Τρίτη, 21 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΟ εξαιρετικός Φόντεν σκοράρει τρεις φορές: Η Μαν Σίτι νίκησε την Άστον...

Ο εξαιρετικός Φόντεν σκοράρει τρεις φορές: Η Μαν Σίτι νίκησε την Άστον Βίλα και κοντράρει την Άρσεναλ

Η Μάντσεστερ Σίτι απάντησε με επιτυχία στο must-win παιχνίδι της Άρσεναλ στην κούρσα για τον τίτλο. Ενώ οι Χάαλαντ και Ντε Μπρούινε έμειναν στον πάγκο για 90 λεπτά κόντρα στην Άστον Βίλα, ο τρίποντος Φόντεν ήταν ο νικητής του αγώνα

Μετά το 0-0 της Μάντσεστερ Σίτι με την Άρσεναλ, η οποία είχε θέσει υπό πρόσθετη πίεση τους πρωταθλητές με τη νίκη της επί της Λούτον Τάουν την Τετάρτη, έγινε μεγάλη συζήτηση για την επίθεση των Sky Blues. Στο επίκεντρο της προσοχής βρισκόταν πάντα ο σχεδόν αόρατος Χάαλαντ, του οποίου η απόδοση στα παιχνίδια κορυφής με τους Λονδρέζους και τη Λίβερπουλ (1:1) ο Ρόι Κιν είχε παρομοιάσει ακόμη και με αυτή παίκτη τρίτης κατηγορίας.

Ο Νορβηγός πρέπει να ήθελε πολύ να σκοράρει επιτέλους ξανά μετά από δύο παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς γκολ – αλλά παραδόξως βρέθηκε στον πάγκο, όπου πήρε θέση και ο Ντε Μπρούιν

Ο αντικαταστάτης του Γουότκινς αντικαθιστά τον Ρόντρι

Πάντως, οι γηπεδούχοι, που είχαν αλλάξει τέσσερις θέσεις, ξεκίνησαν καλά στο Etihad και πήραν αμέσως τον έλεγχο του αγώνα, από τον οποίο ο Ρόντρι πήρε επάξια προβάδισμα μετά από κάτι παραπάνω από δέκα λεπτά (11′). Ωστόσο, τον ωραίο συνδυασμό δεν ακολούθησε για μεγάλο χρονικό διάστημα επικίνδυνο τελείωμα. Μόνο ο Γκρέαλις έφτασε και πάλι κοντά στο γκολ (24).

Ενώ ο Πεπ Γκουαρντιόλα επέλεξε να μην παίξει τον πιο παραγωγικό του επιθετικό, ο αντίπαλός του, ο Ουνάι Έμερι, αναγκάστηκε να το κάνει. Ο επιθετικός των “τριών λιονταριών” Γουότκινς έλειπε, όπως και ο μόνιμος τερματοφύλακας Εμιλιάνο Μαρτίνεζ.

Οι Ντουράν και Όλσεν μπήκαν στο αρχικό σχήμα ως δύο από τους έξι νεοφερμένους σε σχέση με το 2-0 επί της Γουλβς – και ταίριαξαν εξαιρετικά. Ενώ ο Olsen απέκρουσε το σουτ του Grealish και έκανε μια εξαιρετική απόκρουση με το πόδι του απέναντι στον Alvarez (37′), ο Κολομβιανός Duran αποδείχθηκε παγωμένος στο 20ο λεπτό για να κάνει το 1-1.

Ο Ζανιόλο ανοίγει την πόρτα

Μέχρι λίγο πριν την ανάπαυλα, φαινόταν ότι οι Βιγιαρεάλ θα μπορούσαν να πάρουν στα αποδυτήρια μια κάπως κολακευτική ισοπαλία, παρά τη συνεχή πίεση των ουρανοκατέβατων. Τότε όμως ο Ζανιόλο έκανε λάθος στο τείχος από το ελεύθερο σουτ του Φόντεν, με αποτέλεσμα το ουσιαστικά ακίνδυνο στάνταρ να χτυπήσει ασταμάτητα στον δυνατό Όλσεν (45.+1). Παραλίγο να ακολουθήσει διπλό χτύπημα, αλλά ο Άλβαρεζ δεν κατάφερε και πάλι να νικήσει τον Μαρτίνεζ (45.+5).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ακριβώς είχε τελειώσει το πρώτο: ο Όλσεν κέρδισε ένα τετ-α-τετ, αυτή τη φορά με τον Μπερνάρντο Σίλβα (48′), μετά από το οποίο ο ομόσταυλός του Ορτέγκα Μορένο μπόρεσε επίσης να αφήσει για πρώτη φορά το στίγμα του. Ο πρώην παίκτης της Μπίλεφελντ πραγματοποίησε δύο σωτήριες επεμβάσεις σε σύντομο χρονικό διάστημα απέναντι στους Ντάγκλας Λουίζ και Λενγκλέ (55′). Οι τελικές επιθετικές προσπάθειες των Βίλανς

Το διπλό χτύπημα του Φόντεν που έκρινε το παιχνίδι

Οι γηπεδούχοι ήταν τελείως διαφορετικοί, όχι μόνο ελέγχοντας το παιχνίδι με επιβλητικό τρόπο ακόμα και χωρίς τους De Bruyne και Haaland, αλλά κάνοντας και τη διαφορά μετά από κάτι παραπάνω από μία ώρα: ο Rodri έστησε τον Foden, ο οποίος έστειλε απευθείας την μπάλα στα δίχτυα του και ολοκλήρωσε το τρεμπλ του μόλις επτά λεπτά μετά το δοκάρι (69′).

Ο ίδιος είχε ανακόψει προηγουμένως την μπάλα και με την ατομική του προσπάθεια τόνισε εμφατικά ότι ήταν ένα νούμερο παραπάνω για τους Βίλανς σε αυτό το βράδυ, οι οποίοι στάθηκαν τυχεροί ακόμα και με την τελευταία προσπάθεια του αναπληρωματικού Σέρχιο Γκόμεζ στις καθυστερήσεις (90.+3).

Η πειστική και άξια νίκη των “Sky Blues” σημαίνει ότι η Liverpool FC βρίσκεται πλέον υπό πίεση στην κούρσα του τίτλου, καθώς αντιμετωπίζει την Πέμπτη το βράδυ στις 20.30 τη Sheffield United. Το επόμενο παιχνίδι της Μάντσεστερ Σίτι είναι κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας το Σάββατο στις 13.30, με την Άστον Βίλα να φιλοξενεί την Μπρέντφορντ FC λίγο αργότερα στις 16.00.