четвъртък, май 2, 2024
HomeSerie AЛукаку вкарва рано и лети късно: Roma се защитава 1-1 след две...

Лукаку вкарва рано и лети късно: Roma се защитава 1-1 след две отклонения

АС Рома и АС Фиорентина се изправиха един срещу друг късно вечерта в неделя – и в крайна сметка завършиха наравно 1:1, но междувременно се случиха много повече неща: ранна преднина, две отсъждания срещу домакините „джалороси“, усмихнат Жозе Моуриньо и вратарят Руи Патрисио

От началото на сезона треньорът на Рома Жозе Моуриньо трябваше да се справя с постоянен поток от отсъстващи – но в този 15-и мач от Серия А съставът му беше пълен с изключение на потенциалните редовни играчи и дългосрочно контузените Смолинг, Абрахам и Кумбула. След неотдавнашната победа с 2:1 в Сасуоло Калчо, която отново беше постигната с късни голове, това, разбира се, трябва да е достатъчно за следващата победа.

И ето: Водени от топ дуото Дибала и Лукаку, които в момента са здрави, „джалоросите“ се представят силно срещу гостите от Флоренция – тренирани от Винченцо Италиано и наскоро победени с 4:1 в 16-ия кръг след страхотна демонстрация на сила. Е. в последния 16-и кръг на Копа Италия срещу Парма – започнаха ударно. Включително и красива комбинация: След накъсано единоборство между Дибала и Кристианте първият подаде директно към центъра с външната страна на крака си, където Лукаку се утвърди и трябваше само да насочи от близко разстояние – 1:0 в 5-ата минута.

Дибала пропуска, Дибала трябва да падне

Като фигура на Рома, брилянтният доставчик на асистенции продължи да показва много: Дибала се вихреше, винаги играеше, беше хитър и в 14-ата минута имаше 2:0 на крака. Аржентинският световен шампион обаче стреля твърде неточно от централна позиция след добре обмислен пас от Залевски – малко не достигна на десния крак.

Последва първият шанс за гостите от Тоскана (14-ата минута, нападателят Нцола не успя да преодолее стража Руи Патрисио след финт на Бонавентура), преди Дибала отново да се премести в центъра. Този път обаче ходът беше неудачен: техничарят изкълчи глезена си при единоборство (23′), контузи лявото си бедро отзад и малко след това трябваше да напусне терена на мястото на жокера Азмун (25′).

До почивката нямаше кой знае какво повече в играта. По простата причина: римляните се отдръпнаха значително и успяха да постигнат малката преднина с типичната за Моуриньо работа в защита. Виола не успя да покаже достатъчно дух, за да пробие. Едва след сериозна грешка в подреждането на Манчини нещата се раздвижиха бързо, но финалът на Бонавентура беше твърде неточен (45.+4).

Florence come on

Общо казано, резултатът от 1:0 на почивката беше добър в този момент – и беше още по-добър, когато домакините зададоха тона веднага след подновяването на играта. След като спечели добре топката, Залевски не успя да я подаде точно към Пелегрини в центъра (46′), а след това Манчини отблизо бе спасен от вратаря на AC Терачано (53′).

Последва период, в който флорентинците доминираха и бяха по-силни. Ветеранът Бонавентура изстреля откриващия гол, като 34-годишният футболист прати топката в напречната греда (63′). След това гостите от Тоскана имаха още по-голям аванс, когато защитникът на Рома Залевски, който вече беше предупреден, тактически събори Кайоде и беше изгонен (64′), а само малко след това защитникът Мартинес Куарта се извиси неудържимо и перфектно заби последвалия си удар с глава в ъгъла, за да направи 1:1 (66′).

След червения картон на Лукаку: Рома се пребори с двойния дефицит

Куриозно: В заключителните минути Фиорентина дори получи възможност да натисне с двойно по-голям брой играчи, защото на Лукаку беше показан директен червен за твърд удар срещу Куаме (87′). Треньорът на Рома Моуриньо можеше само да поклати глава и да се усмихне по посока на съдията Антонио Рапуано – и да насърчи малцината си полеви играчи да се защитават страстно. Римските „гладиатори“ обаче изпълниха тази заповед впечатляващо – и наистина не позволиха много повече. Единствено голмайсторът Мартинес Куарта успя да се разпише още веднъж във висините на „Вечния град“, но бе отказан от вратаря Руи Патрисио (82′).

Въпреки продължителното прекъсване заради контузия на Руи Патрисио, след това съдията наду свирката си навреме, когато оставаха седем минути до края на продълженията – и предизвика нови дискусии. Резултатът: защитникът на Флоренция Миленкович също видя червения цвят

Така че в крайна сметка Рома спаси равенството 1:1 за 90 минути, защити четвъртото място в таблицата на Серия А – и ще се изправи срещу Шериф Тираспол в последния мач от групите на Лига Европа следващия четвъртък (21:00 ч.). Тогава в двубой на далечно разстояние с лидера в лигата Славия Прага (две точки повече) ще се реши кой ще заеме първото място в края и ще премине директно в 16-ия кръг. Флоренция, които все още са малко по-назад в международните класации, ще играят с Ференцварош Будапеща в Конферентната лига часове по-рано (18,45 ч.).