петък, май 10, 2024
HomeFootballВключен свободен удар от мечтата: Южна Африка изпраща Мароко у дома

Включен свободен удар от мечтата: Южна Африка изпраща Мароко у дома

Мароко изненадващо, но не незаслужено, загуби последния 16-и кръг на Купата на Африка 2024. Бивш играч на Дортмунд се превърна в трагична фигура, а южноафриканец вкара мечтания гол

Мароко, което беше без контузения Зийех в сравнение с победата над Замбия с 1:0 – на негово място започна Адли от Леверкузен – отбеляза първия гол в мача. Но опитът на Ен-Несири беше париран от Уилямс и след това отсъден в аут (9′). Показателна сцена, тъй като отборът на треньора Уалид Реграги имаше много проблеми

Боно трябва да се разтегне

Южноафриканците бяха смели, а Мокоена дори имаше най-добрия шанс през първото полувреме: Боно трябваше да се брани и да спасява, след като топката беше насочена към целта (16′). И тъй като бившият играч на Дортмунд Хакими и защитникът на Байерн Мюнхен Мазрауи (в добра форма след скъсан мускулен сноп) създадоха много действия по фланговете, но подобно на останалата част от Мароко почти не успяха да се разпишат, първото полувреме завърши без голове.

Лъвовете от Атлас излязоха от съблекалнята с много бодрост. Това доведе до най-добрия шанс за Мароко, но Унахи стреля над вратата, след като Адли спечели топката (47′). Южноафриканците, тренирани от Уго Броос, които между другото бяха последният отбор, победил Мароко (2:1 в квалификациите за Купата на Африка), сякаш се изчерпаха

Голът за 1:0 за аутсайдерите дойде от нищото: доброто приемане на топката от Макгопа в наказателното поле след движение в средата на терена му позволи лесно да преодолее Боно (57′). В другия край Абде беше отказан от Уилямс (59) за яростните лъвове на Атлас

Хакими се провали – мечтания гол на Мокоена

Въпреки че Мароко засили натиска си, Бафана Бафана запази хладнокръвие и не допусна почти нищо. В 81-ата минута фаворитите стигнаха само до още един опасен удар в целта – и тъй като Мвала беше стигнал с ръка до удара на Ел Кааби, след преглеждане на видеозаписа беше отсъдена дузпа. Хакими обаче уцели само напречната греда на зашеметените мароканци (85′).

В края стана още по-зле за Мароко. На Амрабат беше показан директен червен за спешно спиране срещу Мокоена (90,+4), а фаулираният играч изпълни последвалия свободен удар красиво в ъгъла (90,+5). При численото превъзходство на Мароко почти нямаше какво да се направи през десетте минути на продълженията и „лъвовете от Атлас“ така и не създадоха реална заплаха. От друга страна, Южна Африка ще се изправи срещу Кабо Верде на четвъртфиналите в събота от 21:00 ч. немско време