Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ Λουκάκου σκοράρει νωρίς και πετάει αργά: Η Ρόμα υπερασπίζεται το 1-1...

Ο Λουκάκου σκοράρει νωρίς και πετάει αργά: Η Ρόμα υπερασπίζεται το 1-1 μετά από δύο ανατροπές

Η AS Roma και η AC Fiorentina βρέθηκαν αντιμέτωπες αργά το βράδυ της Κυριακής – και τελικά αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1, αλλά στο ενδιάμεσο είχαν συμβεί πολλά περισσότερα: ένα πρόωρο προβάδισμα, δύο αποβολές κατά των γηπεδούχων Giallorossi, ένας χαμογελαστός José Mourinho και ο τερματοφύλακας Rui Patricio

Από την αρχή της σεζόν, ο προπονητής της Ρόμα, Ζοζέ Μουρίνιο, είχε να αντιμετωπίσει μια συνεχή ροή απουσιών – αλλά σε αυτή τη 15η αγωνιστική της Serie A, η ομάδα του ήταν πλήρης, εκτός από τους πιθανούς μόνιμους παίκτες και τους μακροχρόνιους τραυματίες Σμόλινγκ, Αβραάμ και Κουμπούλα. Μετά την πρόσφατη νίκη με 2:1 στη Sassuolo Calcio, η οποία επιτεύχθηκε και πάλι με γκολ στις καθυστερήσεις, αυτό θα πρέπει φυσικά να είναι αρκετό για την επόμενη νίκη.

Και ιδού: Με ηγέτη το κορυφαίο δίδυμο των Ντιμπάλα και Λουκάκου, οι οποίοι είναι υγιείς αυτή τη στιγμή, οι Τζιαλορόσι πραγματοποίησαν μια δυνατή εμφάνιση απέναντι στους φιλοξενούμενους από τη Φλωρεντία – προπονητή τον Βιντσέντζο Ιταλιάνο και πρόσφατα ηττήθηκαν με 4:1 στη φάση των “16” έπειτα από μεγάλη επίδειξη δύναμης. Ε. στους 16 του Coppa Italia κόντρα στην Πάρμα – ξεκίνησαν δυνατά. Περιελάμβανε έναν πανέμορφο συνδυασμό: Μετά από ένα τσουχτερό μονοκόμματο ανάμεσα σε Ντιμπάλα και Κριστιάντε, ο πρώτος πλάσαρε απευθείας στο κέντρο με την εξωτερική πλευρά του ποδιού του, όπου ο Λουκάκου διεκδίκησε και το μόνο που χρειάστηκε ήταν να στείλει την κεφαλιά από κοντά – 1:0 στο 5ο λεπτό.

Ο Ντιμπάλα αστοχεί, ο Ντιμπάλα πρέπει να πέσει κάτω

Σαν φυσιογνωμία της Ρόμα, ο εξαιρετικός τροφοδότης ασίστ συνέχισε να δείχνει πολλά: ο Ντιμπάλα ήταν στροβιλιζόμενος, πάντα παιγνιώδης, πονηρός και είχε το 2:0 στα πόδια του στο 14ο λεπτό. Ωστόσο, ο Αργεντινός παγκόσμιος πρωταθλητής σούταρε πολύ άστοχα από κεντρική θέση μετά από καλοζυγισμένη πάσα του Ζαλέφσκι – αστόχησε ελάχιστα δεξιά.

Ακολούθησε η πρώτη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους από την Τοσκάνη (14ο λεπτό, ο επιθετικός Nzola δεν κατάφερε να περάσει τον τερματοφύλακα Rui Patricio μετά από τσιπ του Bonaventura), πριν ο Dybala κινηθεί ξανά στο κέντρο. Αυτή τη φορά, όμως, ήταν μια ατυχής κίνηση: ο τεχνικός γύρισε τον αστράγαλό του σε ένα μαρκάρισμα (23′), τραυματίστηκε στον αριστερό μηρό στην πλάτη και αναγκάστηκε να αποχωρήσει λίγο αργότερα από τον αγωνιστικό χώρο στη θέση του τζόκερ Αζμούν (25′).

Μέχρι την ανάπαυλα δεν υπήρξε κάτι περισσότερο από το παιχνίδι. Ο απλός λόγος: οι Ρωμαίοι οπισθοχώρησαν αισθητά και διαχειρίστηκαν το μικρό προβάδισμα με τυπική αμυντική δουλειά του Μουρίνιο. Οι “βιόλα” δεν κατάφεραν να δείξουν αρκετή διάθεση για να ξεφύγουν από το αδιέξοδο. Μόνο μετά από ένα σοβαρό λάθος στησίματος του Μαντσίνι τα πράγματα κινήθηκαν γρήγορα, αλλά το τελείωμα του Μποναβεντούρα ήταν πολύ άστοχο (45.+4).

