четвъртък, май 2, 2024
HomeFootballСледващият финал е на дневен ред: Мечтаният гол на Мандрагора проправя пътя...

Следващият финал е на дневен ред: Мечтаният гол на Мандрагора проправя пътя към Флоренция

След като загубиха финала на Копа Италия (1:2 срещу Интер) и финала на Конферентната лига през 2023 г. (1:2 срещу Уест Хем), AC Fiorentina е готов за следващия си финал. В първия полуфинален мач за купата срещу Аталанта Бергамо те успяха да спечелят с 1:0.

Аталанта и Флоренция се срещнаха за първи път на 17 март като част от 29-ия мач от Серия А, но срещата беше отменена в кратък срок. Причината: управляващият директор на AC Джо Бароне е получил сърдечен удар и впоследствие е починал.

Сега, преди мачът от лигата да бъде пренасрочен, двата отбора се срещнаха в полуфинала на Копа Италия. Треньорът на Фиорентина Винченцо Италиано, който бе спечелил само един от шестте мача в Серия А, включително и неотдавнашното поражение с 2:1 от Милан, и бе отпаднал от международната надпревара със своите подопечни, заложи на бившия играч на Щутгарт Гонзалес и на отдадения под наем в Рома Белоти в атака. В същото време неговият съотборник Джан Пиеро Гасперини трябваше да се справя без ключови играчи като Скалвини и де Кетелере поради контузии, но можеше да разчита на Лукман и Миранчук в предни позиции.

Мандрагора вкара един гол

На бергамаските обаче не им предстоеше да имат нищо общо с атакуващия футбол през цялото първо полувреме на този първи мач за купата. Само един далечен удар на Купмайнерс, който беше блокиран, загатна за нещо като опасност

Виолетовите имаха пълен контрол над играта и, окуражавани от своите фенове, комбинираха много по-добре от самото начало. Освен това действаха с много по-голяма решителност и бяха по-агресивни в единоборствата.

Те изглеждаха добре и по отношение на шансовете: Бившият играч на Щутгарт Гонсалес изпробва вратаря Карнезеки в 11-ата минута, Белтран също не успя да преодолее стража на AC (23′), а Белоти за малко да пропусне да прехвърли Гонсалес (24′). Заклинанието обаче беше прекъснато в 31-ата минута, когато Флоренция поведе – и то по какъв начин: Мандрагора се овладя от около 25 метра и с помощта на лявата вътрешна греда вкара топката фантастично и неспасяемо

Само Скамака кара Флоренция да трепери

Междувременно второто полувреме беше по-скоро административно, въпреки че преднината от 2:0 със сигурност беше възможна. Гонсалес не успя да вкара с опасен удар с глава след изключителна намеса на вратаря на Аталанта Карнезеки (57′). И в 63-ата минута вратарят остана победител в този двубой. Белоти и Раниери (69), които имаха два шанса да увеличат преднината си в рамките на кратко време – но пропуснаха целта – също останаха да съжаляват за усилията си.

Общо казано, вечерта беше успешна, тъй като защитата на Фиорентина не позволи на нищо да й попречи и запази резултата 1:0. Изравнителният гол увисна във въздуха едва в 66-ата минута, когато Скамака едва не уцели напречната греда на Бакер. И така миналогодишните финалисти от Флоренция отпразнуваха победата с 1:0, която им отвори вратата към финала. Вторият мач ще се проведе на 24 април (21:00 ч.).