Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ επόμενος τελικός μας καλεί: Μανδραγόρα ανοίγει το δρόμο για τη Φλωρεντία

Ο επόμενος τελικός μας καλεί: Μανδραγόρα ανοίγει το δρόμο για τη Φλωρεντία

Μετά την απώλεια του Coppa Italia (1:2 από την Ίντερ) και του τελικού του Conference League το 2023 (1:2 από τη Γουέστ Χαμ), η AC Fiorentina είναι έτοιμη για τον επόμενο τελικό της. Στον πρώτο αγώνα του ημιτελικού του κυπέλλου με την Αταλάντα Μπέργκαμο, κατάφερε να επικρατήσει με 1-0.

Αταλάντα και Φλωρεντία είχαν συναντηθεί για πρώτη φορά στις 17 Μαρτίου στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της Serie A, αλλά ο αγώνας ακυρώθηκε εκτάκτως. Ο λόγος: ο διευθύνων σύμβουλος της AC, Joe Barone, είχε υποστεί καρδιακή προσβολή και στη συνέχεια πέθανε.

Τώρα, πριν από τον επαναπρογραμματισμό του αγώνα πρωταθλήματος, οι δύο ομάδες συναντήθηκαν στον ημιτελικό του Coppa Italia. Ο προπονητής της Φιορεντίνα, Βιντσέντζο Ιταλιάνο, ο οποίος είχε κερδίσει μόλις ένα από τα έξι παιχνίδια της Serie A, συμπεριλαμβανομένης της πρόσφατης ήττας με 2-1 από τη Μίλαν, και είχε εγκαταλείψει τη διεθνή κούρσα με τα παιδιά του, επέλεξε στην επίθεση τον πρώην παίκτη της Στουτγκάρδης Γκονζάλες και τον δανεικό από τη Ρόμα Μπελότι. Εν τω μεταξύ, ο ομόλογός του Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι αναγκάστηκε να στερηθεί βασικών παικτών, όπως ο Σκαλβίνι και ο ντε Κετελαίρ, λόγω τραυματισμού, αλλά μπόρεσε να βασιστεί στους Lookman και Miranchuk μπροστά.

Ο Μαντραγκόρα βγάζει ένα νοκ άουτ

Πάντως, οι Μπεργκαμάκοι δεν θα είχαν καμία σχέση με επιθετικό ποδόσφαιρο σε όλο το πρώτο ημίχρονο του πρώτου αγώνα αυτού του κυπέλλου. Μόνο ένα μακρινό σουτ του Koopmeiners, το οποίο αποκρούστηκε, άφησε να εννοηθεί κάτι σαν κίνδυνος

Οι Βιολέτες είχαν τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού και, παρακινούμενοι από τους οπαδούς τους, συνδυάστηκαν πολύ καλύτερα από την αρχή. Επίσης, έδρασαν με πολύ μεγαλύτερη αποφασιστικότητα και ήταν πιο επιθετικοί στα μαρκαρίσματα.

Έδειχναν επίσης καλοί όσον αφορά τις ευκαιρίες: Ο πρώην παίκτης της Στουτγκάρδης Γκονζάλεζ δοκίμασε τον τερματοφύλακα Καρνεζέκι στο 11ο λεπτό, ο Μπελτράν επίσης δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα της AC (23′), προτού ο Μπελότι αστοχήσει οριακά σε σέντρα του Γκονζάλεζ (24′). Τα μάγια έσπασαν όμως στο 31ο λεπτό, όταν η Φλωρεντία πήρε το προβάδισμα – και πώς: Ο Μαντραγκόρα πήρε θάρρος από τα 25 περίπου μέτρα και κεραυνοβόλησε την μπάλα φανταστικά και ασταμάτητα με τη βοήθεια του αριστερού εσωτερικού δοκαριού

Μόνο ο Σκαμάκα κάνει τη Φλωρεντία να τρέμει

Εν τω μεταξύ, το δεύτερο ημίχρονο ήταν περισσότερο διοικητική υπόθεση, αν και το 2-0 ήταν σίγουρα εφικτό. Ο Γκονζάλεζ δεν κατάφερε να σκοράρει με επικίνδυνη κεφαλιά μετά από εξαιρετική προσπάθεια του τερματοφύλακα της Αταλάντα, Καρνεζέκι (57′). Και στο 63ο λεπτό, ο τερματοφύλακας παρέμεινε νικητής σε αυτή τη μονομαχία. Οι Μπελότι και Ρανιέρι (69), οι οποίοι είχαν δύο ευκαιρίες να διευρύνουν το προβάδισμα μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα -αλλά δεν βρήκαν στόχο- έμειναν επίσης να μετανιώνουν για τις προσπάθειές τους.

Σε γενικές γραμμές, η βραδιά ήταν επιτυχημένη, καθώς η άμυνα της Φιορεντίνα δεν άφησε τίποτα να της σταθεί εμπόδιο και κράτησε το 1-0. Η ισοφάριση βρισκόταν στον αέρα μόνο στο 66ο λεπτό, όταν ο Scamacca αστόχησε ελάχιστα σε σέντρα του Bakker. Και έτσι η περσινή φιναλίστ Φλωρεντία πανηγύρισε τη νίκη με 1-0 που άνοιξε την πόρτα του τελικού. Ο επαναληπτικός αγώνας θα διεξαχθεί στις 24 Απριλίου (9 μ.μ.).