Καναρίνι, εν τω μεταξύ, είχε τρία ενδιαφέροντα ονόματα στην αρχική ενδεκάδα: εκτός από τον πρώην παίκτη της Ντόρτμουντ, Ράινιερ (27 ματς στην Μπουντεσλίγκα), υπήρχαν και δύο Γερμανοί στο αρχικό σχήμα: ο Ιμπραΐμοβιτς, γεννημένος στη Νυρεμβέργη, και ο Κούνι, γεννημένος στο Φράιζινγκ- ο Κούνι έχει επίσης αλβανική υπηκοότητα και έχει ήδη παίξει ένα διεθνές ματς με τους Ερυθρόμαυρους

Στο Σαν Σίρο, ωστόσο, ο Cuni αντιμετώπισε πλέον τους Rossoneri – και ήταν αισθητό ότι η Φροζινόνε είχε καλό πλάνο στο παιχνίδι: Οι Μιλανέζοι απέκτησαν γρήγορα οπτικό πλεονέκτημα, αλλά δύσκολα ανέπτυξαν διεισδυτική δύναμη απέναντι στους βαθιά κρυμμένους και καταστροφικούς φιλοξενούμενους. Φαινόταν καλό κατά διαστήματα, αλλά τελικά οι Λομβαρδοί δεν είχαν την τελική γροθιά

Ο Κούνι δείχνει νεύρα, ο Γιόβιτς παίρνει το ρίσκο

Επαναλαμβανόμενα εγκλωβίστηκαν στις πτέρυγες και έκαναν εύκολη τη ζωή της Φροζινόνε. Η νεοφώτιστη ομάδα ήταν εμφανώς επικεντρωμένη στην άμυνα, αλλά προσπάθησε επίσης επανειλημμένα να αποφορτίσει την πίεση και έδειξε σημάδια για να σκοράρει.

Παρ’ όλα αυτά, ήταν ένα σκληρό παιχνίδι για μεγάλα διαστήματα του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο ανέβασε ρυθμό μόνο λίγο πριν το ημίχρονο – με τους φιλοξενούμενους να έχουν μια κορυφαία ευκαιρία: ο Cuni δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Μίλαν Maignan σε τετ α τετ μετά από λάθος του Tomori (42′). Στην αντεπίθεση, ωστόσο, η Μίλαν αντέδρασε με επιτυχία: ο Λόφτους-Τσικ έφυγε από τα δεξιά και η σέντρα του αποκρούστηκε πολύ κοντά από τον Ρομανιόλι. Η μπάλα κατέληξε στον Γιόβιτς, ο οποίος ρίσκαρε και σκόραρε με εντυπωσιακό πλαγιοκόπημα για το 1:0. Ήταν το πρώτο γκολ για τον πολύπαθο Σέρβο στο δέκατο παιχνίδι του με τους Ροσονέρι (43′).

Μετά την αλλαγή, οι Μοντερίσι, Ρομανιόλι και Οκόλι υπέπεσαν σε ολική αστοχία όταν ο τερματοφύλακας της Μίλαν, Μαϊνάν, έστειλε την μπάλα άουτ, κάτι που τιμώρησε αμέσως ο Πούλισιτς, όταν έτρεξε στο δεκαέξι και με λόμπα νίκησε τον τερματοφύλακα Τουράτι – 2:0 (50′). Τελικά, αυτή ήταν η πρόωρη απόφαση σε αυτό το παιχνίδι. Η Φροζινόνε κατέβαλε καλή προσπάθεια στα επόμενα λεπτά, αλλά η Μίλαν δεν άφησε τίποτα στην τύχη και μάλιστα έκανε το κάτι παραπάνω: Ο Γιόβιτς έβγαλε τη σέντρα για τον Τομόρι που έκανε το 3:0 (74′) μετά από έξυπνη σέντρα του Τεό.

Στις καθυστερήσεις, το ελεύθερο σουτ του Μπρεσιανίνι βρήκε απευθείας τον δρόμο προς την εστία της Μίλαν – αλλά το 1:3 ήταν πολύ αργά (82′). Οι γηπεδούχοι, με τον 15χρονο Καμάρδα να κάνει τη δεύτερη εμφάνισή του στη Serie A, κράτησαν μια επιβλητική νίκη. Το αποτέλεσμα σημαίνει ότι η Μίλαν παραμένει στην κορυφή της κούρσας του πρωταθλήματος μαζί με τις Γιουβέντους και Ίντερ Μίλαν.

Το ερχόμενο Σάββατο, οι Rossoneri αντιμετωπίζουν μια δύσκολη αναμέτρηση με τη γειτονική Αταλάντα Μπέργκαμο (6μμ), ενώ η Φροζινόνε φιλοξενεί την FC Τορίνο την επόμενη ημέρα (12.30μμ).