Florence come on

Σε γενικές γραμμές, το 1:0 στην ανάπαυλα ήταν μια χαρά σε αυτό το σημείο – και ήταν ακόμα περισσότερο όταν οι γηπεδούχοι έδωσαν τον τόνο αμέσως μετά την επανέναρξη. Αφού κέρδισε καλά την μπάλα, ο Ζαλέφσκι δεν μπόρεσε να βγάλει την μπάλα με ακρίβεια στον Πελεγκρίνι στο κέντρο (46′), πριν η κοντινή προσπάθεια του Μαντσίνι απομακρυνθεί από τον τερματοφύλακα της AC, Τερατσιάνο (53′).

Ακολούθησε ένα διάστημα στο οποίο οι Φλωρεντινοί ήταν πιο κυρίαρχοι και πιο δυνατοί. Το πρώτο γκολ πέτυχε ο βετεράνος Μποναβεντούρα, με τον 34χρονο να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι (63′). Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι από την Τοσκάνη βγήκαν ακόμη περισσότερο μπροστά, όταν ο αμυντικός της Ρόμα Ζαλέφσκι, ο οποίος είχε ήδη προειδοποιηθεί, ανέτρεψε με τακτ τον Καγιόντε και αποβλήθηκε (64′) και μόλις λίγο αργότερα ο αμυντικός Μαρτίνεζ Κουάρτα σηκώθηκε ακαταμάχητα και με τέλεια κεφαλιά στη γωνία που ακολούθησε έκανε το 1-1 (66′).

Μετά την κόκκινη του Λουκάκου: Η Ρόμα παίρνει θάρρος απέναντι στο διπλό παθητικό

Περίεργο: Στα τελευταία λεπτά, η Φιορεντίνα είχε τη δυνατότητα να πιέσει ακόμα και με διπλή αριθμητική υπεροχή, επειδή ο Λουκάκου είδε απευθείας κόκκινη για σκληρό μαρκάρισμα στον Κουαμέ (87′). Ο προπονητής της Ρόμα Μουρίνιο δεν μπορούσε παρά να κουνήσει το κεφάλι του και να χαμογελάσει προς την κατεύθυνση του διαιτητή Αντόνιο Ραπουάνο – και να ενθαρρύνει τους λίγους παίκτες του στα άκρα να αμυνθούν με πάθος. Ωστόσο, οι Ρωμαίοι “μονομάχοι” υπάκουσαν εντυπωσιακά σε αυτή την εντολή – και πραγματικά δεν επέτρεψαν πολλά περισσότερα. Μόνο ο σκόρερ Μαρτίνεθ Κουάρτα κατάφερε να βρεθεί για άλλη μια φορά στα ύψη της “Αιώνιας Πόλης”, αλλά τον απέκρουσε ο τερματοφύλακας Ρουί Πατρίσιο (82′).

Παρά τη μακρά διακοπή τραυματισμού του Rui Patricio, ο διαιτητής σφύριξε στη συνέχεια στην ώρα του με επτά λεπτά καθυστερήσεων να απομένουν – και προκάλεσε περαιτέρω συζητήσεις. Το αποτέλεσμα: Ο αμυντικός της Φλωρεντίας Μιλένκοβιτς είδε επίσης την κόκκινη

Έτσι, η Ρόμα έσωσε τελικά την ισοπαλία 1:1 στα 90 λεπτά, υπερασπίστηκε την τέταρτη θέση στον πίνακα της Serie A – και θα αντιμετωπίσει τη Σέριφ Τιρασπόλ στον τελευταίο αγώνα των ομίλων του Europa League την ερχόμενη Πέμπτη (21:00). Στη συνέχεια, σε μια μακρινή μονομαχία με την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος Σλάβια Πράγας (δύο βαθμούς περισσότερους), θα κριθεί ποιος θα πάρει την πρώτη θέση στο τέλος και θα περάσει απευθείας στους “16”. Η Φλωρεντία, η οποία βρίσκεται ακόμη λίγο πίσω από τις διεθνείς θέσεις, θα αντιμετωπίσει ώρες νωρίτερα (6.45 μ.μ.) τη Φερεντσβάρος Βουδαπέστης στο πλαίσιο της Conference League.